Milyen esetben / hadműveleti célnál döntenek a stratégák az ejtőernyősök tömeges ledobása mellett?
Azt gondolná az ember, hogy a helikopter és a konvertiplán (pl.: V-22 Osprey) megjelenésével az ejtőernyősök tömeges ledobásával felhagytak és helikopterekkel / konvertiplánokkal juttatják célba a katonákat, de nem, még ma is tanítják és alkalmazzák az ejtőernyősök tömeges ledobását. Amikor az ejtőernyőzéses módszernek sok hiányossága van a helikopteres szállítással szemben, akkor mégis milyen esetben dobják tömegesen a katonákat ?
Ejtőernyőzés hiányosságai:
- a katona csak gépkarabélyt vagy kisebb teljesítményű géppuskát (pl. M27 IAR) és primitívebb páncéltörő rakétát (M72, M136, RPG sorozat valamely tagja) vihet magával, ezzel szemben a helikopterrel szállított katona vihet magával nagy teljesítményű géppuskát (M249, PKM) és páncéltörő rakétát (Javelin, Metis).
- a katonák ki vannak szolgáltatva a széljárásnak, ha balszerencséjük van, fa tetején vagy patakban érnek "földet", a helikopter szállította katonákat ezzel szemben semmi nem befolyásolja.
A helikopterek nem tudnak például bizonyos terepen, időjárási viszonyok között le és felszállni, és ha a gép lezuhan, akkor jó eséllyel a katonáig is meghalnak, de legalábbis harcképtelenné válnak.
Kiugrani egy mozgó gépből sokkal csendesebb megközelítési módokat tesz lehetővé, és egy leszálló helikoptert sokkal könnyebb kiszúrni, mint csöndesen leereszkedő ejtőernyősöket.
Nem utolsó sorban olcsóbb is, ha egy országnak nincsen komoly helikopterflottája, akkor is teherszállító repülőgépekből is gond nélkül ugorhatnak.
Felszállásos dologban mellélőttél, a helikopter kisebb, rosszabb helyről fel tud szállni (pl. homokos területen a felvert por nem jelent számára semmit), csak a leszállítás lehet problémás, ahogy mondod. De ha a leszállás nem opció, akkor még ott van a köteles ereszkedés vagy alacsonyra ereszkedés és ugrás:
150 - 300 méteren szerintem 4 C-130-as vagy valami sugárhajtóműves szállítógép jó nagy zajt csap.
Nem a kicsi országok erőltetik a tömeges dobást, hanem a nagy haderőt fenntartó országok (USA, Oroszország, Kína, Franciaország, Anglia, Németország).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!