Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A szocialista országokban...

József Kálmán kérdése:

A szocialista országokban miért fektettek annyit az iparosításba és a hadsereg fejlesztésére, ha ez sokszor éhezésekkel járt?

Figyelt kérdés
A Rákosi-rendszerben hatalmas volt az iparosítás és hatalmas összegeket fektettek a hadseregbe és fegyverkezésbe, bunkerek építésébe, de cserébe az emberek éheztek, padlássöprés volt és büntették a feketevágást. Vagy például az ukrajnai Holodomor részben azért is történt, mert az elkobzott ételeket eladták, amiből aztán finanszírozták az iparosítást és a fegyverkezést. Képes lett volna a Szovjetunió modernebbé válni a nagy mértékű iparosítások nélkül? Miért volt az, hogy majdnem az összes szocialista országban a hadsereg és az ipar nagyobb hangsúlyt kapott, mint az emberek élelmezése? Mi haszna volt ebből a vezetőknek és az országoknak? Ráadásul egyes erőltetett iparosítások még nagyobb károkat okoztak az országnak például Kínában amellett hogy hatalmas éhezések voltak, még nem is sikerült jó minőségű termékeket gyártani? Ha háboúra készültek vagy a háború okozta pusztítást próbálták rendbehozni még érthető is lehet talán, de ha épp nem álltak senkivel harcban és nem volt romokban az ország mi értelme volt? Sőt, a háborús időszakokban tényleg szükséges volt ez és a Szovjetek nem tudtak volna győzni a 2. világháborúban és nem tudott volna ezek miatt nagyhatalom lenni vagy Rákosi nem tudta volna újjáépíteni az országot és modernizálni a padlássöprések meg ilyenek nékül? Ráadásul ott az újjáépítés után is voltak ilyenek amiknek mi volt az értelme? Volt az ilyeneknek haszna, pozitívuma? Miért volt a mániájuk a szocialista diktátoroknak az iparosítás, hogyha sokszor balul sültek el a dolgok, például rossz minőségű termékeket gyártottak ami veszteség volt?

2024. ápr. 23. 20:24
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
#20 azok sírják vissza akik a rendszer haszonélvezői voltak, akkor jól ment nekik, utána meg már nem.
2024. ápr. 23. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:

„Miért volt a mániájuk a szocialista diktátoroknak az iparosítás, hogyha sokszor balul sültek el a dolgok”

Mert éppen olyan dilettáns, semmihez nem értő idióták voltak, mint azóta is minden politikus.

2024. ápr. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:

#21

Az sem mindegy, az összlakossághoz mérve mekkora volt a haszonélvezők aránya. Szerintem nálunk még mindig erősen él a pártállam iránti bódulat.

2024. ápr. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:

#22

Fordítva ez igaz? Azaz, ha értene valamihez, akkor nem lenne politikus.

2024. ápr. 23. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:

#23 Kádár nem volt egy tanult ember. Nem tanult sem társadalomtudományokat, sem pszichológiát, sem marketinget - de megvolt a józan paraszti esze és az ösztönös politikai érzéke. Ahogy Mária Terézia sem tanult ilyen "úri huncutságokat", mégis azt mondta etetni kell a birkát ha vágni, nyírni akarjuk. S a rómaiak is tudták modern társadalomtudomány nélkül, hogy kenyeret és cirkuszt a népnek.

Ebből az elvből indult ki - a "plebsnek" egy átlagos, jól "elkent" életszínvonalat biztosítani, mesterségesen alacsonyan tartott élelmiszerárakkal, s egy gondoskodó, az állam mindent is megold helyetted kép lefestésével. Na ezt sírják vissza egyesek.

Amúgy meg főleg az idősebbek, ők akkor voltak fiatalok (az idő képes megszépíteni a dolgokat), s azt hogy most kisnyugdíjból tengődnek, miközben akkor adott az állambácsi mindent, panellakást, Merkúr kocsit, állást stb. amiből a mostani nyögdíjuknál magasabb volt az életszínvonaluk.

2024. ápr. 23. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:

#25

De ha állam mindent megold helyetted, mikor fogsz önállósulni? Mert ezzel a "plebs" megragad egy tizenéves tinédzser szintjén. Azt meg inkább nem is firtatnám, ez az adjunk meg mindent a jónépnek intézkedést mi a fenéből fedezik... mert Józsi bácsit biztos nem izgatja majd évek után sem, ugyan miből telt a relatív jólétére..

2024. ápr. 23. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

#26 bingó! Pont ez a hasonló tömegkontroll lényege :) A hatalom nem önállóan gondolkozó embereket akar, hanem irányítható birkákat, amelyik nyugton marad a sejhaján, nem lázadozik, nem elégedetlenkedik, hanem k.rva hálás a rendszernek, hogy az tutujgatja.

Miből fedezik... az un. össznemzeti termékből. Az állam beszedi mindenkitől és újra szétosztja. A bökkenő, hogy a magas redisztribúció, a mindenkit tegyünk egyenlővé elv nem ösztönöz, haszonáldozati költséget jelent a gazdaság egésze számára - így az lemarad.

2024. ápr. 23. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

#27

A visszasírásban ez is közrejátszik, mármint én kódus vagyok, de sebaj, a szomszéd se keres többet, ha meg véletlenül többet tud hazavinni, felhalmozni, akkor ott 100%-ban valami susmus húzódik meg a háttérben. És megy a feljelentgetés.

2024. ápr. 23. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

Kádárt még egy lapon is említve Mária Teréziával... Hááááát.


Meg egy helytarónak "józan" meg főleg "paraszti", meg egyáltalán esze?


Sima helytartó volt. A rendszerhez adta a nevét, de ennyi.

2024. ápr. 23. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!