Egy izrael-irán háborút ki nyerne meg?
Az igen, ennyi "érdekességet" egy bekezdésben ritkán olvasni.
Ország terület lehet hátrány és előny is. Előny, hogy kevesebb eszköz elég a védekezésre. Hátrány minden másban. Sok ember és dolog kevés helyen. Ha beüt a baj, akkor az súlyosabb. Irán esetén a nagy ország azt jelenti, hogy a légvédelem nagyon hiányos. Oroszországnak is ez a baja, pedig ők modernebb légvédelemmel rendelkeznek.
Van egy másik terepből adódó baj, ez Izraelnél probléma, a lakosság pontokban él a terepviszonyok miatt. Ha a lakosság megölése a cél, akkor ez kellemetlen. Irán esetén ugyan ez a helyzet, az ország java lakatlan sivatag és hegy, de nekik inkább az infrastruktúrát kell félteni.
Iránnak van 3000 rakétája, szerencsére ebből sok rövid távú. Másik szerencse, hogy általában a nagyobb rakéták folyékony hajtóanyaggal működnek. Ez azt jelenti, hogy az egész kilövési procedúra egy egész napot igénybe vesz és nem lehet titokban végezni. Ami még nagyobb szerencse, hogy nem lehet egyszerre kilőni ennyi rakétát. Kilőnek 60-at, aztán megint 60-at, aztán megint 60-at... A kisebbekből nagyon hamar kitudnának lőni 1000-et, mert azok szilárd hajtóanyaggal működnek, és azokhoz van 300 indítóautó. A nagyobbakhoz van kb 50 indítóállomás. Ez becslés, de 100%-os tévedés esetén is 100. Múltkor a 120-at 4 hullámban tudták kilőni. Most a 180-at is több hullámban lőtték.
Van még cirkáló rakéta, repülési idő 1.5-2 óra, és van drón, az kb repül 8-10 órát.
Ebből a következtetés, nem lehet Izraelt elpusztítani. Ha egyszerre akarják túlterhelni a rendszert, akkor 10 órával korábban kell drónt indítani. Vagy a cirkálókat 2 órával korábban. Ha csak ballisztikus rakéta megy, akkor az egyszerre 50-60 db.
Másik nagyon fontos tényező, a legkisebb fenyegetés Izraelre a rakéta. Jelen állás szerint a háború 1 éve alatt kb minden 1200 rakéta okoz 1 halálesetet. Semmi. Akkor mit csinálna Irán 1500 rakétája? (Feltételezve, hogy lenne ideje kilőni) Emberáldozat nem is lenne talán. Anyagi kár pedig nem jelent semmit. Van cement és tégla bőven, mindent fel lehet építeni.
Rövid összefoglaló, Irán kb 1000-2000 ballisztikus rakétája kellemetlen, de nem olyan veszélyes, mint aminek tűnik. Főleg nem a lakosságra. Az infrastruktúra pedig mindig pótolható, főleg ha ott az USA pénztárcája.
Irán esetén viszont nincs semmi pozitív. Az ország dögrováson van, és őket nem karolja fel Kína, vagy Putyin. Gázát sem fogja senki újjáépíteni. Bár Iránnak ettől nem is kell tartani (az ilyen rombolás). Bőven elég lenne a nukleáris létesítményt vagy az energia infrastruktúrát megsemmisíteni. Ez olyan lenne, mint elfújni egy kártyavárat. Irán saját magát megemészti úgy is.
Nagyon rövid összefoglaló: Izraelnek lennének károk a rakéta után, talán lennének sérültek. Pikk pakk újra építenék.
Irán viszont összeomolhatna. Ebből a háborúból Irán vagy nagyon vesztesen jönne ki, vagy összeomlana. Izrael pedig főleg egót vesztene, mert a légvédelme nem fogott meg egyszerre sok száz, vagy ezer rakétát.
Például Ilyenek zavarnak:
"Jelen állás szerint a háború 1 éve alatt kb minden 1200 rakéta okoz 1 halálesetet. Semmi. Akkor mit csinálna Irán 1500 rakétája?"
Nehogy már egyenlőségjelet tegyél a Hamaszosok röppentyűi és az irániak rendes ballisztikus rakétái közé...
Egyenlőséget lehet tenni a személyi pusztítás tekintetében. Van 10 millió óvóhely. Az, hogy mi viszi le a ház tetejét, egy kis rakéta, vagy a nagy, jelentéktelen ebből a szempontból. És tán az emberi élet az egyik legfontosabb, mert az pótolhatatlan.
A ballisztikus rakéták nyilván nagyobbat pukkannak, több anyagi kárt okoz, de amikor Amerika nyitott pénztárcával ott áll, akkor még ez sem akkora vész, vagy nem tartós probléma, akkor is ha a gazdaságuknak már most is fáj a háború. De Iránnak nincs ilyen mankója. A 2 ország közé nem lehet egyenlőséget tenni, veszteség szempontjából. Irán nem tudja beküldeni a lakosságot a pincébe, nincs (jelentős) légvédelme, és nem fog Putyin odamenni, hogy felhúzzák újra Iránt. Ott a Kharg sziget Irán partjánál, épp most ürítik ki, a tankerek viszik el onnan az olajat, amíg lehet. Ezen a szigeten keresztül történik Irán olajexportja. Ha ez kap, az gyomros lesz Iránnak, Kínának is, mivel ők nem kapják meg az olajat. Mi meg majd megérezzük a pénztárcán, bár a többi állam elvileg a kitermeléssel enyhíthetne a problémán, Irán meg szó szerint főne a levében.
Most lényegtelen is, sok forgatókönyv van, lehet nem lesz támadás, lehet pici lesz... de a lényeg, hogy ha Irán kapná az áldást, akkor nem teremne senki ott egy rakás pénzzel, hogy figyu, újjá építjük az infrastruktúrád. Ezt nekik kellene kiköhögni így vagy úgy, miközben csórók.
"Fontos térségbeli szövetséges minden szempontból, főleg geopolitikailag."
Ha lehet, mondj el mindent ezekről a geopolitikai érdekekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!