Hogyan lehet az, hogy Oroszorszagnak gazdasaga gyenge megis katonailag a vilag 2. Legerosebb allama?
Nem gyenge a gazdaságuk.
Jobb, mint a miénk ,vagy bárkié a keleti blokkban.
De Oroszországnak is erős a gazdasága kérdező.
A hadseregük pedig modern.
Vannak modern fegyvereik is, amik jól megállják a helyüket a világpiacon, de azért a hadsereg még mindig nagyrészt a rendszerváltás előtti örökségre támaszkodik. A cél a következő 15 évben modernizálni a hadsereget, főleg a haditengerészetet.
És szerintem a hatalmas nukleáris arzenál és nagy létszámú hadsereg miatt sorolják a 2. legerősebb helyre.
Oroszország gazdasága nem gyenge. A GDP arányos államadósságuk az egyik legalacsonyabb a világon (10% ebből 2%!!!a külső). A valuta- és aranytartalékuk 5-600 milliárd dollár között mozog.
A dolog szépséghibája, hogy gazdaságuk nagyban függ az energiahordozók árától, de ettől még nyugodtan alszanak.
A hadseregük helyzete már árnyaltabb.
A fent vázolt gazdasági helyzet sokkal modernebb eszközök alkalmazását tenné lehetővé,sokkal nagyobb számban, mint jelenleg, de erre a területre nem költenek annyit amennyi szerintem indokolt volna.
(A GDP 4,4%-a szép,de ne hasonlítsuk az USA hasonló számadatához, mert az USA GDP-je jóval magasabb Oroszországénál. Az USA katonai kiadásokra több mint 600 milliárdot költ.)
A fejlesztések terén is nagy a lemaradás. Elmaradt egy új harckocsi generáció. A T-64 óta semmi újjal nem álltak elő (pl. a T-72 számozása megtévesztő, nem modernebb, csak egy teszkó-gazdaságos 64-es),azóta a 64-est ragozzák.
A harci helikoptereknél hasonló a helyzet. A '80-as évek elején megjelent amerikai AH-64-re azóta próbálnak választ adni a Mi-28 és a Ka-50(52)-vel, de ezt a SZU összeomlása késleltette, olyannyira, hogy napjainkra is csak néhány tucat került ki a csapatokhoz.
Repülőgépeknél a Szu-27 (szolgálatba állítás 1984!)különböző variációit sikerült modernizáció címén rendszeresíteni, szintén nem túl nagy számban. (Kína több modernizált Szu-27-el rendelkezik, mint Oroszország!)
A most végre elkészült PAK-FA (T-50)majd csak hosszú évek múlva kerül csapatszolgálatba, még nem tudható milyen mennyiségben.
A fejlesztések lassú ütemében az is szerepet játszhat, hogy a nagyobb potenciális ellenfelekkel szemben tekintélyes atomarzenál áll rendelkezésre elrettentésül.
A kisebbekkel meg a jelenlegi hagyományos haderő is elbánik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!