Miért pont a Japánokra dobták le az atombombát? és mi lett volna, ha Németországra dobták volna le?
Mert mire feltalálták az atombombát, Németország már kapitulált.
Németország kapitulációja: 1945.06.05
Első kísérleti atomrobbantás: 1945.07.16
az a szenyó japán nem adta fel, kitartóan harcolt, ezért még több hónapig tartó háborúval számoltak, az amerikaiaknak azonban mindenük tele volt már a "hajcihővel", így egy pottyantott atombombával rövidre zárták...
én így tudom :)
Azért nem Németországra dobták le, mert mire elkészült a működőképes bomba, addigra a németek már kapituláltak, így rájuk felesleges lett volna ledobni bármilyen bombát is.
A támadások előtti Trinity kísérleti robbantás 1945. július 16-án történt és sikeres volt: az első atomfegyver működött, hozta a várt eredményeket. És láss csodát: másnap megkezdődött a potsdami konferencia, ami a háború utáni rendezésről, avagy Európa felosztásáról szólt.
Micsoda véletlen, nem gondolod? Ezen a konferencián Truman elnök már úgy vehetett részt, hogy tudta: olyan erejű pusztító fegyverük van, ami a szovjeteknek nincs. Ez pedig jól jött neki, mikor a kissé agresszív Sztálinnal próbált egyezkedni.
Ahhoz, hogy az egész ne tűnjön blöffnek, be kellett vetni az atombombát. Nem volt mese: egyetlen kísérleti robbantás nem győz meg senkit, éles bevetésen kell megmutatni, hogy az atombomba tényleg rendkívül hatásos. Sok választása nem volt az Egyesült Államoknak: akkor már csak Japán harcolt, de mondjuk ők sem voltak kimondottan veszélyesek.
Le is dobták Hirosimára a Little Boy névre keresztelt első bombát, majd Nagaszakira a Fat Man nevezetű másodikat. Nem biztos, hogy Japán kapitulációjának kikényszerítéséhez szükség lett volna ekkora erejű támadásra, ráadásul rögtön kettőre, de nem is ez volt a fő cél. Az első támadással a megerősödött Szovjetuniónak kívántak üzenni, hogy jó lesz vigyázni, mert az Egyesült Államok erős ám, nem fog olyan könnyen összejönni Sztálinnak, hogy lenyomja őket. Ekkorra ugyanis világos volt, hogy a háború után az európai nagyhatalmak nem lesznek semmilyen téren vetélytársak, annyira tönkretette őket a csatározás. Csak a Szovjetunió lehet az Egyesült Államok ellenfele, ők versenghetnek egymással azért, hogy ki mekkora befolyási övezetet szed össze a világban.
A második bomba is nekik szólt. Ha csak egy bombát robbantottak volna, még arra is rá lehet fogni, hogy csak kísérleti robbantás volt, akadt némi plutónium a raktárakban, aztán annyi, az atombomba nem is veszélyes. Viszont így, hogy három nap különbséggel két bombát is felrobbantottak, az új technika komolynak és kiforrottnak tűnt, joggal lehetett tartani attól, hogy innentől kezdve bármikor, bárhol bevethetik. Az persze már más kérdés volt, hogy a három, gyors egymás utánban elvégzett robbantás után alig-alig maradt nyersanyag egy újabb bombához és az egyes bombák is inkább kísérleti darabok voltak, mint sorozatban előállítható és bárhol, bármikor biztosan bevethető fegyverek, de nem is ez volt a cél. Bőven elég volt, hogy sikerült elhitetni a világ közvéleményével: az Egyesült Államok bármikor, bárkire ledobhat egy atombombát, ami "mindent visz".
A 4-es valaszolo jol megvilagitotta a kapcsolatot az USA hatalmi torekvesei es a bombak kozott.
Van azert mas valami, en japanul tanultam, tanulok, nem lehet befejezni olyan gyorsan, mint pl. az oroszt, vagy mas europai nyelvet, es beszeltem japanokkal, bolcseszekkel, politologussal is a masodik bombarol: kommunikacios hiba tortent, sulyos.
Nem tudhato, hogy ket bombanak, de akar egy ledobasat terveztek-e az amerikaiak.
Az elso bomba elott az amerikaiak kuldtek egy figyelmeztetest, amire a japanok nem uzentek semmit. Volt olyan ameriakai katonai allaspont, hogy figyelmeztessek oket tobbszor az elso elott. De erre lehet azt mondani, hogy a bombat meg nem ismertek, sem ok, sem a japanok.
Nem volt uzenet, ledobtak.
De a hirosimai katasztrofa utan mar ismertek. Japan ekkor sem kapitulalt. Talan ok is rasszistak voltak a feherekkel szemben. Ezek a japan ismerosok mondjak, hogy maig nincs Japanban igazi magyarazat arra (pedig kutattak japanok leveltarakban), hogy a csaszar es a japan vezerkar miert nem adta meg magat azonnal, vagy legalabb jelezte a szandekat, hogy egy bomba eleg tapasztalat. Nem ismerem pontosan, de az ameriakiak a masodik bomba elott is uzentek, feltehetoen a megadasrol. Ezt viszont nem dolgoztak fel az adott japan ugyosztalyon.
Az is igaz, hogy a japan kormany az elso bombarol nem kapott teljes kepet (akkor nem volt volt a telekommunikacio ilyen fejlett), egy-ket nap alatt nem is ertettek meg teljesen, hogy mi tortent Hirosimaban. Maga az is meglepo, hogy az elso tamadasrol milyen keves japan katonai feljegyes keszult - tehat nem voltak tajekozottak, akik nem laktak epp Hirosimaban.
Utana persze az amerikaiak is rasszistak voltak, mivel a ket bomba kozott 2 nap volt, tehat varhattak volna a megadasra akar harmincket napot is, miert ne, mar megnyertek a haborut.
Európára akarták dobni. Csak ugye mire dobhatták volna már övék volt Európa.
A janánokat figyelmeztették, hogy jön egy nagy erejű bomba ha nem adják meg magukat. De nekik fontosabb volt a presztis. Az USA még Hirosima után is leállt volna. De akkor meg kitalálták a Japánok, hogy csak 1 atombomba van. Aztán jött Nagaszaki, s kiderült hogy több van mint egy. Az igaz, hogy akkor még nem volt korlátlanul, de az tévedés, hogy csak kettő volt. Az eredeti terv szerint 9 japán városban robbantottak volna egy időben, sokkalta jobban szétsokkolva vele Japánt... Végül azt választották, hogy addig dobálják le néhány naponta az atomot míg japán nem kapitulál. A harmadik Tokió lett volna...
És tévedés hogy Europára nem dobtak volna le. Az 50.es évektől több magyar célpont is ki volt jelölve arra az esetre ha Európa megint mozgolódni kezd az USA ellen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!