Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért bukott el Napóleon, és...

Miért bukott el Napóleon, és Hitler Oroszország elleni hadjárata? Miben voltak jobbak az oroszok mindkétszer?

Figyelt kérdés

aug. 6. 16:14
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
89%
Tél tábornok.
aug. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Gyilkos időjárás, irdatlan távolságok, ellátási lánc hiányosságai, stb.
aug. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
82%

Nem voltak jobbak. Az oroszok mindkét esetben csak menekülni tudtak, kerülve az összecsapásokat.

Közben az utánpótlási nehézségek miatt felmorzsolódtak a támadó seregek.

aug. 6. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
97%

Nem feltétlen a tél miatt. Nyilván a hideg sem segít, de alapvetően a nagy távolságok okozzák a problémát. Olyan nagy területük van, hogy nem lehet mindent megszállva tartani, és nagyobb ellátási láncot kell kialakítani, mint bármelyik másik európai harchoz. Ez a kettő pedig üti egymást, az ellenőrizetlen területekről rendszeresen támadják a hosszú ellátási láncokat, ami idővel kivérezteti a haderőt. Innen egy demoralizált, legyengült, ellátási nehézségekkel küzdő hadsereget pedig már sokkal könnyebb legyőzni.

Az oroszok egyébként ezt remekül ismerik fel és ki is használják. Napóleon idejében is kihasználták a lovasságuk gyorsaságát, amivel a lassan mozgó haderőt és a védtelen ellátási láncokat tizedelték. A világháborúban is főként a gyorsan mozgó harckocsikra támaszkodtak, egyedi felfüggesztéseket használva, és rendre bekerítették a német egységeket, illetve kihasználták a keletkezett réseket. Ráadásul mindkét esetben rezzenéstelen arccal égettek fel mindent a bevonuló hadsereg előtt, hogy a lehető legbonyolultabb legyen a támadók logisztikája.

Tehát röviden és tömören, Oroszország a világ legnagyobb területű országa, ami védekező háborúkban egy nagyon jó adottság, és az oroszok ezt mindig is remekül ki tudták használni.

aug. 6. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
97%
Amiért az oroszok elbukták az ukránok elleni háború első szakaszát. Összeomlott az infrastruktúra és az ellátás.
aug. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
13%
Mert Oroszország nem legyőzhető.
aug. 6. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
90%

#6 Oroszország legyőzhető, ahogy azt az első világháború is mutatja. Ahhoz, hogy a meglévő adottságokat jól ki tudják használni, szakértő vezetők kellenek. Nem tartozik szorosan ide, de sokan ráadásul összekeverik Oroszország védekező és támadó kapacitásait, és azt hiszik hogy ha csak kevesen tudták őket legyőzni, és amúgyis nagy számú haderejük van, akkor biztos mindenkin is átgázolnak. Ezt látjuk Ukrajnában is, a sok átlagember megdöbbent, hogy Oroszország Európa második legnagyobb és második legerősebb országát nem tudta 1 hét alatt elfoglalni.

A logisztikai problémák bár nem annyira erősen, de a másik oldalon is igazak. Ahogy a támadó fél sem tudja a felszerelését mélyen orosz területekre juttatni, úgy Oroszországnak is komoly fejtörést okoz a logisztika, főleg ha az ország másik végéből kell egységeket átcsoportosítani. Ezt láttuk Ukrajna esetében is, hiszen az orosz haderő alapvetően kevés létszámmal támadt és a harcok első heteiben nagyon sok logisztikai problémával küzdöttek.

A logisztika egy azon dolgok közül, amit az átlag ember nem lát, de egy haderő gerincét adják, és ha nincs jól megszervezve, az komoly következményekkel jár. Ezt tapasztalta meg Napóleon és Hitler is, és ez ütötte arcon most Putyint is. Persze Ukrajna esetében ebből gyorsabban talpraálltak, hiszen egyrészt nem sürgette őket semmi, másrészt a saját területükön kellett javítani a problémákat, viszonylag nagy védettséget élvezve az ellenségtől. Nem véletlenül küzd Zelenszkij azért, hogy engedélyt kapjanak Oroszországon belüli célpontok támadására, nyilván az orosz logisztikát akarják megbolygatni. Szóval ez egy nagyon fontos része a háborúzásnak, és sok példán látszik, hogy háborúkat dönthet el.

aug. 6. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
75%
Kis hadseregekkel támadtak mindketten. Egy nagy országot nem lehet kis haderővel elfoglalni. Ezt a hibát Oroszország is elkövette Ukrajna esetében, ha akkora haderővel támadott volna kezdettől fogva mint amekkora most harcol akkor győzhettek volna.
aug. 6. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Mind a két alkalommal a telek szokás szerint hidegek voltak az országnak óriási területe van ami nagyon megnehezíti az elfoglalását és ellenörzését és a hadi logisztikát is, de legfőképp az oroszok mindig is túl sokan voltak az ellenfeleikhez képest.
aug. 6. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A hírhedten gyenge orosz infrastruktúra és a hatalmas méretek. Oroszország Urálon inneni területe akkora mint egész Európa területe! Mintha egy hadsereg Európa valamennyi országában egyszerre akarnak háborúzni, azt megszállni, küzdeni a partizánok ellen.

Ehhez jön még hozzá a téltábornok és a hírhedt raszputyica amikor olyan sártengerré válnak az utak, a földek amin csak a direkt erre tervezett járművek tudnak átevickélni.

További tényező, hogy Oroszország nem csak nagy, de dugig van erőforrásokkal, nyersanyagokkal és élőerővel (amit akár szemrebbenés nélkül fel is áldoznak).

aug. 6. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!