Ha a szövetségesek hadat üzentek Németországnak amikor 1939-ben megtámadta Lengyelországot, akkor a szintén őket támadó szovjeteknek miért nem üzentek hadat?
Már a háború során kiderült, hogy a szovjetek nagyon komoly erővel bírnak, mivel a békék során is nagyon komoly területeket kaptak szinte teljes megszállás joggal.
A lengyeleket is oroszoknak igérték, pedig ha valamelyik ország, akkor pont a lengyeleknek nem szolgáltattak igazságot a háború lezárásával. Sem az angolok franciák nem tartották be az igéretüket. Sem a háború lezárása után nem kaptak függetlenséget.
Továbbá orosz hadigépezet azért közel se volt fejletlen, sokkal inkább a hadvezetéssel volt gond, fiatal tapasztalatlan, de a párt számára megbízható emberek raktak magas pozicióba. Tisztogatásról elég sokat írnak.
"mivel a békék során is nagyon komoly területeket kaptak szinte teljes megszállás joggal.
A lengyeleket is oroszoknak igérték, pedig ha valamelyik ország"
Ember te miről beszélsz? :D Szovjet-oroszország vesztesként zárta az első világháborút, semmilyen területet nem kaptak, sőt elvesztették, Finnországot, Lengyelországot, Besszarábiát.
A lengyeleket meg soha nem ígérték oda az oroszoknak, pont hogy a függetlenségüket garantálták.
A szovjet hadseregről meg annyit hogy a háború kezdetén a németek a negyedrészüket megsemmisítették katlanokban, mindenféle túlzott erőfeszítés nélkül.
olvass utána a németeknek nem volt sok idejük fegyverkezni.
Tény, hogy így is nagyobb haderővel rendelkeztek, mint a lengyelek, de a támadónak azért nagyobb veszteségekkel kell számolni.
A lengyelekat, azért is tudták 4 hét alatt megszállni. , mert a megnyílt a második front keleten.
továbbá, ugyanazt a hibát követték el, amit később a franciák, angolok határmentén szétszórták az egységeiket természetes akadályok helyett, így az összevont német támadásban rendre alul maradtak, de az tény, hogy így is óriási veszteségeket szenvedtek a németeket is.
Ha ránézünk a térképre, akkor német birodalom bekebelezte konfliktus nélkül csehszlovákiát, ahol elég jelentős haditechikát zsákmányolt illetve egy 3-400km déli határt nyitott a lengyelekkel.
Így gyakorlatilag 3 irányból volt támadható a lengyelország, 3 hét után jöttek a szovjetek is.
Az hogy már a csehszlovák, vagy osztrák megszállásra se volt reakció, előre vetítete a lengyel vereséget is, amire ráerősített a szovjet fél bekapcsolódása.
A franciák és az angolok együttes összevont hadereje csak 2 héttel bírta tovább a németek ellen.
Egy jó stratégia hozott sikereket és nem a számok.
Hadiparnak is kellett néhány év még beértek a fejlesztések.
2 világháború idején volt egy pár konferencia (egyezmény), ahol gyakorlatilag felosztották európát és a világot.
(békék során valóban helytelen megfogalmazás, egyezmények során helyesen)
Szovjetek befolyásáról árulkodik az is, hogy japánnal külön megnem támadási szerződése egészen az utolsó napokig kitartott. Vagyis japán nem tartott szovjetek irányából jövő támadástól.
Japán-szovjet háborúban a szovjet csapatok nyertek, így valóban nem lehetett azért leírni a szovjet haderőt még 1939ben sem.
Most komolyan félemeletes mennyi hülyeséget tudsz összehordani.
"Tény, hogy így is nagyobb haderővel rendelkeztek, mint a lengyelek, de a támadónak azért nagyobb veszteségekkel kell számolni. "
Miért kéne a támadónak nagyobb veszteségekkel számolni? Pont erről szól a villámhaborús taktika hogy legázoljuk és elsöpörjük az ellenfelet. A lengyel veszteségek több száz ezer embert tettek ki, még a német oldalon ha jól emlékszem 15000 ember halt meg. Volt olyan csata ahol a lengyelek lóval rohamozták meg a német tankokat! Ég és föld volt a két hadsereg, a Wehrmacht pedig minden tekintetben a kor legmodernebb hadseregének számított, anyagilag is rengeteget öltek bele a fejlesztésekbe.
"A lengyelekat, azért is tudták 4 hét alatt megszállni. , mert a megnyílt a második front keleten. "
Köze nem volt hozzá, ugyanis keleten a szovjetek ellen nem is voltak harcok, a lengyelek minden erejüket a németek ellen fordították.
"de az tény, hogy így is óriási veszteségeket szenvedtek a németeket is. "
Ez egyáltalán nem tény, alig volt német veszteség olvasd már el:
Az 1,6 millió német katonából csak 16343 esett el.
"Ha ránézünk a térképre, akkor német birodalom bekebelezte konfliktus nélkül csehszlovákiát, ahol elég jelentős haditechikát zsákmányolt"
Ajaj és milyen jelentős haditechnikát? Azt a pár első világháborús monarchia beli puskát ami a csehszlovák hadseregben volt rendszeresítve? :))) A csehszlovák hadsereg konkrétan egyenlő volt a nullával, ezért is nem fejtettek ki katonai erőt a németek ellen...
#15
Nem a hadsereg fegyverei volt a jelentős haditechnika, hanem az exportra termelő cseh fegyvergyárak.
Ha védelemről szó esett, egy jól kiépített front vonalon jóval nagyobb veszteségek árán lehet csak áttörni.
A lengyeleknek ezt nem sikerült megvalósítani, nyílván felkészületlenségükből is adódott. Ez bizonyítja, hogy még exportált is haditechnikát.
A franciák is tévesen gondolták azt, hogy belgahatár és Ardennek megállítja az ellenséget.
Viszont a szovjetek is folyó partoknál húzták meg a front vonalat. Minden egyes német kísérlet az átkelésre jelentős veszteséget okozott.
Másik felkészült védelmi vonal volt az Árpád vonal, ami hónapokig megállította a szovjet ukrán haderőket, csak a román átállás után tudták megkerülni a kiépített védműveket.
de mondhatom akár partra szállást stb ...
Lengyelek nem voltak felkészülve és későn reagáltak a fenyegetésre.
Csehek a győztes országok között volt, komoly támogatást kaptak és a fegyverkezés se volt olyan szinten korlátozva, mint a németek esetében.
600 db páncélos egy fejlett cseh ipari területekről azért elégjelentős zsákmány. talán még imserős is PzKpfw 38 LT 38 cseh fejlesztés.
5 év alatt sokat fejlődött a haditechnika. Nem egyiknapról a másikra jöttek a p4, tigrisek, t-34, isz–2 ...
Nm lehet összehasonlítani a 43ban és 39ben használt technikákat.
A náci Németországnak Franciaország és Nagy-Britannia csak ikszedik konfliktus után üzent háborút (azt is csak szimbolikusan), amikor betelt a pohár (rendes hadsereg felállítása, Csehszlovákia és Ausztria bekebelezése, Rajna-vidék militarizációja). A Szovjetúnió viszont amikor megtámadta a kelet-európai országokat, egyrészt csak a rendes nemzetközi normákat szegte meg (a németek meg a szigorú Versailles-i kötelezettségeket), másrészt jó propaganda mellett tette, sok nyugatit meggyőzött a jó szándékáról, miszerint megvédte a lakosságot a németektől illetve hogy maga a lakosság kérte, hogy csatlakozhasson a Szovjetúnióhoz (például Litvánia 1940-ben).
Francia- és Angolországnak nem volt érdek-zóna-konfliktusuk Oroszországgal. Amikor Sztálin lefoglalta Mongóliát (második kommunista állam a világon 1924-tól!), senkit nem zavarhatott, Iránt meg békésen megosztották az oroszok és a britek.
Szóval "a két agresszor" nem volt egyforma agresszor a nyugatiak szemében, de még a lengyelek szerint sem (a lengyel hadsereg parancsnoksága azt az utasítást adta ki, hogy a lengyel katonák a behatoló szovjetek ellen ne harcoljanak, csak végső esetben).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!