Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért hagyták el a JSz-3 tank...

Pro Patria kérdése:

Miért hagyták el a JSz-3 tank gyártását? Ahogy nézem, tökéletes tank volt, vastag páncéllal, és úgy kialakítva, hogy a lövések lepattanjanak, bármerről is jöjjenek.

Figyelt kérdés

Ez az ún. "serpenyőforma" nagyon fejlett volt az 50-es években, miért hagyták el?


[link]


[link]


[link]


2010. okt. 9. 21:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
49%

A félgömb toronyforma tovább élt minden későbbi szovjet harckocsin egészen a T-90 hegesztett tornyú változatának megjelenéséig a 90-es évek második felében. Így volt ez a T-54/55, T-62, T-64, T-72, T-80-nál is.


Az IS-3-at végül azért váltották le, mert egy sokkal fejlettebb, sokkal nagyobb tűzerejű, sokkal védettebb, sokkal mozgékonyabb harckocsi vette át a helyét, mint a szovjet páncéloscsapatok elit harckocsija, a híres T-64-es. Azt meg felváltotta a T-80-as és azt meg a T-90-es. Egyszerűen evolúció.

2010. okt. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

A T-64-esnek ugyanúgy 125 mm-es lövege van, mint a JSz-3-nak. A páncélzat vastagságát nem tudtam összehasonlítani.

Emellett formailag -nekem úgy tűnik- a JSz-3 sokkal "áramvonalasabb", sokkal jobb formailag. Egy tanknál a forma a legfontosabb, hiszen minél jobban ki van dolgozva, annál biztosabban pattintja le a lövedékeket.

A T-64 csak egy egyszerű gombaforma.

A T-55 még rosszabb. Túl magas, és egyáltalán nem lapított, inkább meredekek a falai:

[link]

Azonnal látszik, hogy a JSz 3-as lapos fala nagyobb eséllyel pattintja le a lövedékeket.

2010. okt. 9. 23:04
 3/11 A kérdező kommentje:

Ha összevetjük együtt a kettőt:


[link]

[link]


Szerintem a JSz áramvonalasabb, laposabb, jobb kialakítású formában.

2010. okt. 9. 23:04
 4/11 anonim ***** válasza:
50%

"Emellett formailag -nekem úgy tűnik- a JSz-3 sokkal "áramvonalasabb", sokkal jobb formailag. Egy tanknál a forma a legfontosabb, hiszen minél jobban ki van dolgozva, annál biztosabban pattintja le a lövedékeket.

A T-64 csak egy egyszerű gombaforma."


Nem ez a legfontosabb, bár torony szempontjából az IS-3 formailag effektíveben használja ki a páncélt. A T-64 meg a testnél. Sokkal inkább az a fontos, hogy az IS-3-nak a 46 tonnás tömegéhez max. 160mm-es acélpáncél párosul. A T-64-nek 38 tonnás tömeghez max 450mm-es kompozitpáncél párosul (ami olyan jó 600-700mm acélpáncélnak felel meg).


"A T-64-esnek ugyanúgy 125 mm-es lövege van, mint a JSz-3-nak."


A löveg űrmérete az csak egy szám a sok közül. Az IS-3 122mm-es D25-T lövegéhez alkalmazott legerősebb lőszer 155mm acélpáncélt ütött át 500 méteren. A T-64 2A46 lövegéhez rendszeresített legerősebb lőszer 500mm acélpáncélt ütött át 2000(!) méteren.


Nem azt mondom, hogy az IS-3 egy rossz tank, mert nem az. Mind a két harckocsi a maga korában a legjobb tank volt az egész világon. Csak az IS-3 1945-től talán az M47 vagy az M48 Patton megjelenéséig, a T-64 meg olyan 1966-tól 1976-ig vagy 1979-ig (a T-80 vagy a Challenger-1 megjelenéséig).

2010. okt. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

A számok valóban nagyon meggyőzőek, amit mondtál, de közben mégis elgondolkodtam azon, hogy:

Ha a T-64-es ilyen "torz" páncéllal is ilyen hatalmas védettségű, akkor milyen nagy védettsége lenne, ha olyan lenne formailag, mint a JSz-3?

Hiszen, mint mondtad, az tényleg jobban "kihasználja" a páncélját.

Ha ahhoz a formához adnánk hozzá a kompozit páncélt, és az erősebb löveget, micsoda gyilkos gép lenne belőle?


A mai T-90-es egyszerűen nevetséges. Tele van mindenféle redőkkel, recékkel, görcsökkel, ezért nem csúsznak le róla a találatok, mint anno a JSz-3-ról

Ráadásul ez a T-90-es nem is masszív, öntött lövegtoronnyal rendelkezik, hanem valami furcsa, szétdarabolt köpennyel.


[link]


Vajon ez kibír egy lövést? Legalább egybe lennének hegesztve, és ne üregesek lennének. Emellett kizárt, hogy lecsússzon róla egy lövedék.

Pedig egy páncél akkor igazán jó, ha nem felfogja, hanem eltéríti a lövéseket.


Hogyan bizonyítottak ezek a T-tanok (72, 80, 90) a harcban?

2010. okt. 10. 14:41
 6/11 anonim ***** válasza:
53%

A gömbforma kialakítása előnyös, de nem mindenáron. Egy pont után nem lehet a tornyot tovább lapítani mert vagy nem lesz elég hely a berendezéseknek, vagy a torony lesz túlzottan széles. Ez az IS-3-nál probléma volt. A T-64-nél a kompozitpáncélt egy ponton túl nem lehetett megdönteni , mert az találatkor a szendvicsrétegek szétválásával járt volna. Ráadásul a találatok nagy része szemből érkezik ezért érdemes a frontpáncélt jobban, az oldalpáncélt meg kevésbé megdönteni (példa erre a Challenger-2 ami a világ legjobban védett tankja [link] Az oldalpáncél a tornyon 90°-os, mégis elég). A T-64 páncélelosztása több mint ideális. Az IS-3 páncélzata azért volt ennyire megdöntve, mert acélból egyszerűen többet már nem lehetett rátenni (46 tonnás volt) ezért trükközgetni kellett. Aztán persze feltalálták a kompozit páncélt és utána nem kellett ennyi kompromisszumot kötni.


"A mai T-90-es egyszerűen nevetséges. Tele van mindenféle redőkkel, recékkel, görcsökkel, ezért nem csúsznak le róla a találatok, mint anno a JSz-3-ról

Ráadásul ez a T-90-es nem is masszív, öntött lövegtoronnyal rendelkezik, hanem valami furcsa, szétdarabolt köpennyel."


A T-90 minden csak nem nevetséges. Hidd el az Uralvagonzavodnál tudnak egyst-mást a harckocsik tervezéséről. Meg amit te látsz az nem a főpáncél, hanem a Kontakt-5 reaktív páncél, gyújtóval felszerelt kumulatív lőszerek ellen. Ugye rég nem csak acéltömböket köpködnek egymásra a harckocsik. Meg különben is ajánlatos az előtét vagy a főpáncél mögött hagyni egy nagyobb üreget. A főpáncél mögötte van (kompozit páncél ami hagyományos lőszerek ellen 550mm acélpáncélnak felel meg, kumulatív lövedékek ellen meg 650mm-nek. Kontakt-5-tel felszerelve ezek az értékek 800 és 1300mm).


"Hogyan bizonyítottak ezek a T-tanok (72, 80, 90) a harcban?"


A T-72 Csecseföldön, Jugoszláviában meg Grúziában elég jól teljesített (az iraki T-72-eseket ne számoljuk bele, az csak valami T-72-nek csúfolt szemét). T-80 is elég jó volt mind tűzerő, mind páncélzat szempontjából, de Csecsenföld után nem alkalmazták többé harcban a motortér és a benne lévő gázturbina sérülékenysége miatt (az ukrán dízelmotoros T-80UD már más tészta). A T-90-t nem igazán vetik be, mert az igazán nagy balhékra tartogatják őket, de valami brutális harceszköz lehet.

2010. okt. 10. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Így már sokmindent értek.

A T-90-ről persze tudtam, hogy nem ez a köpeny a "fő páncél", csak nem értettem, miért darabos és üreges ez a kötény.

Azt viszont tudom, hogy az Abrams-ekből nem keveset füstöltek ki Irakban. Pedig az is egy high-tech gép, mint a Challanger.

2010. okt. 10. 19:21
 8/11 anonim ***** válasza:
80%

"Azt viszont tudom, hogy az Abrams-ekből nem keveset füstöltek ki Irakban."


leginkább saját maguk.

azaz "friendly fire" akció során pusztultak a tankok, nem ellenséges tűzben. az meg, hogy az abrams gyengített uránium magvas lőszerét nem fogja meg a saját páncélzata, nem meglepő... a páncél mindig egy lépéssel le van maradva.

2010. okt. 11. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Hol lehet arról olvasni, hogy saját maguk lőtték ki a tankjaikat, nem az irakiak?

(Egyébként honnan tudjuk, hogy nem csak "szépíteni" akarják a dolgot?)

2010. okt. 11. 15:35
 10/11 anonim ***** válasza:
Jó tank volt az IS-3 kétségtelen, de később jelentkeztek nála futóműproblémák és motorgondok. Az IS-3M-el ezt sikerült némiképp kiküszöbölni, de így sem lett tökéletes. Nos az előttem lévők már elég választ adtak a kérdésedre így én csak ennyit fűznék hozzá :)
2010. okt. 13. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!