Szerbia és Ukrajna vajon jól teszi, hogy ragaszkodik a szuverenitásához, területi integritásához és nem hajolnak meg a nyugati nagyhatalmak, illetve Oroszország követelései előtt? Mi értelme ennek a politikának?
- Szerbia ellen a NATO 1999-ben indított egy légiháborút, bombázási kampányt, Belgrád kapitulált és bár nem fenyeget újabb háború, de Szerbia politikailag még mindig harcol a túlerővel szemben. Hiába kéri az USA és a nyugati nagyhatalmak, hogy törődjenek bele a háborús vereségbe, területi veszteségbe, Belgrádban még mindig nem mondtak le Koszovóról. Másrészt Szerbia külpolitikai irányvonalát is támadják Nyugaton. Jó kapcsolatokat ápolnak Kínával és Oroszországgal is normális viszonyra törekszenek, nem voltak hajlandók csatlakozni a nyugati szankciókhoz, hiába kérik a szerb vezetőktől Brüsszelben, Washingtonban.
- Ukrajna is ellenáll a nagyhatalmi nyomásnak. 2014-ben Oroszország elcsatolta a Krím-félszigetet Ukrajnától egy népszavazás után, de Kijevben ezt sosem fogadták el, vissza akarják szerezni. A minszki egyezményt sem voltak hajlandók végrehajtani, a Donbasznak autonómiát biztosítani, habár a kelet-ukrajnai háborúval nagy nyomást helyezett Moszkva Ukrajnára és Németország, Franciaország, az egész ENSZ BT támogatta a minszki egyezményt. Oroszország azt is hiába követelte Ukrajnától, hogy legyen semleges, mondjon le a NATO tagságról, Kijevben ezt sem fogadták el. 2022-ben Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen, elfoglalták az ország 20%-át, de ezekről a területekről sem hajlandó lemondani Ukrajna, mindent vissza akarnak szerezni, sőt néhány hónapja már Oroszországtól is foglaltak el területeket, a nemzetközileg elismert határokon túl. A NATO bombázási kampányához hasonlóan Oroszország is próbálja a kritikus infrastruktúra, energiaellátás pusztításával ellehetetleníteni a civilek normális életét, a háború ellen fordítani a közvéleményt, de Ukrajna nem enged, ők tovább ellenállnak.
Miért nem mennek bele a megbékélésbe, békeszerződésbe és alakítják úgy a külpolitikájukat ezek az országok, hogy az megfeleljen a nagyhatalmak igényeinek?
A Minszki megállapodásokat én nem hoznám ide. Merkel is elmondta már, hogy lényegében átverték a ruszkikat.
Pedig akkor még Lukasenkonak is nagyobb mozgéstere volt. - Elméletben felmerült belarusz békefenntartók telepítése.
A helyzettől függ, mi hoz hasznot. Ukrajna katasztrófa, nem ősi területekért megnyerhetetlen háborút csinál, tönkretéve magát. Óriási emberveszteség.
Szerbiát nem ismerem, nekik igazuk van, hisz Kosovo Szerbia.
Nekünk is megérte volna harcolni az I vh-ban. Másfél millió ember meghalt a 2 vh-van, értelmetlenül, de nem tudtunk harcolni a szuverenitásért, pár ezer élet árán.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!