Ha a Mohácsi csatában a magyarok győztek volna és akkora győzelem lett volna, mint Nándorfehérvár vagy Eger, hogy alakult volna a történelmünk?
Mohácsnál nem várostrom volt. Nyílt csatában nem volt esély győzelemre, ezért itt nincsen ha. Így alakult, mert így kellett alakulnia.
Másfelől ironikusan rosszabb lett volna Magyarországnak, ha mégis megállt volna a török terjeszkedés. Törökország volt a kulcs a Habsburgok ellensúlyozására. Ott van például a 30 éves háború, ami utána jött, majd a spanyol örökösödési háború, később az osztrák örökösödési háború. Nem is lett volna akkor szükség Hitlerre, mert a német egység Habsburgok kezében egyesült volna jóval korábban, ráadásul Spanyolországot is megszerezték volna, ahogy a Magyar Királyságot is. Talán Franciaország és Anglia elkerülte volna a "Habsburg Római Birodalom" gyomrát. Esetleg némileg enyhített volna az angliai egyenlő erőviszonyok elve ezen a helyzeten.
Nyílt csatában volt keresnivalónk. A mohácsi vereséghez nagyon sok hiba vezetett, amik mára ismertek, de nem az, hogy gyenge volt a magyar hadsereg. Európa egyik legütőképesebb hadereje volt akkor.
Egyébként ha győzünk, kb. annyi történt volna, hogy a török támadást, egy-két évvel későbbre toljuk. Mert még a XVII. századra is jellemző, hogy a törökök egy-egy sikertelen hadjárat vagy vereség után, következő évben ismét nagy sereggel tudtak Magyarországra törni, csak akkor már az a sereg nem volt annyira ütőképes, az Oszmán-Birodalomban - katonai szervezet terén is - a bomlás jelei mutatkoztak a század végére.
Tehát egy esetleges mohácsi győzelem nem tette volna nagyhatalommá Magyarországot, mert egyedül semmi esélye nem volt hosszú távon a török ellen. Ami inkább érdekesebb, hogy ha a király nem hal meg 20 évesen és Habsburg Máriával kötött házasságukból gyermekek születnek, akkor hogy alakul tovább az ország sorsa. Nem biztos, hogy jobban szerintem...
Azt nem vesszük sokszor figyelembe, hogy Európában ekkor egy 30 éve tartó (és majd még 20 évig folyó) háború zajlott, a vallási kérdésekről (katolikus-protestáns) nem is beszélve. Ebben a helyzetben sajnos azt kell mondani, hogy ugyan mindegy, hogy Mohácsnál győzünk(a király halála volt óriási veszteség, persze a sereg elvesztése is az)...
A spanyol király (és n. r. császár) figyelmét lekötötték a franciákkal és a pápával folytatott háborúk, később a protestánsok, de így is minden igyekezetével azon volt, hogy Magyarországnak valahogy segítsen. Nem lehet azt mondani, hogy Európa cserben hagyott, csak le volt kötve, mert sajnos Európában akkor volt néhány olyan személyiség, aki még a törökkel való egyességig is elment... V. Károly pl. személyesen is részt vett török elleni harcokban, csak ő délen próbálta megtörni őket, hogy tehermentesítse öccsét (Ferdinánd királyt).
Tehát egy esetleges mohácsi győzelem csak elodázhatta volna a katasztrófát, Magyarországot csak az mentette volna meg, ha Magyarországra külső segítség, katonai erő érkezik, mégpedig jelentős. Volt erre is lehetőség később, pl. 1532-ben Bécsnél 80 ezer ember gyülekezett, ami óriási hadseregnek számított, Szulejmán nem véletlenül nem mert Bécsig vonulni, inkább "elvolt " Kőszegnél, ami persze a kőszegiek érdemeiből semmit nem von le.
És még akkor azt is hozzá kell tenni, hogy később a vallási megosztottság is a törököknek kedvezett.
Amit előttem említettek, hogy a török jó ellensúly volt a Habsburg ellen, szerintem butaság, inkább a Habsburg hatalomra volt nagyon szükségünk a törökök ellen.
Jó kérdés ez is.
1. A mi lenne ha-val nem lehet mit kezdeni.
2. Mindenki nézze meg a családfáját és ott kiderül, hogy mennyi nem magyar származású ember van benne. Teljesen tiszta vérű magyar ember, szerintem nem létezik.
3. Nagy-Magyarország alatt mit gondol a kérdező? Horvátországot is beleszámolja, vagy nem?
Mint leírtam egy másik kérdéshez is, ha a törököket a Mohácstól nem messze eső mocsaraknál megtámadjuk, és a lápban szétágyúzzuk (Itt nem tudták volna kihasználni a létszámfölényüket), akkor szultánostól odaveszett volna az egész török sereg. Kis túlzással persze.
Ez azt jelenti, hogy a magyar sereg kevés veszteséggel megúszta volna harcot, és ütőkepés maradt volna. Ha Lajos a győzelem hatására végre kezébe tudja venni a szálakat, akkor esély lett volna egy életképes állam létrehozására. (A csatából kimaradt Szapolyai és Frangepán 100% visszavettek volna egy kicsit, mivel rájuk hárult volna a felelősség, ami a király halálával végül elhomályosult)
A Habsburgok akkor még közel sem voltak olyan nagy partiarcok, mint 50 vagy 100 évvel később, ehhez hozzájárult, hogy V. Károly nem tudta egységesen kormányozni az óriási birodalomhalmazt. Az öccse (a későbbi Ferdinánd királyunk) az osztrák hercegséggel vesződött. Az, hogy Ferdinánd vállalta a Magyar Királyságot mohácsi vész után, nem jelenti azt, hogy sikeres háborút tudott volna folytatni egy a Magyar Királysággal. De az erős Magyarország megteremtése csak úgy lett volna lehetséges, ha László király nem olyan Dobzse, mint az apja.
2. Mindíg van ellensúly!
Ez a kérdés meg abszúrd. A mohácsi vésznek semmi köze nagy magyarország elvesztéséhez, sem eger sem nándorfehérvár nem volt nagy győzelem, az oszmán seregek elhanyagolható veszteségekkel vonultak vissza. Még nagyobb meg mitől lenne? Mohács alapból magyar terület volt.
Mohácsnál az Oszmán sereg a valódi egy része volt, ezt már leírtam egy másik kérdésnél, ekkoriban kelet, észak-kelet felől fenyegették őket, hadban álltak az iráni területekkel plusz a balkánon rendszeresek voltak a felkelések ezeken a területeken hadseregek állomásoztak, a mohácsi vész alatt is! HA?
Győzelemmel zárul mohács(részünkről) jöttek volna máshol... A magyar udvar meg ekkoriban szét volt esve. Ez tovább gyengítette az amúgy is halvány esélyeket, szóval ez a HA még HA se lehetne... off:Dobzse Lászlónak meg zsíros a fasza
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!