Melyik a második világháború leggyengébb tankja?
Úgy értem, hogy az 1933-1945-ig legyártott tankok közül melyik volt a leggyengébb? Például én valamelyik olasz típusra gondolok, mint a Fiat 3000, vagy a britek Churchill tankja (ami nem a legrosszabb, de nagyobb fejlesztésnek indult, mint ami lett belőle).
Vagy például minden országnak a leggyengébb fejlesztése, mélyponta, de nem úgy viszonyítva, hogy egy IS-2 kilő egy Panzer I-et, hanem hogy a saját súlycsoportjában melyik a legelrontottabb típus.
Például én semmilyen spanyol tankról nem tudok, azért írom 1933-nak (hogy a spanyol polgárháború is benne legyen)
Lehet, hogy sok hülyeséget írtam, de köszönöm a válaszokat!
a magyar gyártású és itt felsoroltak közül lévő tankok 100 %-át ismertem, és nem a magyar tankokra kérdeztem rá.
Mint pl.: a Pz 35(t) mennyire volt korszerű a Blitzkriegben egy Panzer III mellett?
Véleményem szerint egy harckocsi milyenségét az dönti el hogy az adott harctéri feladatra mennyire alkalmas. Például a Type 95 japán könnyű harckocsi tűzerő páncélzat terén is jócskán elmaradt az M26 Pershing harckocsitól. A Csendes óceáni hadszíntér dzsungellel tarkított szigetein azonban mégis inkább egy Type 95-nek lenne létjogosultsága, mivel a alacsonyabb tömege miatt könnyebb szállítani és a nehezebb terepkörülmények között is jobban lehet manőverezni vele emellett a kisebb logisztikai támogatást igényel mivel kevesebb benzint fogyaszt valamint a karbantartási igényei is kisebbek.
Látom itt páran a Tigris I-es harckocsit is leminősítették. Ennek a harckocsinak a műszaki megbízhatatlansága volt az egyik legfőbb hibája de fontos kiemelni hogy 1943 közepétől ezek a harcjárművek főként védekező harcokban vettek részt ahol azért hatékonyan tudták használni őket és kevésbé jelentett gondot a műszaki meghibásodások valamint a Tigris gyengébb mobilitása. A német iparnak a háború előrehaladtával egyre komolyabb problémái akadtak.
A nyersanyag hiány miatt például 1944-re Németország kifogyott az acélhoz használt ötvöző anyagokból emiatt a német harckocsik páncélzata törékenyebbé, sebezhetőbbé vált. A volfrám hiány miatt a német páncélosok tűzereje 25-30%-al csökkent mivel az erősebb PzGr 40 típusú páncéltörő gránát gyártását 1943 végétől leállították. A nyersanyag hiány harmadik hozadéka hogy a német harckocsik erőátviteli rendszeréhez használt alkatrészek minősége is romlott emiatt még a megbízhatóbb harckocsiknál is több volt a műszaki meghibásodás. Végül pedig 1944-re a krautok krónikus üzemanyaghiánnyal küzdöttek. Sokszor a Harckocsik visszavonulásház sem állt rendelkezésre elegendő üzemanyag ezért a német legénységnek az előírásoknak megfelelően ezeket a járműveket fel kellett robbantania hogy ne kerülhessenek az ellenség kezére.
A Tigris I-es és Németország 1944-es helyzete is jól tükrözi hogy mennyire fontosak a hátország helyzete és a harctéri körülmények alakulása.
Hiába van egy nagyszerű harckocsink ha nincs meg hozzá a megfelelő logisztikai támogatás (üzemanyag, lőszer és alkatrész ellátás). Az sem mellékes hogy a harckocsi legénység mennyire jól képzett. Ezért szerintem ennek a legjobb, legrosszabb kategóriának nem igazán van értelme mivel nézőpont kérdése.
Példaként ott van még a Panzer I. Rá lehetne fogni hogy a németek talán leggyengébb harckocsija volt a II. Világháborúban. A németek azonban nem azért tervezték a Pz I-et hogy egy világverő harckocsijuk legyen...
egyszerűen csak egy könnyen és olcsón gyártható kiképző harckocsira volt szükségük amivel kiképezhetik a kadétokat, valamint tapasztalatokat szerezhetnek a harckocsigyártás terén. Ezeknek a kritériumoknak a Panzer I remekül eleget tett, arra amire tervezték kiválóan megfelelt.
Fiat Ansaldo M13/40
A Fiat gyár 1940-ben kiadott tankja az M13-as rendre alulmarad az összes szövetséges tankkal szemben Észak-Afrikában. Győzelmet ritkán mondhatott magáénak. Még a brit gyalogság s veszélyt jelentett rá. Egyedüli előnye a kis súlya ami a homokban megkönnyítette a közlekedést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!