Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi a különbség a "taktika" és...

Mi a különbség a "taktika" és a "stratégia" szavak jelentése között?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 23. 17:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%

taktika: egy cél elérésére alkalmazot módszer

stratégia:a hadvezetés tudománya; a küzdelem gondosan megtervezett menete

(idegen szavak szótárából)

2011. ápr. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Az elozonek igaza van, nagyon szabatos.

En megis azt mondanam, hogy a strategia atfogobb ertelmu, mint a taktika. Strategia lehet egy egesz haboru terve, a cel meghatarozasa es a cel eleresere szolgalo kulcspontok tervezese. A taktika egy reszcel eleresenek modozata.

2011. ápr. 23. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A taktika harcászat, a stratégia hadászat.


Tehát a taktika a csatatéren számít, a stratégia meg a háttérben.

2011. ápr. 23. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

stratégia hosszú távra tervezett célkitűzés, program

taktika: rövidebb távra, az apró feladatokat megoldási módok

2011. ápr. 23. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
100%

nagyon leegyszerűsítve

taktika: megnyerni egy csatát

stratégia: megnyerni egy háborút

2011. ápr. 25. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Talán itt a 21. század elején megengedhető egy másik párhuzam: (ami úgy tűnik hosszútávon létfontosságú) a stratégiai (interkontinentális) és a taktikai (harcászati) atomfegyverek megkülönböztetése. Nos, a csökkentésről folynak tárgyalások, de még így is szét lehet durrantani a glóbuszt... Lokális konfliktusok esetén a bölcs előttem szólók vázolták a különbséget. Bocs, béke!
2011. ápr. 28. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 dudas krisztian válasza:
76%
szerintem meghatározott "taktika" szerint lehet csak is kizárólag "stratégia"-zni ,ha jól akarod művelni,rendezni dolgaid.Tehát míg a stratégia egy terv,addig a taktika a stratégiád,kivitelezésed módja lehet.szerintem.
2011. ápr. 30. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ne haragudjatok, de ahogy valaki elébb helyesen jelezte sikeres termonukleáris konfliktus esetén nincs többé talaj a lábunk alatt. Szó szerint. Stratégiám: a Béke (Peace), taktikám: a nukleáris leszerelés! De fordítva is vállalom...
2011. máj. 13. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Szerintem a taktika inkább egy rögtönzött logisztikai érzék, mint pl a bunyóba ütés hatására a védekezés, a stratégia előre begyakorolt, kitervelt mint egy karate fogás, de ugyanez igaz a harcászatra is.
2011. júl. 29. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

A stratégia cselekvések egy hosszabb távú terve egy bizonyos cél elérésé érdekében, ami gyakran az úgymond „győzelem” vagy probléma megoldás. Megkülönböztetjük a taktikától és az azonnali akcióktól, mivel a stratégia a cselekvések és azok végrehajtásához szükséges erőforrások biztosítását időben kiterjedten gondolkodva tervezi meg.


A szót eredetileg a hadászatban használták, a háború megnyerésének művészetét, a seregek mozgatását és ellátását jelentette. Alakja a görög strategos szóból ered. Napjainkban ez a terminus már sokkal szerteágazóbb jelentéstartalommal rendelkezik.


A 20. században a stratégiának három szintjét különítették el:


totális, nemzeti, integrális stratégia

általános stratégia (diplomáciai, katonai, gazdasági)

operatív stratégia, azaz konkrét háborús célok kijelölése

A fenti szinteken belül a stratégia lehet offenzív vagy defenzív, illetve közvetlen vagy közvetett. Az 1960-as évek végén úgy tűnt a politikai gondolkodók számára, hogy a nukleáris fegyverek megjelenése miatt a stratégia fogalma elvesztette értelmét, és ezáltal eltűnt. Az 1990-es évek elején azonban úgy tűnt, hogy a világ különböző pontjain létrejövő alacsony intenzitású fegyveres konfliktusok, és gerillaháborúk visszaadták a stratégia szó hagyományos értelmét. Lawrence Freedman szerint stratégia mindenhol van, ahol van politika, és a stratégiai tanulmányok tárgya továbbra is a haderő szerepe.


A stratégia és politikai viszonya


Összefonódás

A stratégia és a politika azokban az államokban fonódott össze, ahol mindent egy támadó háborúra való felkészülés alá rendeltek. Azok az államok, amelyekben eképpen fonódik össze a két terület, biztonsági kockázatot jelentenek.


Elkülönülés

A stratégia és a politikai fogalmának elkülönülése előfeltétele a hadsereg polgári irányításának. A hadvezetés műveletei parancsaikkal a hadsereget célozzák, amely egy szigorú hierarchiában működő, jól elkülönített szereplői kör. A hadseregben a parancs, kiadása után visszavonhatatlan, és teljesítik. A politikai szférájában viszont van mód a korrigálásra.



Taktika:


egy cél elérésére alkalmazott módszer

2013. dec. 31. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!