Melyik fél nyerne egy Izrael-Irán háború esetén?
Érdekes kérdés. Nem tudjuk!
Ha
- Izrael alatt azt a globálisan igen nagy (gazdasági, katonai) hatalmat érted, amely zömében a "fejlett világot" ill. a "nyugati demokráciákat" jelenti;
- Irán alatt az ezzel a tömbbel szemben álló hatalmi csoportosulást, akkor is kétesélyes a dolog.
Ad1) a "globális" tömb gazdaságilag már közel sem olyan erős, mint amennyire meghatározónak tűnik (lásd: válságok, pénzügyi nehézségek), ami meghatározza a katonai képességeiket is (Montecuccoli: "A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, pénz!").
Ad2) az "aglobális" tömb iparilag nem olyan fejlett, bár kevéssé befolyásolt a világgazdaság által, azonban kulturális különbözőségek (Huntington modell: iszlám/orosz/kínai) és nemzetállami törekvések miatt nem is lehet hosszú életű, emellett nem biztos, hogy fölvállalná a Pürrhoszi győzelmet, helyette talán más (nem fegyveres harci) síkon nyomulna előre és húzna hasznot a dologból.
Ami azt az idealizált állapotot illeti, hogy Izrael és Irán háborítatlanul háborúzik, az nem igazán jöhet létre, hiszen nincs közös határuk, partraszállással meg egyik sem kísérletezne. Maradna egymás ijesztgetése és szorgos bombázása, ami még sosem döntött el háborút.
Az USA önmagában belebukna egy Iránnal vívott háborúba (ahogy kicsivel több, mint 100 esztendővel ezelőtt a Brit Birodalom is csak kicsivel kerülte el a szétesést a búrokkal vívott előnytelen háborúban), az Irán elleni amerikai agresszió lenne a világ legblődebb támadása.
Hogy miért? Lássuk csak:
- jelen pillanatban sem tudja konszolidálni helyzetét utolérhetetlen pénzügyi, gazdasági, ipari, emberanyagbeli fölényével sem Irakban, vagy Afganisztánban
- a háború menete pontosan ugyanaz lenne, mint az előző kettő esetében: gyors elfoglalás, majd eredménytelen COIN műveletek
- azonban Irán puszta méreteinél (terület, népesség) fogva sem lenne "gyors invázió", nem beszélve domborzatáról
- a domborzat lehetővé teszi az olcsó, hathatós védekezést mindkét irányból, ahonnan (Irak, Afganisztán) szárazföldi támadást várhat (a kétéltű műveletek jó ideje nem képeznek opciót)
- egy állam/népesség ellenállási képességét/szándékát nem csak a szimmetrikus, hanem az ellenálló módszerek is jelentik, következésképpen nem ér véget a háború a bevonulással
- fönti példákból ismeretes, hogy már most sincs kellő mennyiségű pénzügyi keret a megszállás finanszírozására (külföldön állomásozó mintegy 350000 fő), ami Irán esetében legalább ekkora kellene, hogy legyen
- és az USA amúgy is a szakadék szélén áll a gazdaságát illetően, egyes vélemények szerint a pénzadósság megoldhatatlan kölcsönök fölvételéből, így a már most is kellemetlen államadósság csak rosszabb lesz
Mindazonáltal lesz, aki támogassa Iránt harcában (legalább pénzzel, fegyverrel) - Oroszország és Kína. Mindkettő fejlődő haditechnikáját szeretné élesben is kipróbálni, mi több, legalább Oroszországnak komoly érdekeltsége fűződik a Kaszpi-tengeri kőolaj és földgázlelőhelyekhez, amit egy esetleges amerikai megszállás hátrányosan befolyásolna. Míg Kína (aki egyébként az amerikai tartozások zömét birtokolja) csupán azzal, hogy "mindkét félre fogad", bebiztosítja magát (zajos sikereket kíván mindkét félnek).
Ha feltételezzük hogy 1:1 felállás. Irán elbukik. Izraellel többen próbálkoztak már /volt hogy 3 ország is/ sikertelenül. Abban a térségben /is/ kiemelkedő hadiereje van. Kb a „térség ellen” vívott harc lenne kérdéses.
Persze ez csak elmélet. Irán részéről nem lesz szövetséges, hiába vizionálnak páran orosz vagy kínai segítséget, ez nettó butaság.
Ami pedig az önálló iráni védelmet mutatja, azzal az Irakkal vergődött 8 évig ami az amcsiknak 2 hét alatt összeomlott. Most sem jobbak.
"Ami pedig az önálló iráni védelmet mutatja, azzal az Irakkal vergődött 8 évig ami az amcsiknak 2 hét alatt összeomlott. Most sem jobbak."
Azt az Irakot akkoriban éppen az amcsik támogatták. Miután e támogatást megvonták toluk, nem volt nehéz áttaposni rajtuk(az amcsiknak). Ellenben Iránt akkor is és most is az oroszok támogatták/támogatják. Nem tudom mire alapozza itt a sok jenkimániás azt, hogy az oroszok majd legyintenek egyet egy ilyen háború esetén.
13:55
Ez nem jenki imádat, ez a tűzerő tudomásul vétele.
Oroszoknak meg nevük ugyan van a témában, konkrét sikerük elég szerény. Ahogy eddig nyerték /azt a keveset/ annál még a vesztes is jobban járt. :))
"...Oroszországnak komoly érdekeltsége fűződik a Kaszpi-tengeri kőolaj és földgázlelőhelyekhez, ..."
De nem a mostani teheráni-rezsimhez. És ez a lényeg. Az Irán széthullása után keletkező utódállamokkal mind Oroszország, mind Kína jobb feltételekkel köthet majd üzletet.
Iránnak nincsenek szövetségesei, ráadásul soknemzetiségű állam, ami valószínűsíti a katonai veresége utáni darabokra szakadását.
"Az Irán széthullása után keletkező utódállamokkal mind Oroszország, mind Kína jobb feltételekkel köthet majd üzletet."
Ha ez így van, akkor nem lesz háború.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!