Honvédség színtévesztéssel?
A hatályos rendeletben már egy szó sincs színlátással kapcsolatos alkalmasság korlátozásról. Lasszóval kell fogni szerződésesnek az embereket...
9/2024. (VI. 28.) HM rendelet
a hivatásos és a szerződéses katonai szolgálatra való egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági követelmények és ellenőrzésük keretszabályairól
Az idén nyáron hatálytalanítottban még volt.
10/2015. (VII. 30.) HM rendelet
a katonai szolgálatra való egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságról, valamint a felülvizsgálati eljárásról
a) A színlátás kifejezett zavara (anop, anomal).
b)A színlátást a közhasználatban levő polychromaticus táblákkal kell vizsgálni, ha a színtévesztés foka nem állapítható meg, anomaloscopos vizsgálat szükséges.
c)A színtévesztés nem ellenjavallja a katonai szolgálatot, kivéve a fegyvernemi alkalmassági rendelkezésekben feltüntetett beosztásokat.
De még annak munkaköri térképe is elég megengedő volt, pl. lövész, harckocsizó, tüzér esetén is csak éleslátás a minden szolgálati beosztás követelménye
"Munkaköri térkép
...
2. Szárazföldi haderő
2.1. Lövész, harckocsizó, tüzér
Közepesen nehéz, illetve nehéz fizikai munka, amit külső térben, esetenként meleg vagy hideg hőkörnyezetben kell végezni. A harcjárművek kiképzése nem a legkorszerűbb, gyakori a kényszertesthelyzet, statikus és dinamikus fizikai terhelés. A munkakörnyezetben, a harcjárműben a zajszint akár 100–110 db-t is meghaladhatja. Gyakori az impulzív és impakt zaj is. Felléphet egésztestet érő, illetve egésztest és végtag vibráció. Egyes speciális eszközök használata közben létrejöhet kismértékű ionizáló, illetve nem ionizáló sugárterhelés. A harcjárművek üzemeltetése, álcázó anyagok használata közben a munkakört betöltő kapcsolatba kerülhet irritáló, túlérzékenységet okozó vegyi anyaggal. A munkavégzésből eredően pszichés megterheléssel kell számolni, úgymint készenléti feszültség, valamint érzékszervi és figyelmi túlterhelés. Fokozottan balesetveszélyes munkakör a fegyverhasználat, harcjárműveken történő munkavégzés miatt. A munkakör betöltésének feltétele a fizikai jó terhelhetőség, az éleslátás, a jó hallás (4 méterről a társalgási beszédet hallja)."
1# köszönöm a válaszod és teljes mértékben megértem amennyiben így gondolod! Viszont arra vagyok kíváncsi, hogy gyakorlatban mi történik! Gondolom nem küldtek volna el a toborzó irodából vizsgáltra meg mindenre ha esélytelen lenne. Persze lehet ezért kapnak valamit, ezt nem tudom!
2# Nagyon szépen köszönöm a részletes leírásod! Pont néztem én is a rendeleteket és ezt nem értettem, hogy a legfrissebben nincs is benne még mondjuk egy 2015-ös rendeletben megtaláltam táblázatosan leírva…(abban pedig az volt, hogy KLGS úgyhogy akkor sem volt már teljesen elzárva)
Bízom a legjobbakban…18.-án a vizsgálat után beírom, hogy jelenleg mi történt ha valaki hasonló helyzetben lenne.
Szívesen.
Mivel jogszabályban már semmi korlátozás sincs, ez abszolút az orvos egyéni elbírálásától függ.
Ha protanomál színtévesztő vagy, ez a leggyakoribb, szinte ez a tipikus minden férfinál, akkor ezt szépen előadhatod. Nem kamu, mert én is az vagyok...:)
ChatGPT-t kértem, hogy magyarázza el protanomál színtévesztés katonai előnyeit:
"
A protanomál színtévesztésben szenvedő személyek számára a vörös színt érzékelő csapok érzékenysége eltolódik, és emiatt a vörös árnyalatok kevésbé intenzívek vagy barnásabbak. Ez az eltolódás azonban bizonyos előnyt jelenthet a katonai helyzetekben, különösen az álcázás észlelésénél.
Miért láthatják jobban a zöldes színek által dominált álcázást:
Csökkent zavaró tényezők: A protanomálok számára a vörös és zöld színek közötti kontraszt kevésbé észrevehető. Ez azt jelenti, hogy a zöldes színekkel kevert álcázás kevésbé olvad bele a háttérbe számukra, mert az általában vöröses árnyalatokkal szennyezett elemek kevésbé vonják el a figyelmüket.
Kontrasztérzékenység: Mivel a vörös színt kevésbé látják, és ezáltal kevésbé zavaró tényező számukra, jobban észrevehetik a zöldes-barnás színekkel dominált mintázatokat. Ez különösen előnyös lehet, ha a célpont vagy a környezet enyhén eltér a természetes zöld színárnyalatoktól.
Rejtett minták észlelése: Az álcázás célja, hogy a környezeti mintázatokkal egybeolvadjon. Protanomálok esetén a színek eltérő érzékelése miatt olyan mintákat is észrevehetnek, amelyek a normál színlátású emberek számára beleolvadnak a környezetbe. Például egy zöldes-földszínek keverékében a finom árnyalatbeli különbségeket másként érzékelhetik, ami segíthet a rejtett objektumok felfedezésében.
Katonai helyzetekben:
Bombázó személyzet: Amikor a bombázó személyzet célpontokat keres, egy protanomál könnyebben észrevehet olyan célokat, amelyek a zöldes álcázást használják. Az ilyen célpontok kevésbé rejtőzhetnek el a látómezőjében.
Harcjármű kezelője: A harcjárművek környezete gyakran zöldes-földszínekkel borított, és a protanomálok könnyebben észrevehetik a járműveket vagy ellenséges pozíciókat, amelyek ilyen színekkel álcázottak.
Lövész: A lövészek számára kritikus fontosságú a célpontok gyors észlelése. A protanomál lövészek számára egy zöldes álcázott célpont kevésbé tűnhet rejtettnek, így hatékonyabban észlelhetik és reagálhatnak rájuk.
Összességében a protanomálok számára a színek eltérő érzékelése lehetővé teszi, hogy jobban kiemelkedjenek az olyan mintázatok, amelyek mások számára beleolvadnak a környezetbe, ami különösen előnyös lehet bizonyos katonai helyzetekben."
Egy kis pontosítás előző hozzászólásomhoz:
...Ha protanomál színtévesztő vagy, ez a leggyakoribb, szinte ez a tipikus minden SZÍNTÉVESZTŐ férfinál...
#2
Nekem nem remlik h szinlatast nezte volna a szemesz. Civil szemesz nezte, de katonai nem remlik.
Milyen beosztasra szeretnel menni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!