1918-19-ben spontán népfelkelésekkel kiűzhetők lettek volna a cseh, román és szerb megszállók hazánkból?
Mint az alábbi cikkből is kiolvasható, nagyrészt gyáva csürhe volt ez a három megszálló hadsereg, amelyek leginkább a védtelen magyar lakosságon élték ki vadállatiasságukat.
Ha magyar részről jobban összehangolják ezeket a támadásokat ellenük, központilag ellátják őket fegyverekkel és lőszerrel (emlékezzünk: 1920-ban már többvagonnyi hadfelszerelést adtunk a lengyelek megsegítésére), akkor megfutamíthatók lettek volna?
Ha Károlyiék nem szerelik le a visszavonuló hadsereget.
Akkor se, mert minden oldalról be voltunk kerítve.
#1.: Szóval úgy gondolod, hogy ha az Antant és a szomszédaink minél nagyobb magyar ellenállásba ütköztek volna, annál több területre tartottak volna igényt?
De hogyan tudták volna ezeket elfoglalni tőlünk, ha egyszer kitartóan ellenállunk?
És mivel magyarázod azt, hogy a Sopron és környéke hovatartozásáról szóló népszavazást is éppenhogy a fegyveres ellenállással sikerült kiharcolni?
Szerintem igaz a mondás, hogy: gyáva népnek nincs hazája, vagy legalábbis csak annyi, amennyit mások megengednek neki.
#4.: Tehát ilyen esetben az a megoldás, hogy letolt gatyával engedjük, hogy megerőszakoljanak, megöljenek, kiraboljanak?
Vagy ez csak és kizárólag a magyaroknak szóló "jótanács"?
#4.: "minden oldalról ellenséggel körülvéve egy országos szintű fegyveres ellenállás igen gyorsan le lett volna tarolva"
De ezek a "bátor" román, cseh, szerb hadfiak a korabeli tudósítások szerint úgy futottak szét, mint a nyulak, ha közéjük lőttek a magyarok.
Elolvashatod Harry Hill Bandholtz: Napló nem diplomata módra - román megszállás Magyarországon c. könyvéből is.
Akkor kik tarolták volna le a magyar honvédő háborút?
#5
Nem, a jó tanács, hogy ha nekiesel valakinek, de téged ruháznak meg jó alaposan, akkor legalább annyi eszed legyen hogy nem emberkedsz tovább.
#7.: Mi csak a szerbeknek estünk neki, azoknak is csupán a szarajevói merényletük miatt. Ezek után a csehek is mellettünk harcoltak a világháborúban, a románok meg 1916-ban agresszorként léptek be területszerző céllal - jól el is picsáztuk őket 1917 végére.
Szóval lehetne vitatkozni a "ki kinek miért esett neki"-ről, de inkább ne menj ebbe bele.
Az meg, hogy ne emberkedj tovább, felveti a kérdést: miért ne, ha azzal magamat és a saját érdekeimet védem?
Tehát amit írtál, az nem jótanács, hanem a mindenkori agresszoroknak való benyalás és az önfeladás mintapéldája.
Nem tudom, mi az a spontán népfelkelés, de meg kellett volna szervezni a haderőt. Akkor nagyon könnyen győztünk volna. Azért veszítettünk, mert leszereltük a hatalmas hadseregünket. Az év végén kb. 5000-5000 cseh és román katona foglalta el a hatalmas területeket, miközben nekünk 1 millió katonánk lett volna. És már ez is 2 hónapba telt nekik, ellenállás nélkül. Mondjuk volt egy város, elfoglalta 500 cseh katona, csak a városban volt 2000 magyar katona, akinek megparancsolták, hogy nem állhat ellen. Ezért sikerült nekik. Leszerelték a hadsereget, a hadianyagot, stb. Károlyi azt hitte, mond majd egy nagyon szép beszédet a békekonferencián, ahova meg sem hívták, és akkor minden rendben lesz...
Az, hogy körül voltunk véve, és a többi, nem jelentett semmit. Izrael is körül volt véve. Attól, hogy több irányból jön be 10 ezer katona, még vissza lehet verni őket. Az alapvető fogalmakkal nincsenek tisztában, és emiatt a kishitűség miatt tartunk most itt.
És nem csak számbeli, de minőségi fölényben is voltunk. A magyar hadsereg sokkal jobb volt. Csak feloszlatták. Úgy meg nehéz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!