Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az 1956-os forradalmárok...

Az 1956-os forradalmárok számolhattak azzal, hogy a szovjet tankok lerohanják Budapestet? Felmerült valakiben egyáltalán, hogy a szovjetek csak azért evakuálnak Budapestről, mert olyan katonai stratégiával folytatják, amiben ők az erősebbek?

Figyelt kérdés

Amikor néhány napos utcai harcok után a szovjet hadsereg kivonult Budapestről.

A zsákmányolt kézifegyverekkel(!) és molotov-koktélokkal(!) felszerelt szabadságharcosok, addig "hazai pályán", gerillamódszerekkel több-kevesebb sikert értek el a szűk utcákban szinte védtelen tankok ellen.

Az viszont nyilvánvaló, hogy a tankok nem ilyen jellegű harcra valók, viszont egy város vagy nagyobb stratégiai pont kívülről lerohanásakor, (esetleges légitámogatással) hatékonyan veszik azt össztűz alá.


Azt is lehetett tudni, hogy a Vörös Hadsereg senki elől nem menekül sokáig, még a náci hadigépezetet is megállította végül. A szovjet "menekülés" egyetlen komolyabb oka az lett volna, ha jönnek az amerikaiak -- de ekkor már látni lehetett, hogy nem jönnek. A Vörös Hadsereg "kiűzése" tehát túl könnyű volt, ismerve az erőviszonyokat.


Felmerült valakiben egyáltalán, hogy a szovjetek csak azért evakuálnak Budapestről, hogy olyan katonai stratégiával folytassák, amiben ők az erősebbek?


És ha eszükbe jutott, hogy napokon belül tankrohammal rombolják le a várost, akkor mit tehettek volna ebben a pillanatban? Mondjuk, még az ortromgyűrű összezárása előtt elhagyják Budapestet, és illegalitásba vonulnak?



2014. okt. 1. 06:55
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:
16: Vietnámban a kínaiak, Afganisztánban a ruszkik támogatták az amcsik elleni harcokat, szóval ott valójában pont létrejött az, amire 1956-ban a magyarok számíthattak esetleg: hogy kialakul a nagyhatalmak között egy állóháború, ami Magyarországot fontos pozícióba hozza, és/vagy részben vagy egészben győznek az amerikaiak, és ők mozdítják ki az országot a SzU-tól való függőségből.
2014. okt. 1. 13:20
 22/25 A kérdező kommentje:

Elvileg bármi lehetett volna a végkifejlet egyébként.

Ha az amcsik nem éppen azzal vannak elfoglalva, hogy a szuezi csatornát szerzik vissza, akkor Magyarország is lehetett volna egy másik Vietnám, hosszas és gyötrelmes állóháborúval, ami a vidéket is kipusztította volna.

Vagy pedig megosztották volna az országot a Duna mentén, mint Koreát, és lett volna egy keleti Magyar Szocialista Népköztársaság, fővárosa Pest, meg egy nyugati Magyar Népköztársaság, fővárosa pld Buda. A még fel nem újított budapesti Duna-hidak már fel sem épültek volna; a már álló Margithíd, Kossuth Híd, Lánchíd, (és talán Erzsébet híd) hídfőinél határőr-állomásokat állítottak volna.

2014. okt. 1. 13:28
 23/25 anonim ***** válasza:

Kérdező az elképzeléseid sajátos megközelítése egy forradalomnak. Itt nem egészen katonai eseményekről van szó. Címszavakban a következő.

1. Nagyszabású felvonulás a lengyel események hatására szolidaritásként. Ennyi a cél, nem több.

2. A felvonulás "túl jól" sikerül. Bővülnek a célok, több szólásszabadság, és a politikai foglyok kiszabadítása. (a tömeg nagyobb lett és szétszóródott, a szervezők már nem tudták kontrollálni - felfigyeltek az addig csendben lévő radikálisok)

3. A pártban lehetővé vált addig erősen szorgalmazott, de lesöpört vezetésváltás. Ez viszont egyrészt félelmet, másrészt bosszúigényt váltott ki a háttérbe szorítottakból).

4. A 25-i Kossuth téri sortűz meghatározta a folytatás irányát. Előtérbe kerültek a radikálisok, átvették az utcai irányítást, megkezdődtek a követelések.

5. Sztálin akkor már 3 éve halott volt, a SZU-ban is új, a sztálinit tagadó irányvonal vált hangsúlyossá. Hruscsov hajlott volna bizonyos engedményekre, ezért vonult vissza (nem ki!) a szovjet hadsereg (akkor még sok szovjet katonai laktanya volt).

6. Nagy Imre egy békés gazdaságpolitikában bizonyára jó vezető lett volna (ezt bizonyította 1953-ban és 1955-ben), azonban túl "puhány" volt egy forradalom vezényléséhez, főleg egyben tartásához. Így lehetett a pártház ostroma, a függetlenség kikiáltása, a Varsói Szerződés felmondása, szóval minden, ami egy hidegháború nagyhatalmát abszurd helyzetbe vitte. Onnan presztízsvesztés nélkül csak eltiprással lehet kijönni.

7. Az előbbiekhez járult, hogy a Szabad Európa Rádió gátlástalanul uszította a tömegeket, hirdette, az amerikai hadsereg segítségét, miközben pontosan tudta, hogy az USA biztosan nem jön, mert nem kockáztat egy világháborút érvényes szerződések felrúgásával. Hasonló hangot ütött meg a börtönből szabadult hercegprímás, ami emberileg érthető, taktikailag alapvetően hibás volt.

8. A tömegek szervezetlenek és tudatlanok voltak, egy-egy csomópontot vezetett kisebb nagyobb katonai ismerettel rendelkező ember. Az akciók nem voltak összehangolva, helyenként (katonailag) indokolatlanok és durvák voltak. Maléter, mint stratéga, legfeljebb tűzoltásra lehetett képes, még kommunikációs vonal sem volt, a vidéki helyszíneken is egyedi akciók zajlottak, gyakorlatilag 10-20 fős, független és kapcsolatot nem tartó csoportok ténykedtek. A kevés kapcsolatfelvétel e szempontból jelentéktelen volt.

9. A pártban háttérbe szorítottak moszkvai telefonjai, a helyszíni jelentések a helyzetről, a nyugat hangzatos reagálásai, de főleg a függetlenség kikiáltása, még inkább a Varsói szerződés felrúgása kikényszerítették a moszkvai vezetés beavatkozási döntését. Az időponthoz nagyon jól jött a váratlan szuezi válság, ami sokkal nagyobb világesemény volt, emellett lényegtelenné vált a magyar forradalom. Lehetett támadni.

10. A véres eseményeket és a rommá lövetést az ellenállás váltotta ki. Egy nagy hadsereg nem engedheti meg magának, hogy maroknyi képzetlen csoportok megtorpantsák akár egy percre is. Ez hihetetlen presztízsveszteség lett volna a nyugat felé. Szétlőtték hát, ami útba került, ház, vagy "ellenség", nem számít. És ott volt a nyakukon november 7. Ünnepelni a győzelmet lehet, tehát addig mindent el kellett "rendezni". Ezt tették, katonai és politikai szempontból semmi meglepő nem történt. Három nap múlva ünnepelték a Vörös téren az új hősöket is.


Ez a forradalom nem a katonai fölényről, nem a tapasztalatlanok hősiességéről szólt, hanem a gátlástalan uszítók okozta káosz szisztematikus felszámolásáról. Az ésszerűtlen és kivitelezhetetlen követelések következményeiről. Miközben lett volna mit ésszerűen és eredményesen követelni, igaz ez akkor még nem a szabadság lett volna. Hogy mennyire nem, azt megmutatta '68, maikor kényszerűen mi is mentünk "rendet tenni". Ott villámgyorsan abbahagyták, ezért elég volt Dubcsek Pozsonyba száműzése. Megmutatta '77 is, ami Havel és a többiek bebörtönzésével járt. Sőt, még '81 is mutatta, hogy nagyobb összehangoltság és egység is csak egy Jaruzelski vezette katonai rezsimet eredményez. Reális lehetőség csak '89-ben adódott, amihez kellett egy Gorbacsov is.


Ezt ismerte fel Kádár, aki ugyan nem akart egy pillanatig se Nagy Imre lenni, ő a szocializmusban hitt (tévesen), de a maga módján akart ő függetlenséget is. Mindig csak akkorát, amennyivel megúszta egy hatalmas leszúrással. Járt is sűrűn Moszkvába "rapportra".

2014. okt. 1. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 A kérdező kommentje:
Hű, ez aztán a kimerítő (mármint mindenre kiterjedő) válasz, nagyon köszönöm :D
2014. okt. 2. 11:19
 25/25 anonim ***** válasza:
en a terror haza muzeumban vgay hadtorteneti muzemban voltam (nem emlekszem regen volt) es ott mondta a csavo, hogy az oroszok a t34/85 tankjaikkal voltak. az, hogy a tank nem jo varosban az hulyeseg ez az egyik a masik meg, hogy miutan kivonultak ahogy irtad, meglepetes szeruen tamadtak uj t54-es tankokkal amik immunisak voltak a molotov koktel ellen nem ugy mint a t34/85osok es gyalogasg is jott veluk.. mivel a tankok ellen csak molotov koktel volt igy porul jartak, de ha lett volna masodik vh-as nemet panzerfaust na azzal varosban minden tanmkot szedszedtek volna igy tenyleg jott volan a voroshadsereg de akkor kegyetlen meszarlas lett volan mint amikor eloszor jottek budapest ellen a masodik vh-ban. amugy a youtubeon van egy film szabadsag szerelem ezt nezd meg
2015. júl. 24. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!