Európa mikorra fogja rendezni a szerbiai, ciprusi, azerbajdzsáni, ukrajnai, grúziai konfliktusokat? Megoldódhat valamelyik a következő években?
Némelyik már eléggé elhúzódik, régóta tart a konfliktus, megosztottság:
- 1974-ben indított Törökország inváziót Cipruson és szakította el Észak-Ciprust
- 1988-1994 között zajlott az első karabahi háború, melyben az örmények elszakították Hegyi-Karabahoz Azerbajdzsántól. A 2020-as háborúban Azerbajdzsán visszafoglalta a nagy részét, de egy kisebb rész még az örmények és az orosz békefenntartók irányítása alatt áll.
- Grúziában a '90-es évek elején dúlt polgárháború, Dél-Oszétia 1991-1992, Abházia 92-93 során szakadt el Grúziától. Grúzia 2008-ban egy villámháborúval próbálta meg visszafoglalni Dél-Oszétiát, de grúz-orosz háború lett belőle és Oroszország elismerta a szakadár államokat.
- 1999-ben Koszovóban dúlt polgárháború, melyre válaszul a NATO megtámadta Szerbiát és megszállták Koszovót. 2008-ban hivatalosan is elismerték Koszovót függetlennek a nyugati nagyhatalmak, de Szerbia nem hajlandó elfogadni a terület elszakítását, szeretné visszakapni.
- 2014-ben Oroszország elszakította a Krím-félszigetet Ukrajnától és annektálta is. Kelet-Ukrajnában pedig a szakadárokat támogatta és létrehozták a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot. Ezeket Ukrajna sosem ismerte el. 2022-ben aztán nagyszabású invázióba kezdett Oroszország, annektált 4 megyét és most is intenzív háború folyik. Most ennek megoldása is nehéznek tűnik.
9, Ismétlem, ezt nem én állitom, hanem helyiek.
Vagyis, a helyiek mondták, hogy függetlenedni akarnak Görögországtól. Akárhányszor leirhatod, hogy hülyeséget irok, én ezt kétségtelenül elismerem, hogy hülyeséget irok, csakhogy nem én állitom, hanem helyi ciprióták mondták nekem.
# 12
Csakhogy valótlanságot mondtak, hiszen a Ciprusi Köztársaság jogilag Görögországtól teljesen független, szuverén állam
#16 az USA azért elég kemény migrációs nyomás alatt áll, nem véletlenül építenek kerítést a Mexikói határra és küzd kőkeményen a parti őrség is a Dél-Amerika felől tengeri úton belógni próbáló migrikkel. Csak ott éppen nem megy a migrácssimogatás, hanem összegyűjtik őket, kihallgatják és már mennek is azonnal vissza a túloldalra pár napon belül.
Márpedig Európa béna - katonailag és politikailag mindenképpen. Gazdaságilag ugyan erős, de a fene nagy písziben azt hitte örökre kitör a világbéke s majd mindent jól meg lehet oldani nemzetközi konferenciákkal, meg diplomáciai üzenetváltásokkal. Hát most látjuk a szomszédban, láttuk Szíriában, Líbiában is hogy nem. Líbia pont hogy az EU állatorvosi lova. Egy 50-60k-s kontingens átdobásával rendet lehetett volna vágni, hatalomra juttatni egy engedelmes bábkormányt, s most Európának tejelnének az ottani olaj- és gázmezők. E helyett a f.szt is csipesszel fogjuk meg, "háború pfúúúúúj" mi biztos nem küldünk katonákat hatalmas káosz van, a törökök, oroszok "játéktere", s nekik csurgatják a zsírt az ottani szénhidrogén mezők.
A hadseregénél csak a politikai akarat gyengébb. Szinte éppen arról nem rendeznek csúcsot, meg 25 körös egyeztetést a tagállamok hogy a fene nagy jogvédő píszi jegyében hogyan csapjanak agyon egy legyet.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!