A lőport megelőző korszakban az ijászoknak milyen parancsot, vezényszavakat adtak? - felkészülni, - vigyázz, - lőjj?
Ha képzett és fegyelmezett hadseregről volt szó (ami abban a korban ritkaság volt), akkor a közeledő ellenséget lőtávolba engedték, és egy "Most!" parancstól fogva lehetett lőni; ha a hadi helyzet ezt nem kívánta, akkor még ilyesmi sem történt.
A parancsszóra tüzelés már a lőfegyverekenél alakult ki, azért, mert a kezdetleges lőfegyvereknél az újratöltés nagyon sokáig tartott, és balesetveszélyes is volt, ha a fázisok nem voltak összehangolva - kézzel töltögették, külön a puskaport, külön a golyókat, aztán kanóccal gyújtották be. Ezért a katonák több csoportra voltak osztva, és az egyes csoportok szinkronban tüzeltek, "gyújtottak rá". Amíg az egyik csapat tüzelt, a másik töltött.
Felkészülni!(íjat célra emel)Feszít!(feszít és céloz)Lő!(egyértelmű)
Használtak vezényszavakat, már akkor is tudták hogy sokkal nagyobb a hatás ha nem mindenki össze vissza lő hanem egyszerre.Persze ezt max egy nyílt csatánál...De az első lövés mindenképpen vezényszavakra zajlott...Nem voltak a közép,ókorban sem retardáltak az emberek.
Továbbá(elnézést hogy nem az előzőhöz írtam de elfelejtettem) a vesszők pénzbe kerültek, nem volt minden embernél 100 vessző.Amúgy meg lőni nem olyan hűde fárasztó, verseny íjász voltam...nem fárasztó,kifeszítve tartani az,de gyors egymásutánba lőni nem.Egy közepes íjász is fél perc alatt 9-12 vesszőt képes (nagyobb erőfeszítés nélkül) útjára engedni, minimális célzással.na már most egy csatában nem sok értelme van az első egy percben kilőni a lőszer kb felét, negyedét.Sokkal célszerűbb ha vezénylik őket.
Képzeljétek el...van az első sortűz,a rohamozók jónagy hányada földre került,de Te egyből lövöd a következő vesszőt és mivel balliszituk pályán lősz nem tudsz pontosan célozni,és amíg a terület amit túz alatt tudtok tartani nem telik meg megint emberekkel csak vessző pazarlás.
A tűz-parancsnak van értelme, de csak abban az esetben, ha tüzes nyilakat haszálnak.(amikor fel akarnak gyújtani valamit)
A filmekben a használata a nem-tüzes nyilaknál viszont tényleg felesleges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!