Miért reklámozzák sokan az F-35-öst és vannak tőle elájulva, amikor sok szempontból nem a legjobb?
Az F-35-ösre sokan úgy tekintenek, mintha a közeljövő legendásan jó vadászrepülője lenne, amely képes több különböző repülőt is kiváltani (A-10, F-16, F-18, AV-8B), közben meg a repülősök és kiszolgálóik nemigen vannak elragadtatva az F-35-östől, sőt sokan megkérdőjelezik létjogosultságát.
Először is, hagyományos feladatokra is kívánják használni, legyen csapásmérés vagy más vadászok elleni harc, azoknál nem elégedhetnek meg a zárt bombakamrába pakolt 2 Sidewinder-rel és 2 AMRAAM-el, külső indítósínekre is kell rakétákat, bombákat függeszteni, úgy meg már több nem fog lopakodni, ugyanúgy be tudja mérni a földi légvédelem vagy az ellenséges vadászok.
Az F-35-ös nem képes front repterekről való üzemeltetésre, ez pedig problémás lehet közeli légi támogatáskor, az A-10-es képes leszállni egy lebetonozatlan, egyenesre vagy nagyjából egyenesre taposott sivatagi csíkra, Harrier is képes helyből felszállni, ellenben az F-35-ösnek mindkét dolog problémát jelentene, első a futóműve miatt, másiknál meg beszívná a hajtóműve a koszt és okozna problémákat.
Idézek a cikkből: The A-10’s ability to land on a desert landing strip allows for increased refueling and re-arming opportunities. The A-10 is currently the only Air Force fighter aircraft capable of desert landing and takeoff.
A másik meg hogy légiharcban összeeresztették F-16-ossal, az F-16-os hátránnyal indított, két póttartályt is pakoltak rá és hagyattak rajta, szemben az F-35-ös indítósínek nélkül, "lopakodó" konfigban repült, és az ilyesfajta légiharc során az F-16-os könnyen "lelőtte".
Mondani fogják sokan, hogy a manőverező légiharc már a múlté, Vietnamban is ilyen véleményen voltak az amerikaiak, nem jött be nekik, visszatértek a gépágyúhoz. Nem csak a Phantomnál, hanem az azután jövő F-15-öst és F-22-est is ellátták gépágyúval és hozzá tetemes munícióval, pedig az F-22-es rendelkezik a legjobb lopakodó tulajdonságokkal. Továbbá fejlődnek a zavaró meg felderítő rendszerek, minden repülőgép ECM-ekkel indul harcba, ilyenkor megesik, hogy az AMRAAM-ek célt tévesztenek, a 40 km-es távolságot gyorsan lerepülik, és ilyenkor kerülhetnek manőverező légiharcba, ami nem az erőssége az F-35-ösnek.
Az F-35 típusból még alig pár tucat áll rendszerben, így elég nehéz megítélni a valós képességeit.
Ráadásul még harci tapasztalatokat sem gyűjthettek vele kapcsolatban.
Amúgy az amerikai csúcs vadász az F-22, nem pedig az F-35, de ezt Te nálam sokkal jobban tudod.
Itt egy értelmes cikk a témában, nem csak indexről kell tájékozódni (ami köztudottam nagy baromságokat képes összehordani).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!