A Wermacht és az SS között mi volt a különbség?
Akkor az SS egy félelmet nem ismerő, a végsőkig harcoló hadsereg volt ezek szerint.
A Wermachton mint sima hadsereg mit értünk? Ők is ugyan úgy harcoltak a fronton, csak őrájuk kevésbé volt jellemző az elszántság és a végsőkig való kitartás?
Egyébként a Bukás c. filmben is elhangzik valami olyan mondat, hogy az épület SS fennhatóság alatt áll, de ő orvosként a Wermachthoz tartozik, ezért maradhatott az orvos Berlinben. (Ha jól emlékszem akkor így van,) Ezt sem igazán értem.
A Wehrmacht sorkatonaság volt. A Schutzstaffel azaz "SS" jelentése is mutatja védőosztag volt. A Nemzetiszocialista Német Munkáspárt egyik védelmi szervezete volt. Egyébként a német felső- és középosztály magasan iskolázott rétege.
Valóban a karjukon, és a hivatalos eskütételen is a következő állt: "Meine Ehre heisst Treue", becsületem a hűség. Ami halálig tartó eskü volt a pártnak, a birodalomnak és a vezetőnek azaz a "Führernek". Olyannyira szó szerint, hogy valóban csak a halál állította meg őket, az eskü szerint. Rengetegen ahogy megtudták hogy Hitler öngyilkos lett végeztek magukkal, mert az esküjük kötelezte őket, hogy nem elehetik túl a Führerüket. Ironikus módon az SS vezetője Heinrich Himmler próbált meg elmenekülni a háború után, esküjét megszegve, előtte pedig Führerét elárulva. Mindenki más fejbe lőtte magát amint kimondták, hogy vége a háborúnak.
Azt hiszem előttem mindent leírtak, még csak lefordítanám:
Wermacht = Véderő
SS (Schutzstaffel) = Védőosztag
Sajnos azt kell hogy mondjam, hogy egyik válasz sem teljesen pontos, sőt... Mindegyik válaszoló ugyan annak véli az SS-t és a Waffen-SS-t, pedig nem ugyan az.
"A testület eredetileg a náci német kormány gyakorlatilag korlátlan rendőri jogköröket gyakorló, a belső rendet és ideológiai fegyelmet fenntartó politikai rendőrsége és pártmilíciája volt, majd miután kitört a világháború, létrejöttek a harctéri, a reguláris hadsereget a hadszíntéren ténylegesen támogató, ám attól szervezetileg jórészt független SS-alakulatok. Az SS fokozatosan magába olvasztotta a Harmadik Birodalom összes rendőri szervét is, gyakorlatilag a teljes közbiztonsági és bűnügyi rendőri állományt, valamint parancsnoksága alá tartozott a Birodalmi Biztonsági Főhivatal (Reichsicherheitshauptamt), mely mai szóhasználattal egyszerre látta el a polgári és a katonai titkosszolgálatok, a hírszerzés és a kémelhárítás szerepét is. Az SS a Németország által megszállt területeken is üzemeltetett rendőri alakulatokat (Ordnungspolizei), valamint a politikai ellenállókat felkutató hírhedt politikai rendőrség, a Gestapo (Geheime Staatpolizei), mely mind belföldön, mind a megszállt területeken működött, szervezetileg ugyancsak az SS-hez tartozott. Adolf Hitler és más birodalmi főtisztviselők személyes testőrségét is szinte csak és kizárólag SS-katonák látták el, valamint a koncentrációs munka- és haláltáborok őrzését ugyancsak nem a reguláris katonaság, a Wehrmacht, hanem az SS erre felállított különleges alakulatai végezték. Az SS tehát egyszerre volt egy diktatúra pártmilíciája, a reguáláris hadsereg mellett működő, de attól független harctéri katonai elitalakulat, a belföldi és a megszállt területeken a rend fenntartásáért felelős rendőri szerv, katonai és polgári kémelhárító és hírszerző titkosszolgálat, valamint a fennálló rend ellenségeit kíméletlenül felkutató politikai rendőrség. Ez a szerteágazó tevékenységi kör és ez a fajta már-már abszurd centralizáció, mely a szervezetet jellemezte, szinte minden diktatúra hasonló karhatalmi alakulatain túltesz, éppen ezért az SS mint állami szerv, katonai / félkatonai alakulat, mind tevékenységi körének szélességét, mind pedig a hozzá köthető emberiség elleni bűncselekményeket illetően teljes mértékben egyedülálló, és talán emiatt egyedülállóan hírhedt szervezet a világtörténelemben."
"mert az SS soraiban nem voltak orvosok. "
de: "Sanitätsstaffel az SS egészségügyi egysége."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!