Hogy kell elképzelni egy modern védelmi állást, erődítésrendszert?
Háborús tájékoztatásokban lehet hallani, hogy pl. "az oroszok védelmi állásokat építenek XY település környékén..."
Ezeket fizikailag hogyan kell elképzelni? Olyanok, mint a második világháborúban, hogy lövészárok, szögesdrót, akadályok, stb? Vagy esetleg milyen modern eszközöket építenek bele egy ilyen védelmi állásba?
"Olyanok, mint a második világháborúban"
Igen. Sőt, kapaszkodj meg, olyanok mint az első világháborúban. Régen másfajta védelmi rendszerek kellettek másfajta hadviseléshez. Gondolok itt pl. a várakra, amik a saját korukban nagyon komoly védelmi rendszernek számítottak, de a lőfegyverek megjelenésével értelmüket vesztették.
Az 1900-as évek óta a haditechnika nem fejlődött sokat olyan tekintetben, hogy azóta is lőfegyverek és tüzérség ellen kell főként védekezni. Persze az egyes típusú fegyverek fejlődtek, és már vannak atomfegyverek, repülők, meg minden finomság, de az alapvető logika mögötte ugyan az. A lövészárok ma ugyanúgy a lehető leghatékonyabb védelmet nyújtja a gyalogságnak ahogy az első világháborúban tette. Nyilván ha közelebbről megvizsgálod, akkor vannak változások, hiszen egy mai lövészárok nem úgy néz ki ahogy egy első világháborús, de a funkciója ugyan az.
Ugyanazokat a sárkányfogakat teszik le a tankok ellen mint a világháborúban tették, aknásítanak, bunkereket építenek.
Megint csak azt lehet kiemelni, hogy ugyanazt az elméletet használják mint 100 évvel ezelőtt, csak a technika fejlődött. Még a második világháborúban is kézzel kellett leásni az aknákat, ma már százával lehet lövöldözni őket gyorsan, gépesítve gyakorlatilag bármekkora területre. De az aknamező mint védelmi vonal funkcióját tekintve ugyanúgy létezik mint eddig. Nem kell semmi komolyra gondolnod.
Aknamezők, lövészárkok, kisebb-nagyobb bunkerek, erődítmények, rókalyukak, géppuskaállások, szögesdrótok, stb.
Nyilván ma már pl. a megfigyelő drónok is elengedhetetlen részei egy védelmi vonalnak, de attól még hogy kiváltották az emberi megfigyelőket, az alapvető logika mögötte nem változott, ugyanúgy kellettek megfigyelők eddig is és kellenek most is, csupán gépesítve, robotizálva lett a folyamat. Vagy míg pl. a németek helyben öntötték az atlanti fal betonbunkereit, addig az oroszok néhány személyes mozgatható betonbunkereket szállítottak és ástak le a fronton. Bunker-bunker, azonos funkcióval, csak a körülmények és a folyamat változott körülötte.
#1 ez így nem igaz. Inkább reaktív védelmi vonalak vannak gyorsreagálású csapatokkal
manapság egy védelmi vonal több kilométer vastag területet fed le. egyetlen statikus eleme az aknamezők. Bár vannak lövészárkok stb is de nem úgy mint régen. Ezekben nincsenek állandóan emberek a csapatok mobilisak, csak akkor foglalják el a pozíciókat ha a zónában támadnak.
"csak akkor foglalják el a pozíciókat ha a zónában támadnak"
Milyen pozíciókat, ha nincs semmilyen kiépített védelem? Nem akkor kezdenek lövészárkot ásni mikor már ott az ellenség és lőnek rájuk :D
Valóban nincs minden apró hely teletömve katonákkal, éppen azért kellenek a megfigyelők, hogy jelentsék az ellenség mozgását. Nyilván nem statikus a védelem de a védelem fizikai elemeinek statikusnak kell lenniük. Egy lövészárkot nem tudsz arrébb vinni ha máshol is szükség van rá, ahogy több tízezer sárkányfog leterítése sem akkor történik amikor már odaér az ellenség. Ezeket mind korábban készítik el, egy tervezést és felmérést követően, és majd aztán ezek között a védelmi állások között el lehet osztani a katonákat a megfelelő mértékben. Vissza lehet vonulni az első vonalból a másodikba stb. de ehhek elengedhetetlen hogy ezeket az állásokat előre kiépítsék. Ezt teszi az ukrán és az orosz fél is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!