Oroszország Ukrajna elleni invázióját miért nem a partvidék elfoglalásával kezdte?
Számomra mint laikusként is egyszerűen érthetetlen, hiszen nyilvánvaló, hogy tengeri blokáddal lehet legkönnyebben lekapcsolni Ukrajnát a világkereskedelemről (gabona, olaj). Tengeri blokádot pedig csak úgy lehet biztosítani, ha elég mélyen a partvidéket elfoglalják.
A legdurvább veszteségeket/támadásokat kivétel nélkül a tengeren szenvedték el az oroszok (kercsi-híd, Storm Shadow-val elsüllyesztett deszanthajó, Moszkva cirkáló elvesztése). Krímről pedig a logisztika is könnyebb lett volna, mint a világ végén Kijev mellett bohóckodni.
Ugyanakkor ennyi erővel kérdezhetném azt is, miért nem szállta meg (a kérdésben említettel párhuzamosan) a nyugati országrészt is, elvágva Ukrajnát a nyugati katonai szállítmányoktól, de az már megint egy másik vitatéma lenne.
Egyik oka,hogy másra számítottak, villámháborúra, meg,hogy pár hét alatt beveszik Kijevet.
Másrészt az oroszok sohasem a jól átgondolt stratégiáikról voltak híresek.
Egy ország elfoglalásánál a 0. lépés,hogy minden potenciális utánpótlási útvonalat szét kell bombázni, megszüntetni.Az 1. meg a fegyvergyárakat, vasutat, katonai létesítményeket.
Utána mehetnek csak a tankok meg a gyalogság.
Ha ezt megteszik, már orosz zászló lobogna Kijevnél, csak hát, Putyin spórolt az erőforrásokkal, féltette a drága vadászgépeket.
Ők Kijevet akarták elfoglalni menetből.
csak nem jött össze:)
Kijev 80 km-re van az orosz határtól.
Csak abba nem gondoltak bele, hogy
- mivel a főváros, védeni fogják, de erősen.
- sártengeres is arrafele a terep.
- És hogy az USA műholdakkal, légtérellenőrző repülőkkel (mint az E-3-as Sentry), UAV-kel, és drónokkal online, egyenes, élő adásban követi az orosz csapatösszevonást, és mozgást.
A légihadjárat hiányának több oka van.
- Durva államcsőd közepette meg az orosz rendszerváltás, ami a hadiiparukra is nagyon érzékenyen kihatott.
A megszorítások jegyében eszetlenül állították le, zárták be, és számolták fel a gyártósorokat, sövényvágó módjára mindent összebarmoltak a politikusok, nem pedig átgondoltan és mérsékelten hajtották végre.
Szerencsétlenségükre ezek a megszorítások a vadiúj és modern haditechnikát gyártó üzemeket is érintették.
Az ilyesfajta megszorítások jegyében jó, ha az orosz repülőipar az adott vadiúj és modern repülőből 10 példányos szériákkal élt, még a külföldi megrendeléseknél sem tudtak jobb kapacitással működni. Ennek a hozzáállásnak pont az egyik áldozata a Szu-30-as Flanker.
- legrosszabb álmukban nem gondolták a 90-es / 2000-es években, hogy a(z) (szteroidozott) ukránokkal / ukrajnai oroszokkal fognak háborúzni, és mögöttük a NATO-val, így a csecsen / azeri / türkmén / tádzsik helyi hülyék elleni gerillaellenes műveletekre rendezkedtek be, ótvar felszereléssel, ahhoz felesleges a Szu-30-as Flanker
- Ha az alaperőműveket ütnék ki és azok villamos alállomásait, illetve a szabályzóközpontot kb mint nálunk a MAVIR-t, igaz akkor jó eséllyel az export is megszűnne. Az oroszok ezt maguk sem akarják, ezért egy "kisebb", de látványos rombolást végeznek, ami sokkolja a lakosságot, és a politikai vezetést. Ha az alaperőműveket tennék tönkre, akkor akár évekre is súlyos villamos teljesítmény hiány lenne. A hálózat azon részét amin az atomerőművek vannak, azt nem szabad bántani, senki nem lenne jó ha "megszaladnának" a blokkok (generátor, reaktor, stb). Gyakorlatilag baleset lenne belőle.
- ha eszetlenül szórnák a lézeres bombáikat a Toyota Hiluxos ukránokra is, akkor mi maradna egy esetleges eszkaláció során ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!