A tankok miért nem számítanak már elavult harcnemnek?
Mert kellenek a nehéz szárazföldi harcegységek. A középkorban (és ez most kicsit viccesen hangozhat elsőre) ezek a lovagok voltak. Aztán az ágyú képviselt elsöprő erőt, de sajnos a páncélnak leáldozott. Az ágyú persze fejlődött, és tarackok, meg kemény harci dolgok lettek belőle a 19. századra, de az erős páncél ekkor sem volt jelen.
Ám jött az első világháború, és ki kellett valamit találni, hogyan lehet áttörni az állóháborús frontot. A katonáknak egy-egy lövészárok elfoglalása is embertelen veszteséggel járt, és néhány géppuska és szögesdrót elég volt, hogy óriási károkat okozzon. Ekkor merült fel a páncélozott, mozgatható, nagy tűzerővel rendelkező jármű lehetősége. Persze az első tankok (amit a britek alkottak meg) elég kezdetlegesek voltak, mai szemmel furcsán is néztek ki. Ekkor a gyalogságot támogatták, önálló szerepük nem volt, és a háborúban is csak kismértékben vettek részt, szerepük elenyésző volt.
Aztán a tank olyan gyors fejlődésnek indult, mint ma a mobiltelefonok, és egyre könnyebbek, és jobb tűzerővel bírok jelentek meg. Az alakja is megváltozott.
A második világháborúra aztán már annyi tank lett, hogy jelentőségük megnőtt, és már önálló egységenként vettek részt a csatákban.
Két kiemelkedő tank született, az egyik a német Tigris, ami óriási pontossággal és tűzerővel rendelkezett, és erős páncél védte. A másik az orosz T34-es, amiben egy jelentős újítást vittek véghez. Az páncélt megdöntötték, így az egyenesen szálló lövedéknek nagyobb részt kellett átütnie (ez egy egyszerű ábrával igazolható). És könnyű is volt. Ráadásul a gyártása is gyorsan ment.
Ez a két tank játszott nagy szerepet minden idők legnagyobb tankcsatájában a kurszki csatában, ahol végül is a szovjetek bizonyultak jobbnak.
Hogy a tank nem jó városban, az leginkább Sztálingrádban mutatkozott meg, ahol a német egységek elakadtak a törmelék miatt, így könnyű célponttá váltak az háztetőkről lelövő oroszok számára (ráadásul a tank leggyengébb pontja pont a teteje).
A második világháború után a tankok még erősebbek is gyorsabbak lettek. De a páncélozása még mindig passzív védekezésen alapult. És újfajta fegyverek (RPG-k) jelentek meg, amik könnyen átütötték a páncélzatot.
Aztán Izrael egyik háborúja után egy szakértő vizsgálni kezdte a harcmezőn kiégett tankokat, és azt állapította meg, hogy azok a tankok szenvedtek kevesebb sérülést, amiben több volt a robbanóanyag (noha ez ellentmondott a józan észnek).
Hamar rájöttek, hogyha a páncél alá bombát raknak, akkor a rálőtt rakéta robbanásával szemben keletkezik egy másik robbanás a páncélban, ami kioltja a rakéta robbanását, és kilöki magát a lövedéket, és ezzel megvédi a tankban ülőket. Ezt a technikát hívták robbanó-reaktív páncélzatnak.
A tankok szerepe még ma is nagy, noha jelenleg elképzelhetetlen egy kurszkihoz hasonló tankcsata, de sok esetben jól jöhet, ha ellenséges környezetben kell manőverezni. Az esetleges terroristáktól, de akár gyalogos egységektől is könnyen megvédhető a személyzet. Sokkal könnyebben, mint akármilyen más járműben.
Ráadásul elrettentő ereje is van. Egy kisebb dzsipet bárki megcéloz rakétával, egy ilyen járművel már nem. Vagy ha meg is célozza, a robbanó-reaktív páncélzat miatt lehet, hogy nem okoz kárt a tanknak, de az azonnal vissza tud tüzelni.
Ezért olyan fontos ma is használni őket.
Épp csak azt felejted el kérdező, hogy a légi harc, a szárazföldi és a vízi épp három különböző dolog.
Szerintem ne akarj anyahajókat megtanítani a gyalogságot fedezni, repülőgépeket úszni és merülni vagy a tankokat repülni, mert hidd el mások sem ezen fáradoznak.
Ha össze akarjuk házasítani a "páncélosok elavult fegyvernem" és "Izrael egyik háborúja", akkor érdemes megtekinteni a második libanoni háborút.
A pct. fegyverekkel bőven ellátott gyalogság több tízszeres túlerőben lévő összfegyvernemi alakulatokat volt képes föltartóztatni a győzelem esélyével (sajnos a 72 szűz csábítása nagy volt...). Izrael nem volt képes kihasználni technikai fölényét (ami azért, valljuk be, volt dögivel), még a doktrinális változás után sem. Persze, jól belegondolva már csak költséghatékonysága miatt sem biztos, hogy a páncélosokra kerülne az a bizonyos voks.
tegnap 23:31
Annyival javítanálak ki, hogy az elso vh után a tankok nem konyebbek lettek, hanem nehezebbek. Legalábbis az ilyen Tigrisfélék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!