Mi az oka, hogy minden műszaki, stb tudásuk ellenére látványosan hátrányba kerültek és veszítettek?
A német katonák képzettsége csak a háború elején volt nagyon jó. Ahogy nőttek a veszteségek a képzés színvonala is csökkent. Egyszerűen nem voltak évek egy alapos képzésre.
A háború folyamán a központi hatalmak végig üzemanyaghiánnyal küzdöttek. Ipari kapacitással soha nem vették fel a versenyt sem a Szovjetunióval sem az USA-val, a kettővel együtt meg nagyon nem.
Haditengerészet szempontjából nem volt egy súlycsoport a Brit Birodalommal. A haditengerészeti taktikák között egyedül a "farkasfalka taktika" mutatott fel sikereket. A tengeralattjárók is csak átmeneti sikereket értek el. A vízalatti mikrofonok, a szonárok a konvoj taktika, a nagy hatótávolságú repülőgépek ellensúlyozták a búvárhajók előnyeit. A nagy csatahajókat nem tudták ellátni üzemanyaggal. Csak kisebb bevetésekre tudták használni.
Hiába volt a német radar klasszisokkal pontosabb a britnél, nem találták meg a használatának az optimális módját.
A BF 109-ről volt olyan nyilatkozat, hogy azért volt annyira sikeres, mert a német titkosszolgálatok elérték, hogy a szövetséges repülők ne tudják kihasználni, hogy hátrafelé gyenge belőle a kilátás.
A sugárhajtóműves repülők, a V2 rakéta megbízhatósága messze volt az elvárhatótól, a gyártási költségei messze magasabbak voltak, mint az előny amit nyújtottak. A V3 "Nagynyomású szivattyú" (hatalmas rögzített ágyú) hatalmas költség volt, az első lövés előtt lebombázták. Sokkal később Irakban kezdtek hasonló ágyút építeni (Babilon projekt), de sose készült el.
A nagy méretű harckocsik, precíziós fegyverek nem voltak annyival jobbak, mint amennyivel több erőforrást kötött le a gyártásuk.
Mindkét háborút egyszerűen az erőforrások döntötték el.
#2 a legnagyobb hibát Hitler azzal követte el, hogy megindította a háborút... Addig a Bécsi döntésekkel, Anschlussal fokozatosan erősítette Németországot és a Szövetségesek (Anglia, Franciaország) némi szájtépésen kívül nem csinált semmit. Azzal, hogy megtámadta a lengyeleket elgurította a pöttyöst.
Semmiféle "tábornokok tanácsa" nem tudta volna megfordítani a háború menetét, akkor sem ha csupa Rommel, Guderian vezette volna. Annyival nagyobb volt a Szövetségesek + SZU erőforrás fölénye, hogy a sok lúd mindenképpen disznót győzött volna (ld. Rommel hiába volt rendkívül tehetséges hadvezér mégsem tudta hosszú távon legyőzni a Szövetségeseket Észak-Afrikában, egyszerűen győzött a túlerő).
Ez a tankönyvi érvelés. De ha 1940 augusztusában összeomlik a brit légierő, aztán szeptember elején Seelöwe azzal ami van, a győztes Luftwaffe roppant hatékony támogatása mellett a pánikban lévő angolok ellen. Ha ugyan addigra a józanabb angol körök nem kérnek békét. A RAF közel járt a megsemmisüléshez, már nem bírta tovább a nyomást, H. mentette meg őket, amikor leszedte róluk a Luftwaffét.
Ilyen helyzetet teremtve kellett volna nekimenni a SzU-nak, vagy felkészülni a támadására.
#7 Az oroszlánfóka művelet vágyálom volt, nem pedig valóság. A németeknek nem volt elégséges hajótere nagyobb kontingenst partra rakni, hiányoztak mind a deszant kapacitások (gumicsónakkal nem raksz ki nehéz technikát), mind az utánpótlás szállításához szükséges hajótér. Nem volt elsöprő légifölényük, haditengerészet terén egyértelmű hátrányban voltak.
'44-ben a németnél sokkal-sokkal komolyabb hajótérrel, deszant kapacitásokkal, teljes légi- és haditengerészeti fölénnyel, számos új technikai megoldással (mobil kikötők, DD tankok stb.) rendelkező Szövetségeseknek is voltak kritikus pillanataik Normandiában. Pedig baráti környezetbe érkeztek, a német utánpótlási, szállítási útvonalaktól messze távol.
Elégtelen számú csapat kirakása, minimális nehéztechnikával olyan területen ahol az ellenség otthon védekezik, így könnyen átcsoportosít, kiegyenlítettek a szárazföldi erőviszonyok, a haditengerészete bármikor elvágja az utánpótlást, elsüllyeszti azt a nagyon kevés rendelkezésre álló hajót is = totális bukás.
A német hajótérrel kapcsolatban egy megjegyzés, a németek folyami uszályokat akartak átalakítani - hülye ötlet (Reader tiltakozott is kézzel-lábbal), komolyabb hullámzásban (márpedig a Csatorna felett elég szeszélyes tud lenni az időjárás) akkor sem evickél át a túlpartra ha nem támadják. S ha még át is ér jó időben akkor hova rakja ki a rakományt? Kézzel pakolgatják gumicsónakokba? S hogy rak ki nehéztechnikát, harckocsit, de még egy teherautót te nem szedsz le hajóról csak úgy ha nem arra van eleve kialakítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!