Jelenleg jó esélyünk lenne visszafoglalni Kárpátalját?
# Kérdező
A Krím alatt földgáz és kőolaj mezők vannak. Ezért kell mindenkinek, az oroszoknak, az ukránoknak, és az USA-nak is. Már 2014-ben megüzente az USA, hogy a Krím tulajváltásának olyan ára lesz, hogy meg fogják keserülni az oroszok, és még ez sem tántorította el őket.
De mivel egy nagyhatalom, ezért megtehetik.
Ellenben a Honvédségünket az elmúlt 30 évben csak leépítették, ahogy lehetett, nemhogy területi korrekcióra, de még védekezésre sem lennénk alkalmasak.
Ugyanígy Oroszország globális kereskedő partner, az ellenük intézett szankciónak nincs sok eredménye. Ellenben minket néhány óra alatt vissza szankcionálnának az államcsődbe.
Várunk, ha két év, akkor két év, ha három év, akkor három év.
Orbán azt mondja, hogy Ukrajna még EU tag sem lehet, mert nincsenek tisztázva a határai, és ami van, az idővel egyre és egyre kevesebb.
Két módon is lehet szerezni területet.
- vérrel és verítékkel
- türelmesen várni, és az érett alma az ölünkbe hullik, magától
Én a második opcióra szavaznék.
Ha normális vagy, kérdező, vesszek meg....
A nem alkalmasnak mely része nem érthető?
Ha hideg objektivitással nézzük, akkor Kárpátalja területe kb. 12 800 km². Ez Magyarország területének a 13,7%-a, kb. 2–3 megyényi terület. Nem kevés, de nem is sok. A háború előtt kb. 150 ezer magyar élt ott. Az eleve nem sok, de szerintem a háború kitörése után egy jó részük átjött Magyarországra (vagy tovább is ment azzal a lendülettel nyugatra). Már a háború előtt is 80%-ban vallották az ott élők magukat ukránnak 12%-ban magyarnak – nyilván 8% egyéb nemzetiségűnek –, így egy jórészt ukránok lakta területről van szó. (1910-ben 30,6%, 1921-ben 12,9% volt magyar, tehát Trianon előtt is magyar kisebbség volt.) Különösebben jelentős nyersanyagforrás nincs a területen. Más különösebben kiemelkedő gazdasági, geopolitikai, biztonsági jelentősége sincs.
Még ha veszteségek és nagyobb harcok és rombolások nélkül vissza is tudnánk szerezni a terület egészét, akkor is:
- A nagyobb Magyarország területén hirtelen lenne egy 10% körüli ukrán kisebbség, a maga politikai erejével, mélyebbé váló nemzetiségi konfliktusaival, de a román kisebbség is egy csapásra megduplázódna ezzel. Ha meg ők elmenekülnek, vagy kimondottan kitelepítenénk őket, annak meg igen nagy nemzetközi visszhangja lenne.
- A környező országok egy részével is erősen megromlana az amúgy sem rózsás kapcsolatunk, a románok, szlovákok elkezdenének fegyverkezni ellenünk. Ha esetleg azonnal nem is, hosszútávon az ukránokkal is számolni kellene. Nem hiszem, hogy jó ötlet népességben többszörös, és egy összességében jóval nagyobb haderőt magunkra haragítani.
- Kárpátalja annektálását szinte biztos, hogy nem fogadná el a legtöbb állam. Így egy jövőbeli felszabadítás az ukránoktól viszont sokkal inkább elfogadható lenne.
- Valószínű a gazdasági kapcsolatok mindenféle szankciók nélkül is megromlanának úgy minden irányba, de aligha hiszem, hogy ne kapnánk amúgy nemzetközi szankciókat is. Így is eléggé nehéz helyzetben van az ország, nem hiszem, hogy a földbe állásnak örülnének a magyarországi magyarok, vagy a kárpátaljai magyarok, vagy a kárpátaljai nem magyarok.
- Magyarország rövid- és középtávon eléggé elszigetelődne ezen nem túl békés lépés után.
De valószínűbb, hogy az ukránok valamilyen válaszlépéssel csak reagálnának a helyzetre. Még az sem elképzelhetetlen, hogy ehhez direkt módon szlovák vagy román támogatást kapnának.
~ ~ ~
Szóval miért is? Azért, hogy elmondhassuk, hogy visszaszereztük Kárpátalját? Ezen túl lenne bármilyen hosszútávú szempont, ami miatt fontolóra kellene vennünk a dolgot? Merthogy rövid- és középtávon bizonyosan magasabb árat fizetnénk érte, mint ami megéri. És nem csak mi, magyarországi magyarok, hanem a kárpátaljai magyarok ugyanúgy megfizetnék ennek az árát.
Értem én, hogy vesszen Trianon, meg minden, nyilván fontos szempont az is, hogy amúgy hol húzódnak az államok közötti határok. De nekünk nagyobb problémánk az, hogy magyarokként nincsenek természetes – történelmi, nyelvi, kulturális gyökerekből fakadó – szövetségeseink. Eleve ez volt az egyik oka történelmünk nem túl fényes alakulásának az elmúlt 100–150 évben. Nekünk elsősorban nem a területek kellenek, hanem békés, kiegyensúlyozott, gyümölcsöző kapcsolatok, mind a szomszédos országokkal, mind távolabbra nézve. Most sem állunk ezen a téren jól, de Kárpátalja annektálásával hosszútávon válnának ezek helyreállíthatatlanná. Sírna értünk bárki is, fájna bárkinek is, ha a Trianoni döntés nyertesei fognák magukat és felosztanák Magyarországot maguk között? Biztos, hogy Kárpátalja annektálásával akarunk egy lépéssel közelíteni egy esetleges ilyen irányú eszkaláció felé?
Kedves kérdező!
Jelenleg Magyarországot sem tudjuk megtartani magyar országnak, amikor az évente itt születő gyerekek 40%-a cigány, akik ugye csak nem fehér európaiak, mint az igazi magyar etnikum. 2050 után már 60%-os cigány arányt jósolnak a magyarországi születésekből a demografusok.
Magyarország lassan, de biztosan egy cigány többségű, színesbőrű ország lesz.
A magyarországi fehér magyarok teljes termékenységi arányszáma 1,0 - 1,1. Ez csak a kihaláshoz elég.
Tényleg, az 1,7 millió cigány mellé még csak vagy 1,1 millió ukrán hiányzik nekünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!