Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért vesztettük el mindkét...

Miért vesztettük el mindkét világháborút?

Figyelt kérdés

nov. 16. 08:46
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
27%
#10 Amit te írsz, az már a következménye annak, amit én írtam.
nov. 16. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
72%

10, a német vereség miatt szenvedtünk vereséget szerintem, ill. az amerikai belépés miatt. Nem volt sok jelentősége a keleti hadszíntérnek, az olaszok pedig nagyon gyengék voltak. Ezért a végén próbálkozrak hogy legyen sikerélményük.

De ez csak egy tényező. Ha a haderőt egyben tartjuk valahogy, akkor nem szenvedtünk volna tényleges vereséget. Erre lehet azt írni hogy xy szerint a hadsereg feloszlott. De a valóságban feloszlatták, sok 100 ezer katonát a határon leszereltek Károlyiék, és lázítottak folyamatosan, dezinformáltak. Attól hogy nem csoportban jöttek haza egyesek, még ők is besorozhatók lettek volna. A csehek, oláhok pl. hónapokig 10 ezren voltak, őket simán kiverhettük volna 20 ezer katonával. És lett volna sok idő újra sorozni. A komcsik is be tudtak sorozni 200 ezer embert. De annál is nagyságrendekkel erősebb volt a háború végi haderő. Nekik pl még voltak ágyúik, lőszerük, géppuskáik, és normális vezetőik.

nov. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 Jeffrey Spender ***** válasza:
52%
Kürasszír, az olaszok győztes félként fejezték be az I. világháborút, vagy inkább veszteségesként értékelhették ?
nov. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 Jeffrey Spender ***** válasza:

Én úgy látom, hogy az Első világháborúnak csak vesztesei voltak, győztesei nem. Az USA azt mondhatja el, hogy őket legalább nem viselte meg.


A második világháborút meg a németek miatt.


1941-ben a Vörös Hadsereg elképesztő veszteségeket szenvedett. Szovjet-Oroszország csak azért nem omlott akkor teljesen össze, mert Hitler nem használta ki a Sztálin iránti megfélemlítettséget, az orosz lakosságot ostoba módon a lengyeleknél is alsóbbrendű, alávalóbb, és még rosszabb sorsra szánt népnek, és fajnak tekintette, és a szovjet terror helyébe lépő náci terrorral sikerült megszállóként, sőt népirtóként bemutatkoznia.


A két leírhatatlanul embertelen diktatúra közül Sztálint tekintették az oroszok a kisebbik rossznak, a fentebb racionalizálható alapon. De attól, hogy ideiglenesen sikerült kisebbik rossznak lennie, attól még nem lett jó Sztálin, mindenhol megbukott ő is, megérdemelten.

nov. 16. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 kürasszír ***** válasza:

# 12


IDÉZLEK: "De ez csak egy tényező. Ha a haderőt egyben tartjuk valahogy, akkor nem szenvedtünk volna tényleges vereséget. Erre lehet azt írni hogy xy szerint a hadsereg feloszlott. De a valóságban feloszlatták, sok 100 ezer katonát a határon leszereltek Károlyiék, és lázítottak folyamatosan, dezinformáltak. Attól hogy nem csoportban jöttek haza egyesek, még ők is besorozhatók lettek volna. A csehek, oláhok pl. hónapokig 10 ezren voltak, őket simán kiverhettük volna 20 ezer katonával. És lett volna sok idő újra sorozni. A komcsik is be tudtak sorozni 200 ezer embert. De annál is nagyságrendekkel erősebb volt a háború végi haderő. Nekik pl még voltak ágyúik, lőszerük, géppuskáik, és normális vezetőik."


Elnézést, de több állításod is téves. Teljesen figyelmen kívül hagyod, illetve tagadod, hogy a Monarchia 1918 nyarán őszén nem kevesebb, mint három katasztrofális következményekkel járó vereséget szenvedett, melyek következtében mind a Monarchia hadserege, mind államszervezete felbomlott.


1.) OLASZ FRONT: Az olaszok megsemmisítő vereségeket mértek a Monarchia főerejére:


A 2. piavei csatában (1918. június 15-23.) a Monarchia rendkívül súlyos katonai vereséget szenvedett, összesen 237 000 katonát veszített halottakban, sebesültekben és hadifoglyokban. A hadsereg fegyelme megroppant, további komolyabb hadműveletekre alkalmatlanná vélt.


A vittorio Veneto-i (1918. október 24. - november 3.) csatában az antant megsemmisítő vereséget mért a Monarchia 1 800 000 fős főseregére, 400 000 osztrák-magyar katona hadifogságba esett, 5000 db ágyú, a Monarchia nehézfegyverzetének 60%-a antant hadizsákmány lett.


Összegezve az olasz fronton 1918 nyarán és őszén a Monarchia a 2. piavei csatában, a Vittorio Veneto-i csatában és az olasz front egyéb harcaiban halottakban sebesültekben és hadifoglyokban ÖSSZESEN TÖBB, MINT 800 000 katonát veszített. Az olaszok veszteségei ennél nagyságrendekkel kisebbek voltak.


2.) BALKÁNI FRONT: Teljesen figyelmen kívül hagyod a balkáni front teljes összeomlását: Az 1918 őszi balkáni antant offenzíva egy közel 500 000 fős francia-brit-szerb-görög hadsereggel Thesszalonikiből kiindulva áttörte a balkáni bolgár-német-osztrák-magyar vonalakat és egy villámhadjáratban 1918 november elejére elérte Magyarország déli határát.


3.) HAZATÉRŐ MAGYAR HADERŐ: Figyelmen kívül hagyod, hogy a korabeli hivatalos katonai jelentések szerint a Magyarországra hazatérő katonák 70%-a rendezetlen, fegyelmezetlen, sőt lázadozó csürheként tért haza, tisztjeiket elzavarták, fegyvereiket eldobálták és többségükben egyértelműen Károlyi Mihályt és társait támogatták. A katonák 30%-a tért csak haza szabályos katonai rendben, de ezen egységek fele is nemzetiségi volt, akik 1918 őszén már nem voltak lojálisak Magyarországhoz, hanem el akartak szakadni. Legjobb példák erre az elit horvát ezredek, amelyek egységesen tagadták meg az engedelmességet a magyar kormánynak és hivatalosan átálltak Szerbia oldalára, letéve a katonai hűségesküt a szerb királynak. A hazatérő katonák olyan leharcolt, kiéhezett, lerongyolódott állapotban voltak, hogy átlagos testsúlyuk a hazatéréskor mindössze 50 kg körül járt, mivel 1918 nyarán-őszén a Monarchia katasztrofális gazdasági és ellátási helyzete miatt már-már éheztek a katonái a frontokon, azaz az osztrák-magyar katonák súlyosan kiéhezett, alultáplált állapotban voltak, amely döntő tényező volt harckészségük és harci moráljuk aláásásában.


4.) MAGYAR HÁTORSZÁG: figyelmen kívül hagyod, hogy Magyarországon felbomlott az államhatalom a Monarchia összeomlása következtében. Nemcsak Károlyiék miatt, hanem mert Magyarország területének jó 40%-án a nemzetiségek átvették a közhatalom gyakorlását, előzve a magyar közigazgatást.


5.) MAGYAR VÖRÖS HADSEREG: A "komcsik", azaz a Tanácsköztársaság messze nem tudott besorozni 200 000 katonát, mint Te állítottad, hiszen a magyar Vörös Hadsereg a csúcson is mindössze 56 084 katonából állt, velük szemben csak a magyarországi román erők létszáma 95 000 katona volt.


6.) BALKÁNI ANTANT ERŐK: teljesen figyelmen kívül hagyod, hogy 1918 novemberére a Balkánon egy összesen 800 000 fős francia-brit-szerb-román-görög-olasz antant hadseregcsoport állt, melynek fő erejét 8 elit francia és 6 elit brit hadosztály adta. Ennek erői 1918 november elejére elérték Magyarország déli határait.


Tehát tényszerűen nem felelnek meg a valóságnak az állításaid, mert nem veszel tudomást a Monarchia katasztrofális vereségeiről az olasz fronton, amelyek 1918 nyarán és őszén 800 000 fős veszteséget jelentettek a Monarchia hadserege számára.


Nem veszel tudomást a frontról hazatérő magyarországi sorozású egykori osztrák-magyar katonaság felbomlott, harcképtelen állapotáról, amelyet tetézett a nemzeti széthúzás és a magyarországi anarchia.


Teljesen figyelmen kívül hagyod a Magyarország határát 1918 november elejére már elérő, összesen 717 000 katonából álló antant haderőt, amely simán betörhetett volna Magyarországra és bevonulhatott volna Budapestre, mivel egyszerűen nem állt vele szemben semmiféle olyan magyar haderő, amely egy ekkora ellenséges hadsereggel szemben védekezhetett volna.


Te valamiféle álomvilágban élsz az 1918 őszi magyar katonai helyzet kapcsán.


A hadtörténészek között konszenzus van abban, hogy a Monarchia hadserege 1918 őszén az olasz fronton elszenvedett katasztrofális vereségek és a balkáni front összeomlása következtében felbomlott, a Magyarországra a fegyverszünet után hazatérő hadsereg pedig nem volt hadra fogható, harcképes állapotban.


LÁSD A TÉMÁBAN:

A Monarchia katonai összeomlása 1918. őszén című történészi vitaestet: https://www.youtube.com/watch?v=B6RCBV3JkAI&t=2173s


Ebben történészek elemzik a Monarchia összeomlását, ebből látni fogod, hogy szinte mindenben tévesek az elképzeléseid.

nov. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 kürasszír ***** válasza:

# 12


Bocs, balkáni antant haderők összlétszámánál több adat szerepel a részemről, nem voltam világos.


1918 októberében a román csapatok nélkül 717 000 fő az összlétszámuk.


Forrás: Richard C. Hall, Balkan Breakthrough: The Battle of Dobro Pole 1918, 2010: 134. o.

nov. 17. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:

Amiért a flaszteren köt ki a balesetező motoros kesztyűje is baleset esetén. Mert kb. ennyit számítottunk erőben a "nagyok" játékában. Nem mi vesztettük el, csak a vesztes oldalon voltunk csatlósok.

Igaz túl sok választásunk nem volt, a II. Vh. idején ha nagyon emberkedünk akkor hamarabb megszállnak minket a nácik.

nov. 17. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 kürasszír ***** válasza:

# 17


Már hogyne veszítettük volna el a két világháborút?


Hivatalosan, a történettudományban egy háborút az veszít el, aki abban vereséget szenved. Mindkét világháború kétségbevonhatatlanul Magyarország vereségével végződött, tehát elveszítettük őket.

nov. 17. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
26%

Kürasszír, ha a balos hadtörténészek ilyeneket mondanak, akkor hazudnak.

Nincs jelentősége a balkáni meg mindenféle haderőnek. A kisujjukat sem mozdították volna ahogy az osztrák-szerb harcokban, a lengyel-orosz háborúban, a magyar-román és cseh háborúban vagy a török-görög háborúban. Mind meg is nyerték rajtunk kívül, mert nem eleve vesztesként könyvelték el magukat. És mondjuk nem küldték at az ágyúikat az ellenségüknek, nem kergették el az összes katonát, nem 5 hónappal később mondtak egy beszédet az esetleges fegyveres ellenállásról, mikor az ország nagy részét már elfoglalták, ellenkezőleg, erősítették a hadsereget.

A magyar haderő jelentős része egyben maradt, legalább 700 ezer fő, összesen 1.4 millió katonánk volt. A rendezetlenség nem jelent nem hadra foghatóságot, akkor még nem tudtak az új eseményekről.

Az ellenség még rosszabb állapotban volt. A szerb haderőből nem sok maradt, a cseheket kivertük, a románok idegen területért jöttek, a moráljuk alacsony volt, fegyelmezetlenek voltak.

A nemzetiségek nem ajartak elszakadni. Aki ezt mondja, az hülye vagy hazudik. Elhanyagolható részük talán el akart volna. Jellemző a horvátokkal példálózás, semmi jelentőségük nem volt, vagyis nem sok.

Amúgy szlovák egységek is harcoltak még a vörös hadseregben is... sokan indultak volna a határok védelmére, a főparancsnok is magyar volt. Csak leszereltek mindenkit a határon Károlyiék. Te is támogattad volna Károlyit ha azt mondják semmi vaj, béke van, mehetsz haza, megoldjuk, nem lesz semmi baj. Vagy erőszakkal leszerelnek.

nov. 18. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 kürasszír ***** válasza:

# 19


Te valami kábult álomvilágban élsz, ahol a valóság semmiféle szerepet sem játszik.


A # 19 kommentedben írtakból kb. semmi sem igaz.


Azt, hogy semmi sem igaz az általad leírtakból pedig neves hadtörténészek mondják ki, akik között közismerten jobboldaliak is vannak.


Ezek a hadtörténészek pedig nálad, akinek maximum történelem érettségije lehet, pedig összehasonlíthatatlanabbul hozzáértőbb emberek.

nov. 18. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!