Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi értelme Amerikában újabb...

Mi értelme Amerikában újabb és újabb katonai gépeket fejleszteni dollármilliárdokért-billiókért a hidegháború vége óta?

Figyelt kérdés

Nem mintha mondjuk a 80-as években sokkal több lett volna. Azt látom, hogy ezeket (nyilván) mindig valami kisebb konfliktus esetén vetik be, amibe nem is kellett volna feltétlenül beavatkozniuk, ahogy nem kellett volna megtámadni Afganisztánt és Irakot sem.

A régi gépeket legalább 50 évig be lehet vetni kisebb-nagyobb modernizálásokkal. Az F-35 program is egy (iszonyúan drága) katasztrófa. Ez, az F-22, és a többi persze sok tekintetben jobbak az elődeiknél, csak az a kérdés, hogy valóban szükség van-e rájuk, főleg ennyiért. Amerikát nem nagyon fogja egy hadsereg megtámadni.


2023. nov. 11. 12:03
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
89%

"Amerikát nem nagyon fogja egy hadsereg megtámadni."


Azért nem fogják őket megtámadni, mert ott vannak a modern és ütőképes fegyverek amik kifejlesztése pénztemető? :)


"Az F-35 program is egy (iszonyúan drága) katasztrófa"

Az F-35 program egyáltalán nem katasztrófa, ez csak legenda.

2023. nov. 11. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

A komolyabb hadsereg előtt sem próbálták megtámadni (persze Pearl Harbort leszámítva).

Az F-35 program pedig lehet hogy nem katasztrófa, de jóval többe került, mint több különböző feladatú típus lett volna, csak az nem volt jó.

2023. nov. 11. 12:25
 3/17 kürasszír ***** válasza:
89%

Kedves kérdező!


Az USa két okból a világ legerősebb katonai hatalma:


1.) Messze az USa költ a legtöbbet a haderejére.


2.) Az USA rendelkezik általánosságban messze a legkorszerűbb fegyverzettel, azaz az összes potenciális riválisával szemben haditechnikai fölényt élvez.


A hadviselés egyik alaptörvénye, hogy mindig haditechnikai fölényre kell törekedni a potenciális ellenfelekkel szemben, mert a haditechnikai fölény a győzelem egyik legfontosabb záloga.


Pont ezt teszi az USA, ezért fejleszti állandóan a fegyverzetét.


Például ha az USA nem gyárt le eddig 1170 db 5. generációs F-22 és F-35-ös vadászgépet, akkor mára Kína lenne haditechnikai fölényben az amerikaiakkal szemben, mert Kína már rendelkezne 210 darab J-20-as 5. generációs vadászgéppel. Így azonban az USA eddig több. mint 5-ször nagyobb mennyiségű 5. generációs vadászgépet gyártott, tehát hatalmas erőfölényt élvez e téren Kínával szemben.

2023. nov. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 kürasszír ***** válasza:
100%

# 2


1812-1815 között vívott brit-amerikai háborúban a britek több partraszállást hajtottak végre az USA területén, és több csúfos vereséget mértek az amerikaiakra.


A britek, miután szétverték a fővárost védő amerikai csapatokat, bevonultan Washington DC-be és szisztematikusan felégették. Az elnöki rezidencia, a későbbi Fehér Ház is erre a sorsra jutott (a helyreállítása után festették csak tiszta fehérre). Madison akkori amerikai elnök hálóingben menekült a brit csapatok elől.

2023. nov. 11. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Azt tedd azért hozzá, hogy 5. generációs vadászgépek terén, bár nem tudom, mire képes a J-20, és mire nem. Van még bőven F-18, F-16, sorolhatnám.
2023. nov. 11. 12:43
 6/17 A kérdező kommentje:
#4 ebben akkor tévedtem, de a lényegen nem sokat változtat.
2023. nov. 11. 12:45
 7/17 kürasszír ***** válasza:
100%

# 5


A kínai J-20 valószínűleg jobb, legalábbis az USA hírszerzése szerint, mint az F-15, F-16, F/A-18 típusok.


A J-20 lopakodó, még az F-15, F-16, F/A-18 nem az, tehát itt már biztos lenne a kínai haditechnikai előny.


A J-20 2017-ben állt szolgálatba, a 4. generációs amerikai gépek (F-15, F-16, F/A-18) akár évtizedekkel korábbiak, még ha jelentősen tovább is lettek fejlesztve.


Vagyis az USA haditechnikai lemaradásba került volna az F-22 és az F-35 nélkül.

2023. nov. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

A régi római mondás szerint ha békét akarsz készülj a háborúra! Ahhoz hogy a katonai fölényt megtartsák - benne a technikai fölényt is - folyamatosan új és újabb fejlesztésekre van szükség. Az elrettentést politikájának ez a lényege.

Az F-35, F-22 program biztosítja a légifölényt (igaz használniuk élesben - légiharcra - még nem nagyon kellett).

A B-21-re bevallom én sem értem mi szükség van... a B-2-esek is el tudják látni ezt a feladatkört. Jobban járt volna az USA ha a pénzt drónbombázókba fekteti (bár a hírek szerint a B-21 már alkalmas ilyen üzemmódra is, de szerintem akkor is kib.szott drága).

2023. nov. 11. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

"Az F-35 program pedig lehet hogy nem katasztrófa, de jóval többe került, mint több különböző feladatú típus lett volna, csak az nem volt jó."


Ez sem igaz. Azoknak az országoknak akik kis és közepes légierőt tartanak fent gazdasági katasztrófa a több eltérő géptípus párhuzamos üzemeltetése. Egy 30-60 gépes légierő esetében ha egy típussal lefedhető minden feladat az gazdaságos. Ha minden feladatra külön típus kell akkor vagy növelik a légierő méretét ( hogy minden tipus gazdaságosan és hatékonyan üzemeltethető legyen ) vagy azonos létszám mellett feladatonkénti szegmentációval minden feladatra kevesebb gép jut így csökken a légierő harcértéke.


Az F-35-nek a lopakodó képesség jelentős előnyt biztosít közepes fejlettségű légierőkkel és légvédelmekkel szemben, ilyet a 4. generációs gépek ma már egyáltalán nem vagy csak korlátozottan tudnak.

2023. nov. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

"A B-21-re bevallom én sem értem mi szükség van... a B-2-esek is el tudják látni ezt a feladatkört."


A B-2-nél elkövették azt a hibát, hogy egy nagyon drága high-tech gépből nagyon kis szériát állítottak üzembe. A (néhai) 20db B-2 a nukleáris triád része,a folyamatos hadrendben tartásához szükség van mindenre amire szüksége lenne egy nagy sorozatban,évtizedekig gyártott típusnak is: alkatrész. A kis széria az alkatrész előállítási költségek drasztikus emelkedését hozta, ami egységre vetítve horror üzemeltetési költségeket jelent. A legirónikusabb példa: sérülés esetén a szélvédőt cserélni kell, viszont ez a lopakodó képesség miatt nagyon költséges és speciális szélvédő és a 20 gépen kívül senkinek nem kellett ilyet soha gyártani. Anyagárban a B-2-nél a szélvédők darabja közel másfél millió dollár és gépenként négy van belőle! Ha csak a két első kettőt vesszük és elhasználódás miatt mondjuk 8 gépet üvegezni kell az annyiba kerül, mint egy komplett vadászgép :)

A B-2 fenntartási költségre vetítve rettenetesen magas, ezért jön a B-21. Ebből az új legendák szerint már 200 darabot fognak gyártani, így a 30 évre vetített üzemeltetési költség a B-2-höz képest egy nullával csökken.


Állítólag a B-21 jóval kisebb is lett, mint a B-2:

[link]


engem nem lepne meg, ha a költségcsökkentés miatt sok minden kompatibilis lenne a nagy darabszámban üzemeltetett típusokkal ( pl hajtómű) amivel tovább lehet faragni az üzemeltetési költségeket.

2023. nov. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!