Mit szóltok hozzá, hogy a kínaiak az elmúlt években feldarabolták, kiemelték, és elszállították két brit, második világháborús csatahajó roncsait?
# 11
A washingtoni flottaegyezmény capital ship néven vonta össze a csatahajókat és csatacirkálókat, de ennek nemzetközi jogilag volt jelentősége.
A csatacirkálók a jóval gyengébb pancélzatuk miatt továbbra is alkalmatlanok voltak csatahajók elleni harcra, ezt két eset bizonyítja:
1.) A brit HMS Hodd csatacirkáló a német Bismack csatahajó áldozata lett.
2.) A japán Kirishimma csatacirkálót pedig az amerikai Washington csatahajó lőtte szét.
A brit HMS Renown páncelzata továbbra is igen gyenge volt átépítése és modernizációja ellenére a modern csatahajókhoz képest, az övpancélja például maximum 225 mm volt a modernebb Nelson osztályú csatahajók maximum 356 mm-es övpáncéljához képest. A Renown 6 x 381 mm fő lövege is gyenge volt nelson osztály 9 x 406 mm fő lövege tűzerejehez képest.
1. A Bismarck "átlag feletti" ellenfél volt, az angolok meg több hibát is elkövettek. Nem használtál ki, hogy 18 nehézágyújuk áll szembe 8 hasonlóval, ráadásul eleinte összekeverték a két német hajót és a PE-re tüzeltek.
2. Az egy lokátoros éjszakai meglepetés volt, ráadásul egész közelről, miközben a Kirishima a South D-ra "figyelt". Különben is, ott két amerikai csh. került szembe egy szem japánnal.
3. A Nelson osztály sok tekintetben szintén átlag feletti, nem rendes összehasonlítási alap. Agyonpáncélozott teknő, elég nagy tűzerővel, de kiemelkedően lassú.
# 15
Csakhogy az HMS Hood fedélzeti páncélzata nem védett a 380 mm-es 800 kilós németpáncéltörő lövedék ellen. A papíron a Bismarcknál erősebb páncélzatú és fegyverzetű HMS Prince of Wales csatahajó új egységként nem volt beüzemelve, négyágyús lövegtornyai hol működtek, hol nem.
A Bismarck tüzérsége egyébként átlag alatti, 8 x 380 mm, lövedék 800 kg, fő lövegek oldalsortüzének tömege 6400 kg.
A Kirishima még a csatacirkálók között is a leggyengébb, az övnél mindossz 203 mm vastagságú pancélzattal bírt, a USS Washington 406 mm-es, 1250 kilós páncéltörő lövedékei szó szerint szétlőtték.
A USS South Dakota pedig aktívan nem vett részt a csatában hajtómű probléma miatt.
"A Kirishima még a csatacirkálók között is a leggyengébb, az övnél mindossz 203 mm vastagságú pancélzattal bírt, a USS Washington 406 mm-es, 1250 kilós páncéltörő lövedékei szó szerint szétlőtték."
A Kirishima mégsem süllyedt el, vagy robbant fel azonnal. Ha jól tudom, később a saját személyzete süllyesztette el, mivel nem volt esély a hazavontatására. A harmincas években megerősítették a páncélzatát. Gyanús, hogy ez a 203 mm a korábbi adat.
# 17
A Kirishima hajóteste totálkáros lett, óriási lyukakat ütöttek rajta az 1250 kilós 406 mm-es amerikai páncéltörő lövedékek.
Igazad van, valóban 280 mm-re növelték a Kongo-osztály övpáncélzata maximális vastagságát.
Ettől függetlenül a legrosszabb páncelzatú nehéz hadihajók voltak, mert a páncélzat felépítése, tagolása eleve rossz volt.
Ezt tetézte a páncellemezeik nemzetközi szinten gyengébb minősége.
Eleve a brit Lion/Queen Mary-tipus gyengébb pancélzatú exportvaltozatai, maga a Kongo brit hajógyárban épült.
Az HMS Queen Mary 1916-ban odaveszett a jütlandi csatában.
Az I. világháború előtt tervezett Kirishima nem volt ellenfél a USS Washington számára.
# 17
Nem jó a link.
Telefonról vagyok, vonaton utazom.
Írd be a keresőbe: Kirishima battle damage és feldobja a NawWeaps 27 oldalas PDF tanulmányát erről
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!