Mely szovjet harci eszközök azok, amelyeknek elismeréssel adóztok?
Cár bomba.
1000 kilométer messziről is látszik a fénye:D
Nem is tudtam, 76-os, h medvével is jól lehet harcolni :)))
Nahát, mik ki nem derülnek...
Mr. Jeffrey Spender!
Tőled, mint haditechnika imádótól azért kicsit több tételt várok :D
Második világháborúban alkalmazottakról van szó, nem azutániakról, mint a Cár-bomba vagy a Kalasnyikov fegyvercsalád.
Még talán a SZU/ISZU-122/152-es önjáró lövegek / páncélvadászok, a T-34-85-ös harckocsik és a Jer-2-es távolsági bombázók azok, amiket többé-kevésbé el lehet ismerni.
Egyedül a KV, majd JSZ harckocsiknak volt a páncélvédettségük is normális a német harckocsikkal szemben (KV-1-est a Pz III, Pz IV harckocsikkal, JSZ-eket meg a Párducokkal és a Tigrisekkel kell hasonlítani), addig a T-34-es harckocsik és SZU/ISZU-122/152-esek harckocsizói csak a tűzerejükben bízhattak, hogy előbb és pontosabban lőnek, mint a német harckocsizók, különben a T-34-esekből, még a 85-ösökből is 9 jutott egy Párducra az amerikai elemzők szerint.
A Jer-2-esek 5.000 kg-os bombaterhüket nemigen tudták csillogtatni, bombázás helyett jugoszláv partizánok élelmezésére használták őket. Jer-2-esek helyett B-17-esek és B-24-esek romboltak Németországban, Magyarországon és Romániában.
A JSZ harckocsiknak nagy hátrányuk volt, hogy lassan lehetett a lövegüket újratölteni ill. csak elől voltak jól páncélozva. Amíg a Párducoknál, Tigriseknél, Királytigriseknél és az Elefántoknál 8 - 10 másodperc alatt töltötték újra a löveget, addig a JSZ-2-esek és az utána következőknél 25 - 30 másodperc kellett az újratöltéshez. A részleges páncélozottság meg úgy volt végzetes, hogy mind a német Párduc és Tigris változatokhoz rendszeresített páncéltörő lövedékek, mind a repülőkhöz rendszeresített MK 103-as gépágyú és páncéltörő lövedéke megfelelő támadási szögnél mind a torony oldalát, mind a motorterét átvitték, és vagy a személyzet lelte halálát, vagy a motor ment tönkre. Az Mk 103-as gépágyú páncéltörő lövedéke 30°-os támadási szögnél, 100 m-en ~70mm vastag páncélzatot volt képes átütni.
Tekintve, hogy a háború után röviddel szolgálatba állított, igencsak izmos JSZ-4 harckocsinak is csak 30mm-es páncélzat fedte a motorterét, valamint a torony tetejét is, egy jól irányzott MK 103 sorozat a harckocsi farára/tornyára simán harcképtelenné tehette azt a bestiát. Szemből viszont esélytelen volt, onnan csak a harckocsik lövedékei voltak képesek átütni és megsemmisíteni.
A T-34 és a JSZ-2/3 mind gyengébben páncélozottak voltak, mint a JSZ-4 az említett pontokon. A gyakori T-34-85 oldalát (~45mm) is simán atvitte az MK 103-as páncéltörő lövedéke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!