Kína hadereje mikor veheti át a világ második legerősebb hadserege címet Oroszország hadseregtől?
Én úgy látom hogy a légi erejük nagyjából egyenlő tüzérségből és tankból egy kicsivel több van az Oroszoknak bár ha a Ruszkiknál így fogy a technika a háború folyamán előbb utóbb az is kiegyenlítődik nukleáris tölteteik az oroszoknak sokkal több van vagy 10-szerese a kínaiakénak (bár ezt nem tünteti fel az oldal) viszont minden másban Kína az erősebb gazdaság humánerőforrás katonaszám haditengerészet.
Egy hadsereg nem attól lesz erős hogy mekkora darabszámra rúg az eszközállományuk. Kínának pl. jelentősen kevesebb harci tapasztalata van mint az oroszoknak, és a mai napig szovjet-orosz típusokon alapuló eszközállományuk van. Persze ma már vannak saját fejlesztéseik, de idő kell az önállósodásukhoz és a saját igényeik kielégítéséhez.
Vagy ott van a haditengerészet, persze Oroszország nincs eleresztve, de nincs is rá szüksége. Az összes potenciális ellenfelét eléri szárazföldről, míg pl. az USA szinte az összes háborúját tengeren túlról vívta. Ezért fejlettebb pl. Oroszország vasútja az USA-nál, hiszen az oroszok a teljes hadianyag-mozgatásukat vasúton bonyolítják, míg az USA főként légi úton. Ezért kell hogy az USA erős légierővel rendelkezzen, míg az oroszoknak elég egy jó légvédelem, amivel megvédik a vasútvonalakat. Kínának ugyanígy megvannak a preferenciái, és attól a száraz ténytől hogy nagyobb a haderejük létszáma még nem lesz automatikusan erősebb a haderejük.
Éppen ezért nem is dönthető el egy-egy országról hogy pontosan milyen helyen áll vagy milyen képességei vannak. Általánosságban elmondható hogy az USA szuperhatalom a jelenlegi legerősebb hadsereggel, míg Oroszország a második helyen áll. De már az is egy hatalmas különbség a kettő állam között, hogy az USA hadereje támadó hadműveletekre van tervezve, míg Oroszország hadereje inkább védekező hadműveletekre képes hatékonyabban. Ameddig Oroszország nem gyengül meg jelentősen, vagy Kína nem hagyja le 2 testhosszal az oroszokat, nem jelenthető ki egyértelműen hogy Kína erősebb lenne.
Tajvan egyébként jó példa Kína állapotára. Oroszországnak megvolt a gazdaság, katonai és politikai ereje egy Ukrajna méretű országot megtámadni, míg Kína úgy is vonakodik Tajvan megszállásától, hogy hivatalosan jelenleg is az országuk része. Nyilván félnek a szankcióktól, félnek az USA válaszától, félnek a gazdasági, politikai következményektől, míg Oroszország láthatóan állja a sarat és Putyin továbbra is magabiztosan vezeti az országát. Ebből nem az látszik, hogy Kína erősebb lenne Oroszországnál
"Tajvan egyébként jó példa Kína állapotára. Oroszországnak megvolt a gazdaság, katonai és politikai ereje egy Ukrajna méretű országot megtámadni, míg Kína úgy is vonakodik Tajvan megszállásától, hogy hivatalosan jelenleg is az országuk része. Nyilván félnek a szankcióktól, félnek az USA válaszától, félnek a gazdasági, politikai következményektől, míg Oroszország láthatóan állja a sarat és Putyin továbbra is magabiztosan vezeti az országát. Ebből nem az látszik, hogy Kína erősebb lenne Oroszországnál"
Jaja annyira állják a sarat a ruszkik, hogy a csóró kis Ukrajnával alig bírnak, meg egy Putyint megdönteni készülő magánhadsereg 1000 km-t tudott menetelni Oroszország szívében kb akadálytalanul.
Kínánál ezek a számok csak azt mutatják, hogy béke időben mennyi katonát tart fent, egy rendes háború esetén a kínaiak végtelen számú katonát tudnak majd kiállítani, egy kis sz*ros kínai század is kb 1 millió főből fog majd állni. Ehhez jön még az óriási kínai gazdaság is, ami mellett a ruszkik fasorba sincsenek. Ez a hatalmas gazdaság simán tud majd táplálni egy gigantikus háborút, bőven elég rá a GDP.
Az egyetlen ok hogy még nem támadták meg Tajvant az hogy Kína tengeren még nem elég erős hozzá, egy ilyen lépésnél Japán, USA, angolok mindenki oda küldené a haditengerészetet amivel nem tudnának mit kezdeni, de az a szomorú valóság hogy szárazföldön nincs senki aki le tudná győzni a kínaiakat.
Miért nem háborúznak? Mert a kínai gondolkodás nem ilyen, Kínának a nyugattól teljesen eltérő geopolitikai gondolkodása van, már több ezer éve követik ezt a hagyományt amit még az ókori kínai filozófusok raktak le, ez pedig röviden annyi hogy hadseregek helyett gazdasági úton hódítanak és tesznek függésbe országokat. Ez a kolonizmus teljesen eltérő a nyugatitól.
Tény hogy Oroszországnak szinte kimeríthetetlen nyersanyag erőforrásai vannak és gazdaságilag nem nagyon függ másoktól (főleg most), míg Kína ki van szolgáltatva a globális piacnak kereskedelemnek valamint az ország működése is nagyban függ a külföldről beérkező földgáz és kőolaj szállítmányoktól.
De ettől függetlenül nem venném egy kalap alá Ukrajna megtámadását azzal hogy Kína megtámadná Tajvant. Bár Kína valószínűleg pont ezért fejleszti haditengerészetét valamint a Dél Kína tengeri nyersanyag lelőhelyek (érdekei) védelme céljából. Az ukrajnai hadművelet egy szárazföldi hadművelet Tajvan lerohanása egy légi és egy tengeri invázió lenne, tehát mondjuk Oroszország se tudná lerohanni Tajvant ha Kína helyében lenne mert neki sincs meg erre a kapacitása ugyanúgy mint Kínának. Haditengerészet szempontjából biztos hogy még kevesebb kapacitása is lenne mint Kínának.
Milyen téren? Nukleáris töltetek, hordozóeszközök, rakéták terén még mindig sokkal-sokkal erősebbek az oroszok.
Haditengerészet terén Kína már most kicsit erősebb.
Légierő terén még erősebbek az oroszok, de ha Kína ilyen ütemben fejleszt akkor 5-6 év távlatában állhat be paritás.
Szárazföldi erők tekintetében az oroszok az erősebbek.
Kína hadserege fogalmazzunk úgy elég heterogén. Bár vannak nagyon korszerű, jól felszerelt egységei, de a zömét még mindig az ex-szovjet technikák koppintása adja, 30-40 éves technikai eszközökkel.
"gazdaságilag nem nagyon függ másoktól "
Jaaa csak épp semmit nem gyártanak :D
Kína már rég átvette a komcsi ruszkiktól a második helyet. Kína pedig nem fogja megtámadni Tajvant. Kb a fél világ Tajvant támogatja, tehát amikor az első kínai kiteszi a lábát Tajvan csak megkéri a Natot hogy tereprendezés céljából legyenek kedvesek megbombázni a partokat. Hupsz ott volt egy század kínai?
Kínának ezen kívül nincsen olyan méretű partra szálló járműparkja amivel nagyobb csapatokat át tudna dobni, ráadásul ha ez mégis megtörténne nem tudná utánpótlással ellátni őket, levegőben félútig max eljutnának, vízen még addig se.
Ezt nehéz megítélni. Darabszámban (tankok, repülők, hajók stb) mivel a világ legnagyobb iparával rendelkezik ha akar kína nagyon rövid időn belül feltudna jönni akár első helyre is ez nem okozna túl nagy fejfájást nekik.
Viszont van amiben egy jódarabig valószínűleg nem, mégpedig a nukleáris robbanófejekben.
"Tajvan csak megkéri a Natot hogy tereprendezés céljából legyenek kedvesek megbombázni a partokat. Hupsz ott volt egy század kínai?"
A nato egy védelmi szövetség nem használható ilyesmire. Másrészt Tajvan hivatalosan nem egy szuverén állam. Hivatalosan ők is az egy kína elvhez tartják magukat. Ez az oka hogy nem tört ki háború a kettő a között nem pedig az hogy nem lenne meg a katonai ereje hozzá Kínának.
Az amerikai intervenció meg egy baromság. Egyrészt az USA nem csinálhatja meg hogy az egész flottáját egy helyre küldi szerte a világból mert hogy esélye legyen bármit is elérni ahhoz minimum az kellene. Lehet nem tudtad de a kínai hadi flotta a világ legnagyobbja
Az orosz hadsereg a gyakorlatban bizonyította, hogy nincs meg neki a második hely.
Kína pedig nem háborúzik. Annál még Micimackó elvtársnak is több esze van, pedig Mao óta a legnagyobb autokrata pártfőtitkár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!