Ha lenyugszik az ukrajnai helyzet, felszabadulnak erőforrások, az USA megtámadja Iránt?
Olyan klasszikus megszállásos-elfoglalós támadásról, mint a 2003-as, Irak elleni, már nem lehet szó.
Max korlátozott légi vagy haditengerészeti csapásra, kommandóakciókra kerülhet sor, de az iráni haderő orosz és kínai segítséggel történő intenzív fejlődése miatt ezek is magas kockázattal járnak a kezdeményezőre nézve.
Az ukrán háború alatt Irán szorosabbra fűzte viszonyát a fenti két állammal.
Iránnal már nem nagyon tudnak mit csinálni, mert hagyományos fegyverekkel olcsón szét tudnak lőni minden drága amerikai technikát, pl. anyahajókat, B-2 bombázókat, tengeralattjárókat (drón torpedókkal) is.
Ezt atomcsapással megtorolni sem lenne jó ötlet, mert Iránnak is biztos van pár atomfegyvere, meg bőven biológiai és vegyi fegyvere.
#6 azért ez nem teljesen van így... egy századnyi magában berepülő F-16-osból jópárat le tudnának szedegetni, de B2-est aligha. Anyahajó meg nem úszik oda a partközelbe hogy gyertek ide lőjjetek. Kötelékben mozog, az ellenséges gépek, rakéták hatótávolságán kívül, rengeteg a zászlóshajót biztosító egyéb légvédelmi célú hajóval körbevéve.
Dróntorpedó egy korszerű tengeralattjárót soha el nem talál (főleg hogy fel sem fedezi). Az csak arra jó, hogy egy fix, ismert pozíciójú célpontra, vagy egy lomha kereskedelmi hajóra ráindítsák.
A B-2-ről már 2012-es kongresszusi meghallgatáson így nyilatkozott az akkori légierő vezérkari főnök:
"A technológia, amelyre tervezték a jelkibocsátást illetően a 80-as évek évjárata. A valóság az, hogy a B-2 idővel kevésbé lesz túlélhető a vitatott légtérben.”
Anyahajók: pár 1 millió dolláros középhatótávolságú ballisztikus rakétával simán ki lehet lőni, Irán ilyenek ezreit adta jemeni lázadóknak is.
Vagy párttízezer dolláros motorcsónak szerű öngyilkos tengeri drónokból is elég párszáz.
Dróntorpedók:
A tengeralattjárók felderítéséhez meg elég párezer olcsó bolyát (melyek a tenger hullámzásának mozgási energiájával töltik akkumulátorukat) kidobálni, melyek simán érzékelik a alacsony frekvenciájú elektromágneses jelet. Egy ilyet még én is meg tudok csinálni aliexpressen vett cuccokból.
#6
A B2 soha nem volt láthatatlan (sőt egyik repülőgép sem az), csak alacsony észlelhetőségű. 50-100-x km-vel közelebb tud menni a célponthoz a biztonságos kioldáshoz, de még bőven a légvédelem hatótávján kívül indítva a nagy hatótávolságú cirkálórakétákat, siklóbombákat, utána iszkol a terepről.
Hordozó sosem fog az olcsó drónok, rakéták hatótávolságán belül hajózni, bőven azokon kívül manőverezik. Ugyebár repülőgépeket bocsájt fel - azoknak meg elég nagy a hatótávolsága.
A tengeralattjárókat meg nem fogják beküldeni a Hormuzi szorosba, annyi bójája meg nincs az irániaknak hogy a fél óceánt lefedjék.
A dróntorpedót ki kell lőni valamiről - kisebb a hatótávolsága mint a dróncsónaknak.
S még bőven-bőven van az amcsik tarsolyában elég technika (aminek jelentős részét nem is verik nagydobra). Csapást tudnak mérni Iráni célpontokra ha akarnak - de cserébe azok meg le tudják zárni a Hormuzi szorost. Az amerikaikat egy hosszas háborúra kényszerítve (aminek keretében sorozatosan támadniuk kellene az Iráni kikötőket, létesítményeket). Csupán ennyit állítottam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!