Szüleitek/nagyszüleitek/dédszüleitek meséltek I. és II. világháborús katonatörténeteket? Melyik volt a durvább háború?
A II. egyértelműen. Sokkal hatékonyabb fegyverek voltak. A partraszállás és a doni ütközet nem volt hosszú, de iszonyatos emberáldozatot követelt.
Az I.-ben is voltak borzalmas helyek, javaslom menj el Lesachtalba, a Lienzi Dolomitokba, bármelyik völgyön felmehetsz a határgerincre, 2000 méterre. Még megtalálod a géppuskafészkeket, és végignézheted, milyen terepen kellett 7-800 m szintet felmászniuk az olasz hegyivadászoknak. Lesz fogalmad a pusztítás mértékéről. Ezt szorozd be sokkal. Azok voltak az említett két hely eseményei.
Hát nekem az egyik dédapám meghalt a Don-kanyarnál...
Már rég meséltek róla, annyi maradt meg, hogy az életben maradt dédapámnak gyalog kellett hazajönnie, és néhány barátjával csak a háború végén tudtak visszajönni...
Leginkább az a történet maradt meg, hogy két oldalt falszerűen kellett vonulniuk a hullák között.....
A II. annyival durvább volt a magyarság számára, hogy a front végigvonult az ország teljes területén. Az I. világháború idején a románok 1916-os és a ruszkik 1914-es betörésétől eltekintve nem érintették a civil lakosságot a harcok.
Amúgy az II. világháborúban Magyarországnak egy kicsivel több vesztesége volt, amelybe belefoglaltatnak a katonák mellett a civil áldozatok és a deportált zsidók is.
Nagymuter mesélte hogy papa mo területén hadifogságba került és véletlenek sorának köszönhetően meg is tudott szökni a szovjetektől
mire hazaért nem mert neki enni adni mert olyan sovány volt hogy csak tejjel itatta pár napig nehogy a kaja ölje meg
(vagy igaz vagy nem nem volt ki elmesélje csak a mama)
Németek szorították dédimet valami páncélossal a falnak hogy mondja meg hol a zsidó szomszéd
(ez tuti igaz mert a testvérei is elsztorizták)
nem kimondott katonatörténet de 2.vh alatt estek meg
Én is hallottam ilyen rettenetes kínzásokról, kegyetlenkedésekről. A 7-es válaszolónak igaza van, nálunk a faluban is volt olyan eset, hogy a hadifogságból csontsoványan hazajött fiú itthon első nap annyit evett, hogy ebbe halt bele. Az is igaz, hogy az I.vh-s hadifogság más volt. Akkor emberségesebben dolgoztatták őket, nem Gulag meg Szibéria, hanem gyárak, malmok stb és fizetést is kaptak.
Egyik ismerősöm nagyapja SS-önkéntes volt, ccsak az 50-es évek elején/közepén engedték haza, de soha nem mert beszélni arról, hogy mik folytak ott, még a rendszerváltás után sem, annyira meg lett félemlítve. Sírba vitte a titkait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!