Beregszászi Sándor magyar harci repülő 1944 július másodikán hősi halált halt ME-109E tip gépében a nagy túlerőben lévő amerikaiak elleni légiharcban. Hogyan lehet ekkora túlerő ellen bármiféle siker reményében felvenni a harcot?
30: Amúgy teljesen igazad van. 1945 nyarától jelent meg Európában az amerikai válasz, a P-80 Shooting Star, de ha egyben marad az ipar, akkor addigra a németek már a 262-es utódját, a Ta 183-at gyártották volna. A rossz nyelvek szerint később abból alakították ki az amerikai sztárvadászt, az F-86-ot.
A japánoknál ugyan Hirohitó isteni mivoltúnak mutatkozott, de az csak az egyszerű népnek szólt, ceremoniális jelleggel. A tényleges hatalmat Tódzsó Hideki gyakorolta 1937-től.
Az uralkodót csak azután tájékoztatták rendre, hogy minden fontosabb döntést meghoztak helyette Tódzsóék a hadügyekben, és meg is lettek a következményei, amik kemények lettek, mindmáig.
A japánok ott rontották el, hogy egyszerre túl sok frontot nyitottak, nem pedig Pearl Harbor-ra összpontosítottak, másrészt alábecsülték az amerikaiak hadiiparát, csak azt nem értem, hogyan sikerült ?
#34 tisztában voltak az amerikai ipar méretével, azzal is, hogy ha az USA beleveti magát alaposabban a háborúba akkor lenyomja őket mint a rajzszeget. Nem ezt számolták el, hanem az amerikai reakciót. Nem véletlenül mondta Nagumo a sikeres akció után, hogy felébresztettük az alvó oroszlánt (ettől még jó japánként engedelmesen végrehajtotta a parancsot).
Az amerikai közvélemény az I. Vh. után nagyon erősen háborúellenes volt. A japcsik arra számítottak, hogy kiütik a Csendes-Óceáni flottát, elfoglalnak egy csomó szigetet és az amerikaiak az azok támadása során elszenvedett veszteségek után majd jól elfogadják a japán tűzszünetet, s Japán megtarthatja a hódításokat. Mint tudjuk nem jött be a lap. PH támadása után hirtelen "vérszomjassá" váltak az amcsik (mesterien tálalta a sajtó, az elnök a támadást, maximálisan kihasználva a felháborodást a közhangulat megfordítására). S onnantól nem érdekelte az amerikai közvéleményt a sok ezer hazaküldött koporsó mentek előre mint az úthenger.
Az oroszlános példával illusztrálva, a kismacska beleharap az oroszlán farkába, elcsen a kajájából s arra számít, hogy ha bemenekül a rózsabokorba akkor az oroszlán békén hagyja mert a mancsát megszúrja a tüske.
Nagyon-nagyon gyenge lábakon állt a japán háborús stratégia, nem volt érdemi kivezető stratégiájuk, hogy mit csináljanak ha az oroszlánt nekiesik a rózsabokornak és szétcincálja az egészet a kiscicával együtt.
34: "alábecsülték az amerikaiak hadiiparát, csak azt nem értem, hogyan sikerült"
- Azt a német főnökség is alábecsülte. Pedig az Abwehr elég jó adatokat hozott, de nem hitték el.
35: Azt nem N mondta. Hanem ki is?
Jamamoto admirális már Kína 1931-es invázióját is ellenezte, nemhogy a későbbi teljeskörű 1937-es inváziót, és az 1940-es Háromhatalmi egyezményt.
Pearl Harbor is a kormány jóváhagyásával történt meg, annak az élén meg Tódzsó volt, őt be kell mutatni ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!