A zsidó-palesztin, ciprusi török-görög, albán-szerb, orosz-ukrán konfliktust hogyan lehetne megoldani, rendezni? Mikorra jöhet békeszerződés, megbékélés, végleges rendezés?
#8 Abban is van igazság, amit te mondasz. Nem jó ha engedünk az erőszaknak, elnyomásnak, a nemzetközi jogot felrúgó nagyhatalmaknak/középhatalmaknak, harcolni kell. Érthető ez az álláspont is, de nem biztos, hogy előre visz.
Lehet, hogy a háború tényleg csak elnyújtja a szenvedést, pusztítást, de végül nem lesz jobb, nem áll helyre a rend. Ahhoz, hogy Ukrajna visszafoglalja a Krímet, Donbaszt lehet még sok száz milliárd dollár nyugati katonai segítségre, a legmodernebb fegyverekre lenne szükség és egy több éves elhúzódó háborúra, amiben még további 300 ezer ember meghalna és elpusztulna a vidék. És a visszafoglalás után sem biztos, hogy béke lenne, elképzelhető, hogy csak átmenne egy alacsony intenzitású polgárháborúba, az orosz szeparatisták folytatnák a harcot, átmennének gerilla, irreguláris hadviselésbe, mint tették az írek, albánok, palesztinok is évekig, évtizedekig. Másik probléma, hogy ha sikerül is kialakítani a NATO-nak Ukrajna katonai fölényét a hagyományos háborúban, nem biztos, hogy Oroszország hajlandó lenne elfogadni a katonai vereséget és Ukrajna, az USA követeléseit. Lehet csak eszkalálódna a háború és eljutnánk a nukleáris fegyverekig, amitől sokan tartanak, mivel ennek is sok hátránya lenne a világbéke, nemzetközi stabilitás szempontjából.
Amikor a NATO megtámadta Szerbiát és követelte Koszovó átadását, akkor sem tűnt célravezetőnek a háborút a végsőkig, évekig elhúzni. Gondolj bele, hogy mi lett volna, ha Oroszország egy nemzetközi együttműködés helyett azt választja, hogy elkezd fegyvereket küldeni Szerbia megsegítésére, a NATO pedig még fél évet, egy évet bombázza Szerbiát egyre pusztítóbban. Az ország teljesen elpusztulhatott volna és a 100 milliárd dolláros kár eljuthatott volna Ukrajna mostani 400-500 milliárd dolláros veszteségéhez is egy sokkal kisebb ország számára. Így sem tudta kiheverni az ország teljesen a háborút. De ha valahogy sikerül is megtartani Koszovót, a NATO nagyhatalmak elfogadják a Szerbián belüli nagyon széleskörű autonómiát, valószínűleg az albánok egy része sosem adta volna fel Koszovó elszakadását és békés vagy fegyveres eszközökkel tovább folytatták volna a harcot.
De említhetnénk a palesztinok harcát is Izrael ellen. Érthető, hogy nem akarják elfogadni Izrael követeléseit, de a harcuk sok szempontból hiábavalónak tűnik. A háború már évtizedek óta akadályozza a normális életet. Egy rossz béke is lehet jobb, mint egy "igaz" háború szerintem.
De persze mindig ott vannak a történelmi sérelmek, hagyományok, a morális dolgok, a kiállás a menekültekért, a nemzeti büszkeség, öntudatosság, nacionalizmus, ezért a palesztinoknak, ciprusi görögöknek, szerbeknek, ukránoknak sem könnyű a helyzete.
"Lehet, hogy a háború tényleg csak elnyújtja a szenvedést, pusztítást, de végül nem lesz jobb, nem áll helyre a rend. "
Orbán egyértelműen nem humanizmusból állt a "béke pártján", soha nem állt ő a béke pártján, stb. Ő végig Putyin pártján állt.
Nem kéne elfelejteni, hogy is történtek a dolgok!
Mindenkit foglalkoztatott a nagy feszültség, erre mit mond Bayer, az Ötös párttagságijával?! "Még a hülye is tudja, hogy nem lesz háború." - kért egyszer is bocsánatot ez a nagyon erkölcsös keresztény? Mondta-e egyszer is, hogy bocsika, tévedtem?!
Orbán össze-vissza hazudozott: utólag már azt mondta, hogy ő már akkor tudta, hogy gond lesz, amikor Putyinnal beszélt. Ja, akkor miért nem mondott tényeket?!
Magyarországnak Ororszország, vagy EU és a NATO a szövetségese?!
Aztán mi történt, amikor megindult a háború?
Orbán elítélte az agressziót?
- nem.
Helyette?
- azon volt, hogyan tehetné nevetségessé Zelenszkijt. Talán elfelejtetted a bohócozós karaktergyilkoló kampányt?!
Adott rögtön mindenféle támogatást
- a fenét!
- Amikor jöttek át a menekültek, szervezett védelmet nyújtott a kormány?
- a fenét! (ez még direkt jól is jött nekik! konkrétan rengeteg ellenzéki ahelyett, hogy az országgyűlési kampánnyal lett volna elfoglalva, bizony nekik segített, arra fordított pénzt, hogy nekik segítsen. Tudok sok ilyen példát mondani a személyes környezetemből.
Orbán indítékait tehát ne mossuk már át, lássuk tisztán, mert fekete-fehér az egész, napnál is világosabb!
Persze aztán csalódott Putyinnal együtt, hogy nem egy két hét alatt letudott dolog lett az egészből, hanem egy kicsit elhúzódótt, akkor már sokáig a bohócozás sem mehetett, a karaktergyilkosság is csak a legsötétebb narancsosoknál hatott. És rengeteg lelkész is átvette a pártdirektívát szokás szerint, és hirdette a templomban.
Tehát még erkölcsi támogatást sem adtak egyszer sem.
Sem azonnal, sem később.
A szankciók elhúzásával, felhígításával meg pont annak hatékonyságát csökkentették, azzal a háborúnak kedveztek.
Amire az érv: ez nem a mi háborunk, "nem minket erőszakolnak".
Szerintem hogy az ukránok hogyan akarják védeni a hazájukat, az az ő döntésük, és ha segítséget kérnek hozzá, akkor kötelességünk segíteni fegyverrel, lőszerrel, és nem felvásárolni a fegyvereket hogy az árak felmenjenek, áruhiány keletkezzen.
Magyarorsszágot elvégre semmilyen veszély nem fenyegette. Mégis nálunk valahogy háborús vészhelyzet volt, amit mindenféle ködös és napnál is világosabban mocskos dolgokra kihasználtak, visszaéltek.
Két háború volt, van, egyik az ukrán-orosz, a másik pedig egy ebből kipattanó gazdasági világháború: NATO-EU - orosz. Ebben nagyon is dezertőrök vagyunk.
Putyin nyilván gazdasági és egyéb okokból pattintotta ki a harcot, már csak azért is, mert nem látta, hogy a Krím esetében sem volt semmi komolyabb következmény, szóval lehet. Ebben a tekintetben éppúgy forog az agya, mint annak idején Hitlernek a második világháború kirobbanása elején. Egy az egyben!
Hitler idejében is voltak nagyon ostoba békepártiak - és miattuk lett sokkal súlyosabb valójában a háború, és most, Putyin idejében is pontosan ez van. Ha Krím elfoglalása idejében ilyen erős szankciók sorát vetettük volna be, ha Orbán nem tesz keresztbe. Ha Oroszország Krímért tízszer nagyobb árat fizet, mint amennyit megért neki, akkor nem biztos, hogy két éve újrakezdi.
És ha most sem tanulunk, akkor semmi garancia arra, hogy nem lesz folytatás.
Csak mert Magyarországgal kapocslatosan is voltak követelései, pl. lépjen ki a NATO-ból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!