A sorkatonaság korában a főiskolásokat / egyetemistákat
hogy kezelték?
Figyelt kérdés
Azért kérdem, mert hallottam 1-2 ismerősömtől, hogy akiket akkoriban főiskolai / egyetemi jelentkezéskor vagy vagy már főiskoláról / egyetemről vitték sorkatonának, azokkal úgy bántak, mint a hímes tojással, nem kellett átélniük azokat, amiket a legtöbb kopasznak, és civil életükből adódóan valami tiszt mellett helyezték el szárnysegédként, valamilyen altiszti rendfokozattal. Mennyire igaz ez a történet ?
2015. szept. 2. 18:59
1/7 anonim válasza:
Nem volt ilyen kivételezés mindig, csak ha olyan volt a személy akiről tudták hogy nagyon okos vagy éppen nagyon tehetséges (mondjuk focista, vagy kiemelkedő sportoló). De amúgy mindent át kellett élniük, mivel nekem is volt szakasztársam aki egyik tisztnek segített akkoriban tanulni a számítógép használatát (nagy dolog volt '91-ben a számítógép) és ezért nem kellett kapuügyeletesnek lennie sosem.
2015. szept. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Mi voltunk a táposok. Annyit jelent, hogy tápos csirkék. Kicsit jobban szívattak minket a gumik (A 18 hónapból a második 6 hónapot töltő katonák) de nem volt amúgy vészes. a kopasz időszak után, ahol azért mindenkit szívattak nem igazán volt érdekes, hogy ki volt előfelvételis vagy ki nem. A seregben a haverjaim se feltétlen táposok voltak. Angyalbőrben voltunk mind. Max annyi volt, hogy mi pár évvel fiatalabbak voltunk. Mi táposok (vagy zizisek) 18-19 évesen vonultunk, a többiek 21-23 évesen de a kocsmában ez nem számított. Igazán a körletben sem.
2015. szept. 2. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 anonim válasza:
Ahogy leirtad soha! Egyébként idönként változtattak az elöirásokon. Pontosabban melyik kor érdekel?
2015. szept. 2. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
Kedvezmény se volt semmi. Én rajparancsnok voltam de inkább parancsolt egy öreg honvéd mint én. Írnoknak persze, hogy analfabétát nem fogadtak el. Viszont írnokból volt egy egy században. Nyúlból meg vagy 100. Ott azután inkább hátrány volt ha valaki tápos volt.
2015. szept. 2. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 A kérdező kommentje:
A 70-es évek középtől, 1975-től egészen 2004-ig.
Nekem apám "egyszerű" érettségivel rendelkező fiatalként került századírnoknak 1976-ban, nem jogi vagy más tanulmányokkal.
Az informatika mellett a jogi / műszaki / orvosi / történészi tanulmányokat végző sorkatonakorúakat is hasznosíthatták valahogyan, nem ?
2015. szept. 2. 19:26
6/7 anonim válasza:
Én is egyszerű érettségivel voltam századírnok, igaz akkoriban (1991/92) az többet ért, mint manapság.
Nem találkoztam egyetem előtt behívott katonával, olyannal többel is, aki már diplomázott. Ők úgy szolgálták le az egy évet, hogy az első felében a Zrínyin (katonai főiskola) tanultak, a másik félidőben a tanulmányi eredményüktől függően őrmester/törzsőrmester rendfokozatban kerültek az alakulatokhoz, mindenféle beosztásban (nálunk pl. szakaszparancsnokok voltak).
A végén az addig elért eredményeik alapján az őrmesterek hadnagy, a törzsőrmesterek főhadnagy, a főtörzsőrmesterek százados rendfokozattal szereltek le.
A váll-lapjukon lévő hosszanti sárga csík jelölte, hogy nem hivatásos tiszthelyettesek, a csúfnevük ebből kifolyólag "rigó" volt. :)
2015. szept. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
7/7 anonim válasza:
Az 1962-1963 születésű korosztály volt az első akiket egyetem előtt behívtak 18-19 évesen. A 70-es években az egyetem és főiskola után hívtak be mindenkit. Akkoriban más lehetett a rendszer, mert a táposok idejében.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!