Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A Golán-fennsík, Gáza, Ciszjor...

A Golán-fennsík, Gáza, Ciszjordánia, Jeruzsálem kié?

Figyelt kérdés
Izraelé?, a szomszédos arab államoké?, vagy vitatott?, vagy háborúznak?
2012. aug. 17. 22:46
 1/5 anonim ***** válasza:
32%

a tiéd


átveheted a kettes ablaknál

2012. aug. 17. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A Golán-fennsíkot Izrael elfoglalta majd meg is védte, ennek ellenére Szíria vissza akarja kapni. Földrajzilag voltaképp egy csomó országhoz tartozhatna.

Azért ilyen fontos, mert elég jó rálátással bír Izraelre, tehát egy valaki vs Izrael háború esetén Izrael elég nagy sz*rban lenne, ha nem lenne az övé.


A Gázai-övezet léte sem mindenki által elismert, de legjobb tudomásom szerint Palesztina része.


Ciszjordánia: Egy része szintén a palesztinok fennhatóságához tartozik, egy másik részét viszont Izrael ellenőrzi. Tudtommal fokozatosan adják át az egészet Palesztinának.


Jeruzsálem Izrael fővárosa.

2012. aug. 17. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
54%
MINDEN foldterulet aze, aki meg tudja szerezni es meg tudja vedeni.
2012. aug. 18. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
73%
Ezek a mai napig vitatott területek, így nem igen lehet dűlőre jutni, jelenleg Izrael birtokolja őket, de semmi több.
2012. aug. 18. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A Golán-fennsík 46tól 67ig Szíriáé volt (Szíria 46ban alakult, az eredetileg hozzátartózott, majd a 67es háborúban Izrael elfoglalta). 67ben az Izraeliek felajánlották a szíreknek a Golán visszaadását a békéért cserébe, de a szírek nem fogadták el, 73 után viszont visszaadták a szíreknek egy részét, és azon demilitarizált övezetet hoztak létre, ENSZ felügyelet alatt.

Jogilag a nemzetközi közösség általában Szíriának adná a Golán-fennsíkot, Izrael meg a 242es határozatra hivatkozik, miszerint a 67es háborúban megszerzett területek (az angol szöveg szerint részeinek) visszaadásánál az új határoknak biztonságosnak kell lennie, ami a Golán-fennsík stratégiai helyzeténél fogva ellentmond annak, hogy úgy adják vissza a szíreknek, hogy azok előtte nem tesznek le az ellenségeskedésről - tehát ők meg a saját katonai ellenőrzésük alatt álló senkiföldjének tekintik mindaddig, amíg a szírekkel béke nem lesz.

Gyakorlatilag meg egy ütközőzóna, a nagyobbik része izraeli ellenőrzés alatt, a másik része meg szír civil ellenőrzés alatti, de ENSZes ellenőrzésű demilitarizált terület.


Nyugat-Jeruzsálem mindenféle szempontból nézve Izraelé.


Ami még érdekes, az a Gáza, Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem.


Ezeket a 47es ENSZes felosztási tervben az új arab állam részének jelölték ki (Kelet-Jeruzsálemet nem, az Nyugat-Jeruzsálemmel együtt egy ENSZ által felügyelt közös terület lett volna), de a 48-49es háborúban végül ezeket a területeket Egyiptom (ő Gázát) és Jordánia (Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem) foglalták el. Ez azért érdekes, mert ezeket a területszerzéseket az ENSZ nem ismerte el, szóval ezeknek a területek 49 óta jogi szempontból nincsen tulajdonosuk.

Izrael 67ben elfoglalta ezeket a területeket, az ENSZ ezt sem ismerte el (ami mondjuk jogilag érdekes, hiszen pont ők állították addig, hogy annak a területnek nincs jogos gazdája, hiszen az egyiptomi és jordán fennhatóságot nem ismerték el, de hát itt ugye politikáról van szó elsősorban, nem jogról).

Izrael Kelet-Jeruzsálemet annektálta, így gyakorlatilag egész Jeruzsálem most Izraelhez tartozik, de a keleti részt az ENSZ nem ismeri el.


Gázát és Ciszjordániát nem annektálta Izrael, viszont a 93ban kezdődő Oszlói békefolyamatok szerint ezeket az akkor frissen létrehozott Palesztin Fennhatóság területének jelölte ki, hogy a békefolyamatok részeként ahogyan a Palesztin Hatóság szépen lefegyverzi az iszlamista fegyveres csoportokat, ő maga meg lemond az erőszakról, azzal együtt lépésenként, folyamatosan adják át a másik oldalról az izraeliek a területek irányítását a Palesztin Fennhatóságnak, hogy a legvégén akkor megalakuljon ezeken a területeken (és Kelet-Jeruzsálem egyes részein) az új palesztin állam.


Ezzel az a gáz, hogy ez a fegyveres csoportok lefegyverzése, meg az erőszakról való lemondás azóta sem történt meg, sőt, jelenleg a legnagyobb fegyveres iszlamista csoport van éppen a kormánykoalícióban. Ennek megfelelően a területek feletti ellenőrzés átadása is megállt.

A jelenlegi helyzet: Gázában nincsen semmilyen izraeli jelenlét, Ciszjordánia meg 3 zónára van osztva: az elsőben teljesen a Palesztin Hatóság ellenőriz, a második a Palesztin Hatóság civil adminisztrációja alatt van, de izraeli katonai biztonsági ellenőrzéssel, a 3. pedig teljesen izraeli ellenőrzés alatt.


Tehát a valóságot nézve Gáza és Ciszjordánia egy része a Palesztin Fennhatóságé (ezen belül Gázát teljes mértékben a Hamasz iránítja, ez az egyik nagy csoport, ami a mostani kormánykoalícióban van; Ciszjordániát meg a Fatah- ez meg a másik). Ezen kívül a Palesztin Fennhatóságé a civil fennhatóság még Ciszjordánia egyes részein, és a maradék teljesen izraeli fennhatóság, mind civil, mind katonai szempontból.


Jogilag érdekes a dolog, hiszen mint írtam, hivatalosan már több, mint 60 éve senkihez nem tartoznak ezek a területek (sőt, az első világháború vége óta, hiszen a britek csak mint átmeneti mandátumterület kapták meg ezeket a területeket), az ENSZ meg a még nem létező palesztin állam területeként tekint rá, de az ugye még nem létezik.

2012. aug. 18. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!