Kína miért nem embereli meg magát és foglalja vissza az apró szakadár tartományát, Tajvant?
"Kínának azért van jó egy évre való olajtartaléka pl., szóval annyira nem menne ez gyorsan."
Hát most elég szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. De nem is az olaj az egyetlen baj, hanem lényegében minden más.
"Plusz, az USA milyen alapon tartóztatná fel mondjuk a szaud-arábiából meg Brazíliából Kínába tartó hajókat pl?"
Olyan alapon, hogy azt mondja, hogy blokád, háború van és slussz. Ukrajnát milyen jogon vonta Oroszország tengeri blokád alá? :) Kína milyen jogon vonná blokád alá Tajvant?
"Szaud-Arábia vagy Brazília nem-e azt válaszolná arra, hogy oké, akkor a lóf-szt fogok én az USA-ba szállítani, ha ti nem hagytok Kínába szállítani?"
Mondhatják ezt, de akkor azt érnék el, hogy se Kínába, se az USA-ba (vagy az összes NATO tagországba) nem szállíthatnak. Ez biztosan remek taktika lenne.
"Kína ma a legnagyobb vásárlóerejű ország, az USA nem tudja gazdaságilag megfojtani."
Jelenleg éppen nagyobb, mint az USA és az EU. Nagyjából egy szinten van a három.
Mellesleg nem vásárlóerővel lenne megfogva, hanem katonailag. Verheti a seggéhez a vásárlóerőt, ami a blokád miatt hetek alatt elolvadna.
"Egyébként vice versa, ha Kína nem szállít az USA-ba, akkor elképzelheted, hány hét vagy nap alatt fogynának ki az amerikai plázákból a cipők, ruhák, bútorok, játékok, mindenféle műanyag biszbaszok, ócsó barkácsgépek, stbstb."
Ezért is már egy évtizedes trend széttelepíteni a gyártást Kínát mellőzve több távol-keleti országba, vagy éppen hazavinni bizonyos iparágakat.
Biztos nagyon rossz lenne az USA-ban, hogy pár hónapig nem lenne elég cipő, de valószínűleg Kína is szomorú lenne, hogy lényegében semmi sem lenne, az élelmiszertől kezdve, a tech cuccokon át az építőanyagokig.
Be kéne látni azt, hogy egy Tajvan elleni háborún Kína kb. semmit sem nyerhet, de elveszíthet mindent. Egy negyed Magyarországnyi területű, 23 milliós országért miért kockáztatna bármit is Kína? Nagyon jó neki hogy létezik Tajvan, egy örökké a lakosság orra előtt rángatható vörös posztó lehet, egy belföldi ideológiai gumicsont. Még az USA támogatása nélkül is egy véres, nagy károkat okozó háború lenne ez, a nagy büdös semmiért. (Még mielőtt a chip gyártást hoznád fel példaként: egy kínai támadást és ország megszállást egy ilyen precíziós iparág szerinted mennyire élne túl?)
Igazából ez a tipikus világháborús helyzet: ha elgurul a kocka, akkor Kína is, az USA is szív, mert annyira össze vannak fonódva, hogy egymást rántják le.
Ugyanez van Brazília és Szaúd kapcsán: nekik szopás, mert nem tudják eladni, nekünk szopás, mert nem tudjuk megvenni. Pont mint az orosz gáz: nekünk is, és az oroszoknak is cumi.
Sajnos erről szól egy világháború: a végén mindenki szív.
#21
Lehet delirálni ilyeneket, de a tény az, hogy az USA még Oroszországot sem tudta gazdasági úton hazavágni, pedig egy sokkal gyengébb ország, mint Kína.
"Olyan alapon, hogy azt mondja, hogy blokád, háború van és slussz. Ukrajnát milyen jogon vonta Oroszország tengeri blokád alá? :) Kína milyen jogon vonná blokád alá Tajvant?"
Taiwan és Kína egy ország, ezt még az USA is elismeri. Tulajdonképpen a saját területét blokádolja.
Egyébként meg akármekkora is az USA tengerészete, az egész k-bszott óceánt nem tudják ellenőrizni és blokád alá vonni.
Ráadásul, ha konkrétan Szaud-Arábiáról beszélünk, akkor a nemzetközi vizeket kikerülve, Irán, Pakisztán, India, stbtb. belvizen végig tudnak szépen menni a tankerhajók.
Ebben az esetben mit csinál az USA?
Engedély nélkül nem rendezkedhet más országok belvizein, és egyáltalán nem vagyok ám abban biztos, hogy ezen országok közül bármelyik is az USA kedvéért elkezdené a szaudi olajtankereket blokkolni, sőt.
Irán eleve rühelli az USA-t, szóval hagyjuk is.
Pakisztán maga is vásárolja a szaudi olajat, ráadásul igen komoly gazdasági kapcsolatai vannak Kínával.
India szintén komoly szaudi olaj-vásárló, ráadásul nem is egy nagy USA-barát, Kína után már ők is tárgyalásokat folytatnak a szaudiakkal, hogy rúpia és riál alapon bonyolítsák a kereskedelmet, azaz ők is ráléptek az útra, hogy lepattintják a dollárt.
És ha így szépen végigveszed a partvonalat, mindegyik országnak komoly gazdasági kapcsolatai vannak vagy Kínával, vagy Indiával, vagy mindkettővel, és mindegyik vásárolja a szaudi olajat.
Egyiknek sincs indoka arra, hogy az USA kedvéért a belvizein blokkolja a szaudi hajókat.
Egyébként egyre több ország rázza le magáról ilyen értelemben az USA-t, egyre többen vannak azok, akik nem hajlandóak aktívan hozzájárulni ahhoz, hogy az USA fenntartsa a hegemóniáját, egyre többeknek van elege abból a kettős mércéből, hogy az USA a globális kereskedelem szabadságára hivatkozik, de ő maga, ha saját érdekei úgy kívánják, ezt figyelmen kívül hagyja, ugyanez igaz a nemzetközi jogra is.
25-30 éve még minimum a világ 70-80%-a beleállt volna az Oroszország elleni szankciókba, ma már kb. csak a nyugat-európai országok, meg néhányan Ázsiában.
Még a NATO tag Törökország sem.
Az USA-nak csökken a gazdasági hatalma erősen.
"Kína esetében valóban nem Kínának fájna a szankció."
Dehogynem. Ha Kína ellen olyan szankciókat vezetnének be, mint most Oroszország ellen, vagy bojkottálnák a legtöbb kínai terméket, az ugyan nagyon fájna Európában és az USA-nak, de Kína konkrétan tönkremenne. A kínai gazdaság több, mint 50%-át az Európával és USA-val való kereskedelem adja. Az új világméretű projektjük is mi? Az új selyemút, hogy Európába meg a világ többi tájára rekord idő alatt jusson el a kínai áru. Ha a nyugati gazdaság lassul, akkor automatikusan a kínai is.
Kína pont ezért utasította sok cégét arra, hogy ne szállítsanak Oroszországnak (chipeket például), mert félnek, hogy ők is szankciózva lesznek. Pont ezért nem merik igazán meglépni azt, hogy katonailag segítik az oroszokat.
A kérdésre:
Tajvannak védelmi szerződése van az USA-val, Japánnal meg Dél-Koreával is, valamint ők már nagyon régóta készülnek egy esetleges kínai invázióra, tehát nem érné őket felkészületlenül. Ráadásul a térség összes országa Kína ellenes, mert a Dél-Kínai tenger teljes egészének fennhatóságát Kína magának követeli, ez pedig masszívan sérti az ottani országok tengeri határát. Szerinted az elvben kommunista Vietnam miért az USA-val szövetkezik? Pont azért, mert félnek Kínától. Ugyanez van a Fülöp-szigetekkel is. Kínának még Japánnal is van területi vitája valamilyen szigetek miatt.
Ha elkezdenének egy Tajvan elleni háborút, akkor kvázi a térség összes országával hadban lennének, meg India is kapna az alkalmon, és elfoglalná a Kína által bevett kasmíri területeket.
Most, hogy Kína lakossága már rohamos ütemben elkezdett elöregedni és csökkenni, egyre kisebb az esélye annak, hogy Tajvannal háborút kezdenek.
"3 nap alatt elfoglalnák az egész szigetet"
Annyira 3 nap alatt, mint amennyire az Oroszok 3 nap alatt elfoglalják Kijevet?
"Max. a keleti részen a dzsungelben lenne valami érdemi ellenállás."
Ahogy Ukrajnában sincs ellenállás, és virággal fogadják az Oroszokat? Tajvan mindig is készült arra, hogy megtámadják.
"apró szakadár tartományát"
Tajvan nem szakadt sehova. Ők a polgárháború előtti Kína utódja. A kommunisták szakították ki, méghozzá polgárháborúval és több tízmillió áldozattal Kínát Tajvanból (a Népköztársaságot a Kínai Köztársaságból).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!