Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Európa mikorra fogja rendezni...

Európa mikorra fogja rendezni a szerbiai, ciprusi, azerbajdzsáni, ukrajnai, grúziai konfliktusokat? Megoldódhat valamelyik a következő években?

Figyelt kérdés

Némelyik már eléggé elhúzódik, régóta tart a konfliktus, megosztottság:

- 1974-ben indított Törökország inváziót Cipruson és szakította el Észak-Ciprust

- 1988-1994 között zajlott az első karabahi háború, melyben az örmények elszakították Hegyi-Karabahoz Azerbajdzsántól. A 2020-as háborúban Azerbajdzsán visszafoglalta a nagy részét, de egy kisebb rész még az örmények és az orosz békefenntartók irányítása alatt áll.

- Grúziában a '90-es évek elején dúlt polgárháború, Dél-Oszétia 1991-1992, Abházia 92-93 során szakadt el Grúziától. Grúzia 2008-ban egy villámháborúval próbálta meg visszafoglalni Dél-Oszétiát, de grúz-orosz háború lett belőle és Oroszország elismerta a szakadár államokat.

- 1999-ben Koszovóban dúlt polgárháború, melyre válaszul a NATO megtámadta Szerbiát és megszállták Koszovót. 2008-ban hivatalosan is elismerték Koszovót függetlennek a nyugati nagyhatalmak, de Szerbia nem hajlandó elfogadni a terület elszakítását, szeretné visszakapni.

- 2014-ben Oroszország elszakította a Krím-félszigetet Ukrajnától és annektálta is. Kelet-Ukrajnában pedig a szakadárokat támogatta és létrehozták a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot. Ezeket Ukrajna sosem ismerte el. 2022-ben aztán nagyszabású invázióba kezdett Oroszország, annektált 4 megyét és most is intenzív háború folyik. Most ennek megoldása is nehéznek tűnik.



2023. aug. 7. 00:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Soha. Az unión belüli konfliktusokat sem sikerült rendezni. Próbálkozás sem volt rá. (Bár az tény, hogy a nemzetiségek helyzete mindenképpen jobb valamivel így EU-n belül, mint EU-n kívül lenne. De ezek nem konkrét esetekre vonatkozó intézkedések moatt, hanem mert egyszserűen szigorúak(viszonylag) a kisebbségekkel, egyenlő bánásmóddal stb (rohadtul nem, de eu nélkül még ennyi se lenne))


Szóval nem... területi vitákkal nem foglalkozik itt senki. De kb annyiból áll a sztori, nagyvonalakban, hogy aki többet nyerne a területi követeléseivel, mint a kissebségei szuverénné válásával, azaz pl mi, azok minden szeparatista mozgalmat támogatnak. Így pl elsők között ismerünk el minden elszakadását bejelentú területet, pl Koszóvó esetében, vagy palesztinát is elismertük országként.

Másik oldalon pedig ott vannak pl a spanyolok, akiknél folyamatosak a baszk és katalán (meg egyéb) szeparatista mozgolódások. Ők mindenre nemet mondanak. Soha nem ismerték el sem palesztinát, sem koszovót, stb.


Szóval rendeződni soha sem fog. Enyhülni talán, ha csatlakoznak az eu-hoz. Tehát kb szintén soha, mert ezek az országok eléggé alkalmatlanok. Hacsak nem sikerül gyarmatosítani őket valami oknál fogva, mint most ukrajnát majd.

2023. aug. 7. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
96%
"Európa" azért nem rendezi ezeket mert nem tudja. Amiket leirtál csak az egyikbe avatkozott be a nato, amit egyébként nem akart mert full leszar*ták mi van a balkánon. Csak nemakarták hogy kiterjedjen a háború + a tökük ki volt már szerbiával ezért bombázták szét. Oroszország, törökország egy másik szint.
2023. aug. 7. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
78%

Ezeknek a megoldása, nem Európa feladata. Egyáltalán, milyen jogon vársz el ilyet Európától?!

Ciprus, csak saját magának köszönheti ezt a helyzetet. Ők közigazgatásilag Görögországhoz tartoznak ugyan -legalábbis a nem török rész-, de kézzel-lábbal tiltakoznak ellene és függetlenek akarnak lenni, még Görögországtól is. Oldják meg ők, ha már ennyire függetlenednének.

2023. aug. 7. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
66%
Miért Európának kellene megoldani? Pláne miért az Európai Uniónak?
2023. aug. 7. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 kürasszír ***** válasza:
49%

# 3


IDÉZLEK: "Ciprus, csak saját magának köszönheti ezt a helyzetet. Ők közigazgatásilag Görögországhoz tartoznak ugyan -legalábbis a nem török rész-, de kézzel-lábbal tiltakoznak ellene és függetlenek akarnak lenni, még Görögországtól is. Oldják meg ők, ha már ennyire függetlenednének."


Ezt honnan vetted? :)


Ciprus nem tartozik "közigazgatásilag" Görögországhoz.


A Ciprusi Köztársaság (görög Ciprus)

teljesen önálló, szuverén ország, az Európai Unió tagállama.


Ciprus sohasem tartozott a modern Görögországhoz.


Ciprust 1571-ben foglalták el a törökök Velencétől, 1571-1878 között az Oszmán Birodalom része volt, 1878-1960 között pedig brit gyarmat (Brit Ciprus).


1960-ban pontosan azzal a feltétellel kapott függetlenséget Ciprus, hogy soha nem egyesülhet Görögországgal.


Az 1974-es ciprusi török invázió is azért történt, hogy katonai erővel megakadályozza Ciprus egyesülesét Görögországgal.

2023. aug. 7. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
50%

5, egyrészt voltam Cipruson, több ciprusival is beszéltem, másrészt:

[link]

2023. aug. 7. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 kürasszír ***** válasza:
38%

# 6


Konkrétan nettó hülyeséget írtál.


Olvasd már el: [link]


A Ciprusi Köztársaság önálló, szuverén ország, nem része Görögországnak.

2023. aug. 7. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

7, lehet, de vállalom és fenntartom, amit irtam.


A ciprusi parlament nagyrészét görögök adják, tudtommal athén is küld delegáltakat a parlamentbe, de, ha hülyeség is, amit irok, a sziget görög oldalán két különböző részén is ugyanazt mondták a helyiek, hogy teljesen függetlenedni akarnak Görögországtól. Na már most, ha én hülyeséget irok, akkor ők hülyeséget beszéltek saját magukról.

2023. aug. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 kürasszír ***** válasza:
62%

# 8


A Ciprusi Köztársaság népességének kb. 90%-a görög nemzetiségű.


Ugyanis olyan, hogy "ciprusi" nép, nem létezik, Cipruson a 16. század óta hagyományosan görög és török, vegyes lakosság élt.


Ugyanakkor Ciprus semmilyen formában sem része nemzetközi jogilag Görögországnak, és Athén, azaz a görög kormány sem küld delegaltakat a Ciprusi Köztársaság parlamentjébe.

2023. aug. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom "Európa" alatt az EU-t érted. Az EU pedig egy gazdasági szövetség, nem katonai. Mellesleg miért kéne mindent az EU-nak intézni?

Amúgy meg:

Ciprus egyesítését pont hogy Dél-Ciprus lakossága utasította el, azóta nem is erőltetik.

A Karabahról Örményország már majdhogynem lemondott, az elnök, Nikol Pashinjan is azt mondta, hogy Azerbajdzsán része marad.

Dél-Oszétia eléggé kérdéses, viszont Abháziáról Grúziának le kéne mondania, mert Abházia már 1991 óta de facto független Grúziától, és az ott maradt grúzok szerint is el kéne ismerni a függetlenséget. Abházia nem lesz már sose ismét Grúzia része, ameddig nem ismerik el, addig folyamatos akadály lesz a NATO és EU-s csatlakozásban.

Szerbia addig nem lehet EU-tag amíg el nem ismeri Koszovó függetlenségét.

Oroszország meg teljesen illegálisan elcsatolt egy területet egy független országtól, majd háborúval megszállt területeket. Ezeket nem rendezni kell, hanem ki kell takarítani Oroszországot Ukrajnából. A Budapesti Memorandumban Oroszország GARANTÁLTA Ukrajna területi épségét (a Krím-félszigettel együtt), cserébe Ukrajna visszaadta az összes ott maradt atomtöltetet.

2023. aug. 7. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!