Mi a különbség a tiszt ill a tiszthelyettes között? Tiszthelyettesből majd idővel tiszt lesz?
Régen (a Néphadseregben)úgy volt, hogy sok volt a tiszt és kevés a tiszthelyettes. A NATO-ban ez fordítva kívánatos.
Másrészt általában a tisztek diplomások, a tiszthelyettesek csak érettségizettek, de már sok diplomás tiszthelyettes is van, mert kétkézzel osztogatják a diplomát és kevés a tiszthelyettes.
Ha csak az MH-n múlik, tiszthelyettesekből soha nem lesz tiszt.
A különbségről nehéz beszélni, a beosztások sokfélesége miatt.
A rendfokozatokban előrejutni soros, vagy rendkívüli előléptetéssel lehet. A soros meghatározott időnként, vagy megfelelő iskolák elvégzésével történik. A rendkívülihez valami nagy dolgot kell csinálni (pl. hősi halált halni).
A rendfokozatoknál vannak csoprtok ezek így néznek ki a magyar honvédségnél:
Renfokozat nélküli:
Honvéd,
Tisztesek:
Örvezető,
Tizedes,
Szakaszvezető,
Tiszthelyettesek:
Őrmester
Törzsőrmester
Főtörzsőrmester
Zászlósok:
Zászlós,
Törzszászlós,
Főtörzszászlós,
Tisztek:
Hadnagy,
Főhadnagy,
Százados,
Főtisztek:
Őrnagy,
Alezredes,
Ezredes,
Tábornokok:
Dandártábornok,
Vezérőrnagy,
Altábornagy,
Vezérezredes,
Ha valaki pl. tisztképzőt végez, és sikeresen leteszi a vizsgáit, akkor hadnagyi rendfokozatot kap.
Ha a polgári életre próbálom lefordítani ( igaz minden hasonlat kicsit sántít ) a tiszthelyettes olyan mint egy csoportvezető, részlegvezető vagy technikus a gyárban. A tiszt felsőbb vezető, mérnök, osztályvezető, igazgató pozíciónak felel meg.
A tiszthelyettesek általában szakiskolát végeznek, a tisztek esetében előírás a diploma, melyet katonai vagy polgári intézményben is meg lehet szerezni.
tehát ha Mo-n tiszt szeretnék lenni akkor csak ZMNE a 385ös ponttal,és ha a Kinizsit végzem akkor sosem leszek tiszt:D
értemmár mért nincs sok tisztje ennek az országnak..
Kis kiegészítések:
19:01
Rendfokozatokban előre jutni a minimális várakozási idő leteltével lehet úgy, hogy van szabad magasabb beosztás amire az illetőt tervezik. A várakozási idő a beosztás típusától függ ami, lehet általános vagy speciális.
A nagy tettért járó előléptetés a mai rendszerben már nem divat. A katonát egy alkalommal az előljárója soron kívül előléptetheti (manapság nagyon ritka!!!)
Tisztképző helyett már egyetem illetve főiskola van.
16:27
Igen, ahhoz hogy tiszt legyél ZMNE kell. Ha Kinizsit végzel és munka mellett szerzel diplomát (mondjuk pont a Zrínyin) akkor is lehetsz tiszt. Ez az út azonban elég rögös mert sajnos nemcsak rajtad múlik a dolog. Te megtehetsz mindent ha valaki "fentebb" azt mondja nem kapsz tiszti beosztást akkor maradsz diplomás tts. (elég sok van már)
És sajnos megint tévedsz. Ennek az országnak elképesztően sok tisztje van, nagyon sok. Minden tts-re jut legalább egy, kicsit abszurd de ez van, sajnos.
Na igen. Rengeteg tisztünk és főtisztünk van, nameg tábornokunk. Már azt sem tudják, hogy hogy nyugdíjazzák őket. Új rendelkezés, hogy csak akkor léptethetnek elő a szükséges előmeneteli tanfolyam végzése után, ha a parancsnoki jellemzésedben a pontszám a kiváló szintet eléri. Szóval ha genyáznak veled, akkor nem lépsz elő. Amúgy a tiszti rendfokozathoz diploma kell, és általában nyelvvizsga is, de ez parancsnokfüggő. Létezik olyan, hogy minimális és maximális kivárási idő. Pl. min 4 max 6 év, amit egy rendfokozatban el kell töltened ahhoz, hogy előlépj. Aztán van általános és speciális előmeneteli beosztás. Vagyis a beo-tól függ hogy előrelépsz-e. A spec helyen, akár életed végéig is maradhatsz egy rendfokozatban.
Ha a Zrínyiről lépsz be akkor tiszt leszel, ha a Kinizsiről, akkor tiszthelyettes. Majdnem ugyanaz csak kevesebb a pénz. Civilből is bevesznek, de ahhoz diploma kell és némi hátszél is. Ha ez megvan, akkor szerződésesként még simán tiszt is lehetsz. Ahhoz, hogy szerződésesből hivatásos lehess (több kedvezmény), manapság már rögös az út, és talán 20 év is kell hozzá, de ha iskolából jössz, akkor alapból hivatásos leszel.
Az eredeti kérdésedre válaszolva, tiszthelyettesből nem igazán lesz tiszt. Valószínűbb, hogy előbb megy nyugdíjba az illető zászlósként, de ha van diplomája, szolgálati ideje és beosztást is kap akkor lehet belőle tiszt.
Ha még nem időszerűtlen a téma:
Amikor én töltöttem a sorkatonai szolgálatomat az 1950-es évek elején tiszti és tiszthelyettesi rendfokozatok voltak.
A tiszthelyettesek lehettek sorkatonák és un. tovább szolgálók(tsz) akik hivatásszerűen fizetésért szolgáltak (szerződéses katonák). Az akkori rendfokozataik őrmestertől főtörzsőrmesterig terjedtek.A tsz-ók általában
szolgálatvezetők,raktárosok,hadtáposok,műszakiak voltak.
A sorkatonai tiszthelyettesi ( és nem tisztesi)rendfokozatok tizedestől főtörzsőrmesterig terjedtek de már őrmester is alig-alig volt.
Az őrvezető nem számított tiszthelyettesnek azt mondták, hogy az őrvezető élhonvéd vagy kiváló honvéd, nem is tölthetett be olyan beosztásokat mint a tiszthelyettesek pl.rajparancsnok sem lehetett.
A gyakorlatban az alegységeknél a tiszthelyettesek látták el a szolgálati és kiképzési feladatok zömét.A tiszhelyettesi elnevezés 1957 után változott tisztes-re.
Meg kell jegyezni, hogy az előléptetésekkel nagyon szűkmarkúan bántak, nem voltak soronkívüli előléptetések,
de még a tiszthelyettesi iskolákon kiválóan végzettek sem
kaptak tizedesnél magasabb rendfokozatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!