Annak idején a semleges Finnország hogyhogy szovjet vadászgépeket vásárolt?
Semleges ország volt a Szovjetunió szomszédságában, hiába volt Nyugatbarát ország, például Amerika nem kockáztatta meg hogy vadászgépeket ad el nekik, mert könnyen a szovjetek kezébe kerülhetett volna a nyugati technológia. Így mivel Amerika nem adott nekik vadászgépet, a szovjetektől vásároltak Mig-21-es vadászgépeket a finnek.
Itt merül fel a kérdés vagyis kettő is: miért nem próbálkoztak francia vagy svéd vadászgépeket beszerezni a finnek? Illetve a szovjetek miért mentek bele a bizniszbe mikor az ő technikájuk is könnyen Nyugatra "szökhetett" volna?
Azért, mert semleges volt.
A szovjeteknek kellett a pénz.
Magyarország is gyártott amerikai ,ausztrál piacra buszt meg vonatot.Nem volt belőle probléma.
Nem voltak NATO tagok és íz oroszok már akkor is olyan csórók voltak bárkinek adtak el fegyvert.
Most is ugyan ezt csinálják, ha odamennék x milliárd DOLLÁRRAL! mert ugye mást nem fogadnak el, szeretnék venni 200 t-90 es, az se baj ha használt, egy hónap múlva "Z" betűs t-90 esem lennének a terrorizál ukrajnába meg eltűnne 200 t-90 es harckocsi, helyette feltűnne 200 darab t-54 es.
Az orosz vezetést sosem érdekelte hogy mibe gyilkoltatja le a katonáit, azok csak fogyóeszközök.
A második világháború után a szovjetek olyan békére kényszerítették a finneket, amiben korlátozták fegyverkezésüket is.
Finnország eleinte kellemetlenül viselte, hogy a SZU a protektorátusaként kezelte, aztán rájöttek hogy, a SZU-val való kereskedelmen sok-sok pénzt kereshetnek. A finn termékekre a SZU korlátlan felvevőpiac volt, nyersanyaggal, saját termékeikkel fizettek (mert valutájuk korlátozott volt). A szovjet vadászgépek a nyugatiaknál sokkal olcsóbbak voltak, és ezek vásárlását engedélyezték nekik a szovjetek.
A SZU 1959 elején finn kormányt is buktatott. 1958 nyarán a szovjet tiltás ellenére a finn kormányba került olyan ember, akinek az apja a finn fasiszták vezetője volt, ezt követően a SZU befagyasztotta a finnekkel a diplomáciát és kereskedelmet, sőt területi követeléseket is belengetett (NATO rakéták elleni védelem ürüggyel), aztán 1959 elején a finn elnök könyörögni ment a szovjetekhez, szovjetek által jóváhagyott miniszterelnök és kormány lett.
Sziasztok!
Itt többen marhaságokat írnak, hogy nem olvasnak katonai szaklapokat az biztos.
1. A hidegháború időszakában a finn haderőnél az volt az elv, hogy Keletről is, Nyugatról is. A Nyugatban benne voltak a semleges nyugat-európai országok, köztük a svédek.
2. A kicsiny, úgy 60 harcigépet számláló légierőnél kimondottan megosztva rakták össze a "flottát". Hosszú ideig párhuzamosan alkalmazták a svédektől vásárolt Drakeneket a szovjet MiG-21F-12 (a finneknek szállított exportváltozat) majd a sokkal fejlettebb MiG-21bisz gépekkel.
1990-ben, már a SZU összeomlásának árnyékában tették meg azt a lépést, hogy egységesen amerikai gépeket, Horneteket rendeltek.
3. Az exportváltozaton -mindegy, hogy amerikai vagy sovjet/orosz/kínai valamit mindig gyengébbre, butábbra cserélnek, hogy az eredeti alkalmazó valós paraméterei titokban maradjanak és fölényben legyenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!