Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Szerintetek, akkor mi történt...

Szerintetek, akkor mi történt volna, ha anno nem álljuk a törökök útját, hanem "átengedjük" őket az országon és menjenek játszadozzanak inkább valami nyugati állammal ne velünk?

Figyelt kérdés

Három variációt látok esélyesnek személy szerint:

1. A törökök meg sem állnak Franciaországig.

2. Visszaveri őket valamelyik ország serege és ide vonulnak vissza, majd itt is maradnak.

3. A törököknek úgy elmegy a kedve az egésztől amiatt, hogy a magyarok harc nélkül megadták magukat, hogy bánatos arccal inkább Ázsia felé orientálódnak.


Utólag érdekesnek találom, hogy vajon, akkor is itt tartana-e Magyarország, ahol most, ha nincs itt a török 150 évig, vagyis békésen, nyugodtan fejlődhetünk, mint 1-2 nyugati állam...


2011. máj. 24. 11:40
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
60%
a miután kiűztük a törököket, sok terület elnéptelenedett, ezért hívtunk be olyan külföldieket akik végül ellopták a területeinket
2011. máj. 24. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
65%

Bécs megfogta a törököket igy is.


Amig Europa perifériáján, pl Magyarországon hadakoztak a törökök addig az nem verte ki a biztositékot a Katoikus Europában. Bécs ostrománál már nagy volt a riadalom. Ott már érezte minden katolikus nemzet, hogy baj van, nagyon jön a török.


Amugy a protestáns Erdélyröl sem volt a katolikus nemzeteknek jobb véleménye mint a törökökröl.

2011. máj. 24. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
90%

A 2.-es pont valósult volna meg. Rajtunk semennyit nem segített volna, ha "átengedjük a törököt", mert a Habsburgok ezt nyilván nem nézték volna végig ölbe tett kézzel. Bécsnek az volt az érdeke, hogy az oszmánokat Magyarország területén tartóztassák fel, vagyis ugyanolyan ütközőállamot csináltak belőlünk, mint korábban a magyarok Boszniából meg Szerbiából.


Ha nincs a török megszállás és a sok száz éves velük folytatott háborúskodás, akkor nyilván nem itt tartana ma Magyarország. Eleve nem vált volna annyira soknemzetiségűvé a történelmi Magyarország, és később Trianon sem következett volna be.

2011. máj. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
38%
Jobban jártunk volna!
2011. máj. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

"Bécs megfogta a törököket igy is."


De azért azzal te is egyetértesz, hogy nem lett volna olyan egyértelmű az a győzelem, ha nem a "legyengített" (magyarok által megtépázott) török sereg indul Bécs ellen.

Teszem azt egy török-magyar egyesített haderő...

2011. máj. 24. 12:13
 6/19 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy eljutottak volna Franciaországig, akkor megtették volna Magyarország elfoglalása után. Nem volt rá elég kapacitásuk, a török sereg rendkívűl központosított volt. Ha pedig nincs megszállás egyáltalán, akkor valószínűleg igen, nyugodtan fejlődhettünk volna tovább, dehát ezt ki tudja biztosan megmondani.
2011. máj. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

A törökökkel kapcsolatban a történetírás használja az actio radius fogalmát.

Ez azt a távolságot takarja, amit a török hadsereg meg tud tenni egy év alatt, hogy télre visszaérjen Konstantinápolyba. Ugyanis a telet mindig otthon töltötték.

Ezt figyelembe véve pedig akkor sem jutottak volna Bécsnél messzebb, hogyha semmi nem áll addig az útjukba. Egyszerűen fizikai képtelenség lett volna tovább menni, hacsak a szultán nem helyezi át a székhelyét mondjuk Budára, mert akkor oda mentek volna haza a janicsárok és onnan számítjuk az actio radiust. Viszont akkor az ázsiai és afrikai területeiket nem tudták volna tartani.

Viszont igen valószínű, hogy ha már Bécset is beveszik, akkor a franciák és a németek egyből rájuk rontanak és kikergetik őket Európából. Magyarországot nem volt érdekük megvédeni, Bécs bevétele után viszont már ők következtek volna.


"Utólag érdekesnek találom, hogy vajon, akkor is itt tartana-e Magyarország, ahol most, ha nincs itt a török 150 évig"


Valószínűleg nem. De egyáltalán nem biztos, hogy jobb lenne.

A Habsburgok akkor is jöttek volna és ők mindig is perifériális agrár tartománynak, felvevő piacnak tekintettek minket. Ez inkább hozzájárult az elmaradásunkhoz, mint a török hódoltság.


"vagyis békésen, nyugodtan fejlődhetünk, mint 1-2 nyugati állam..."


Ad egy: A nyugati országok sem fejlődtek békésen. Állandó háborúzás ment ott is.

Ad kettő: Ha nem a törökökkel háborúzunk, akkor valaki mással.

2011. máj. 24. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

"Ad egy: A nyugati országok sem fejlődtek békésen. Állandó háborúzás ment ott is. "


De azért nagyon nem mindegy, hogy hol vívták azokat a csatákat. Sem Anglia, Franciaország, Olaszország és még Spanyolország sem volt megszállás alatt évtizedekig.

Erre értettem a "békés" fejlődést.

Tehát nem a hátországban kellett ölni egymást és így pusztulni a népnek is.

2011. máj. 24. 12:31
 9/19 hollófernyiges ***** válasza:

A franciák biztosan nem harcoltak volna Bécsért, akkor ők éppen szövetségben voltak a szultánnal.

Az egész ott kúródott el hogy Lajos megölette magát és nem volt biztos örökös. Ha Ferdinándot egységesen elfogadja a magyar nemesség és egyben tudják tartani az országot, a Habsburgok adtak volna pénzt és katonát hogy _segítsék_ a magyar sereget megvédeni az országot. Mint ahogy adtak is, de olyan állapotban csak egy végvárrendszerre volt elég.

Vagy ha Szapolyai elég erős maga mögé állítani az országot és hűséget esküdik a szultánnak, meg tudja védeni az országot az osztrákoktól. Csak épp a legrosszabb verzió következett be, a polgárháború, zűrzavar, sokfelé szakadás, csoda hogy ennyi megmaradt az országból.

2011. máj. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Jóska Pista Sanyi ***** válasza:

Semmiképp nem jártunk volna jobban ha átengedjük őket. Mert ha át is mennek akkor a nemetek és egyéb katolikus nagyhatalmak visszaverik őket. Aztán jöttünk volna mi is mint megszállandó ütközőállam.


Egy dolog lehetett volna eredményes, ha sikerült volna egy közös sereget szervezni a török Európából való kiverésére, de ehez az kellett volna hogy a nyugat kicsit abbahagyja egymás aprítását és a közös keresztény kultúra védelmének vesse alá magát egy időre. De erre elég kicsi az esély.

2011. máj. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!