Árpád, honfoglalás kori, magyar hadseregében voltak nehéz fegyverzetű lovasok is, vagy gyalogosok, a lovasíjász csapatok mellett?
Milyen fegyverzettel voltak, lehettek ezek felszerelkezve?
Vagy csak lovasíjászok voltak, és mint univerzális lovas katonák működtek a lovasíjászok és képesek voltak lovasrohamra és közelharcra is ha kellet.
"tehát hogyan nézett ki egy nyugati lovas és hogyan nézett ki egy 8.-9. századi magyar lovas harcos?"
Nem volt regulás haderő, egyenruha, ezért mai szemmel elég vegyes, szedett-vedett társaság képét mutatta a sereg.
18 vagyok. A honfoglaló magyarok fő fegyvere az íj és nyíl volt. Ez mellett használtak szablyát (ami görbe penge, és egy élű, szemben a nyugati kétélű egyenes kardokkal) - és használtak még a magyarok hajítódárdát (aminek most a pontos megnevezését nem tudom). De az a lényeg, hogy ha közelharcra került a sor, akkor ráhajították az ellenségükre a dárdát.
De egyébként, mint írtam, a fő taktika a távolsági harc volt. Ha ezt nem tudták alkalmazni (nyílzápor és megfutamodások), ha az ellenség kiismerte ezt a taktikát, és közelharcra kényszerítette őket, akkor elég kétes volt a győzelem. A nyugati lovagok közelharcban ugyanis simán megverték a nomádokat. Mint írtam, a nyugati sereg fő célja a páncélozott lovasroham volt, amivel eldöntötték a csatákat. Ha ezt meg tudták csinálni, akkor a nomád sereget könnyebben megverték mint egy másik nyugati sereget... Lásd pl. az augsburgi és a merseburgi vereségeket!
A nomádok csak akkor bocsátkoztak közelharcba, ha már megverték az ellenfelet és megbomlott annak a hadrendje és menekült. Viszont a nomádok szemtől szembe, felállított ellenséges hadrend ellen nem rohamoztak.
Egyébként ez a harcmodor megmaradt a későbbiekben is, a magyar huszárságnak a későbbiekben is, a török korban és később is ez volt a fő profilja. Felderítés, távolsági harc, a menekülő ellenség üldözése - könnyűlovassággal ezt lehet csinálni, és nem rohamozni.
Pont ezért voltunk a X. században sikeresek Nyugaton, mert a lovagi hadviselés ezt a fajta könnyűlovas technikát nem ismerte, nem alkalmazta. Amikor viszont kiismerte, simán megvert minket.
Most komolyan senki nem hallott a kelevézéről (ez volt a hajítódárda), fokosról, kopjáról és a szablyáról? Volt közelharci fegyvere a magyaroknak. Kis kerek alakú bőrből és fából készült pajzsuk is volt. Az sem igaz, hogy páncél nélkül voltak! Lamellás bőrvértjük volt. Itt megjegyezném, hogy a dupla rétegben egymást lefedő lamellákkal ellátott bőrvért, hatékonyabb volt a láncingnél! Itt megjegyezném, hogy a láncinget viselő nyugat európai lovasságot nehézlovasságnak hívták, míg a bőrvértet viselő magyarokat könnyűlovasságnak. A vicc az az, hogy bőrvértek ugyanolyan tömegűek, sőt sokszor nehezebbek, mint a láncingek.
Ráadásul a magasabb rangúaknak már nem bőrből volt a lamellás vértezete, hanem fémből! Sőt egyes szakirodalmak szerint vasgyűrűkkel erősített bőrvértjük is volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!