Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Manőverező légiharcban az...

Manőverező légiharcban az F-35-ös vagy az F-15-ös a jobb?

Figyelt kérdés
2013. júl. 2. 18:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Elég meghatározhatatlan kérdés, tekintve hogy az F-35 még most tart az első rakétateszteknél, míg az F-15-ös már egy kipróbált harci gép.


És bár az F-35 kisebb gép, viszont a 15-ös rendelkezik az egyik legjobb tolóerő-tömeg aránnyal, kisebb sebességű manőverező légiharcban jól jöhet a hajtóművekben lévő tartalék. Meg tulajdonképpen több tényező is számíthat, az F-15-nek vannak 2 üléses változatai, ott jól jöhet a másodpilóta támogatása hogy pszichikailag kevésbé terhelődjön túl a pilóta, míg az F-35-ben mindenképp egyedül van úgymond. Másrészt az F-35 egyes típusainál esetleg jól jöhetnek a VTOL tulajdonságok, hirtelen sebesség változtatással meglepheti az ellenfelet.


Viszont technikailag mindkét gép fejlett típus, hasonló fegyverzettel, úgyhogy itt inkább az alkalmazott taktikán, és a pilóta tudásán múlik hogy ki kerül jobb helyzetbe. Elvi tesztek, és szimulált harcok sem mindig adnak reális képet, valós harci helyzetben meg valószínűleg sosem fog harcolni egymás ellen ez a két típus.

2013. júl. 2. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A dogfight a 2.vh ota kiment a divatboll.

Az f-15 valószinuleg joban manőverez de ez sem biztos.

Viszont az F-35 meg nem észleli a radar igy nehezen észlelhető ami egy harcban biztosithasa az az előny hogy előb ő lője ki a rakétát.

2013. júl. 3. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az mondjuk messze nem igaz hogy "kiment a divatból". A közelharc nem divat kérdése, hanem egy harci helyzet, amibe akár egy mai gép is belekerülhet.


De pl a Vietnámi háborúban is megszokott volt a fordulóharc, vagy az Izrael vs környező országok háborúiban is. Mostanában meg ugye eléggé asszimetrikus hadviselés jellemző, ahol a támadó fél nagy légi fölényt tud felmutatni.

De pl az F-4 Phantom II-re sem hiába került vissza a gépágyú, ami azóta is alap tartozék a vadászgépeken. És pont a közeli légiharc gyakorlására hozták létre a TOPGUN repülőiskolát is.


És manapság is ha csúcs típusok kerülnének össze, amik megfelelő elhárító eszközökkel is rendelkeznek, akkor egy elhibázott/kivédett rakétaindítás után sor kerülhet közeli harcra.


Az alacsony észlelhetőség az elég nagy előnyt jelenthet, de ha már konkrét fordulóharc alakul ki, akkor ott jobban számít a vizuális megfigyelés, ergó a pilóta "szeme". Ilyen szempontból egy fordulóharcban megint jól jöhet az hogy az F-15-nem több szem többet lát, úgymond, míg az F-35 pilótái pont a pilótafülkéből való rossz kilátásra panaszkodtak tudtommal.


Sőt, az sem igaz hogy nem észleli a radar, viszont tény, hogy sokkal kisebb távolságból, és ott is számít hogy földháttérben van e a repülőgép, mert olyankor nehezebben észlelhető. Viszont fordulóharcban pont a "lopakodás" képességét veszíti el az F-35, és nem mellesleg az F-15-ösben az egyik legmodernebb radarrendszer található.


És még mindig ezer tényezőtől függ a harc kimenetele, az F-35-ös belső fegyverfüggesztőkön is vihet rakétát, így nem romlik az aerodinamikai jellemzője, viszont külső függesztménnyel ez az előny is megszűnik. És akkor még mindig ott a tény, hogy az F-15 az egyik legerősebb vadászgép, míg az F-35-nél kezdetben "túlsúllyal" küzdöttek.


Abban igaza van az előttem szólónak, hogy egy belső fegyverzettel repülő, radar által nehezen észlelhető F-35-ös, jó taktikát alkalmazva lépéselőnybe kerülhet az F-15-össel szemben, de ilyen esetben meg nem célszerű fordulóharcba kerülnie, hanem jobban bejöhet egyfajta tüzelj, és lépj le taktika.


De ez csak egy kis gondolatmenet volt részemről, tekintve hogy az F-35-ről semmi adatunk nincs, egyelőre tesztelési fázisban van, korlátozásokkal repül, mint minden típus fiatalkorában. Pontos teljesítmény adatokról megint nem beszélhetünk, a radar keresztmetszet, és hasonló dolgok meg alapból szigorúan titkosak.


De ha valaki olvasgatni akar kicsit, akkor ajánlom a cikket:

[link]

2013. júl. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
2-es ne hozd magad kellemetlen helyzetbe azzal, hogy írsz. Borzasztó a helyesírásod.
2013. júl. 14. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A pilóták azt mondták hogy az F-35 manőverehetősége az F-16-sal egyenlő,magyarán az 5 generációba nem változott semmi sem,a dögösebb kinézet és a lopakodós festés miatt! Bár olyan nincs hogy lopakodó,nem is létezett csak a magyarok aggatták rá pár nehezebben észlelhető gépre,de itt arról van szó hogy 1000km helyett 350km-ről lehet érzékeli,bár az a tény még mindig fen áll hogy az F-35-ös gépeket a kínai és orosz radarok tökéletesen látják és be is tudják azonosítani.Egyébként meg az F-35-ös gépeket az F-22-es gépek kisérésével tervezték el,azaz F-35 nem egyedül fog csatába menni,hanem minimum kiséri kettő F-22-es ami már eléggé jó a manőverezhetősége,csak hát azt meg nem adják el,magyarán az F-35-nek tökéletesen nincs értelme,mert jobban megéri egy F-16-ost venni! Lopakodós hülyeségnek csak Amerikának van szüksége,mert az háborúzgat mindig más országokkal,de például nekünk felesleges a lopakodó mert a saját radarjaink csak láthatják a saját gépeinket.Mert a mi Grippenünk is tökéletes a légvédelmi feladatok ellátására,egyébként meg nagyon jó kis kezelhető gép ami veri az F-35-öt-ös gépeket manőverezhetőségben,F-15-ről nem tudok nyilatkozni mert arról a gépről nem sokat halottam,F-16-os amúgy is elterjedebb tipus.
2014. dec. 22. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

hát mára már ezt is megtudtuk.

egy felszerelt f 16 simán lenyomta a felszerelés néélküli f35 öt

index pont hu/tech/2015/07/02/porig_alazta_az_f-16_az_utod_f-35-ot/

2015. okt. 7. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

az 5. válaszolonak, az usáank jelenleg az a hosszútávu terve, h f35 ből árjon a teljes élőemberes légierő, kivétel a nagy csapatszállítók.

Ezentúl csak drónokat akarnak.

2015. okt. 7. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!