Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A kazahok oroszellenesek?

A kazahok oroszellenesek?

Figyelt kérdés

2023. márc. 26. 22:18
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
86%

"És akkor a közép-ázsiaiak hova mennek, ki felé fordulnak ? A kínaiak felé ? Nem hiszem, hogy szeretnének úgy járni, mint az ujgurok."


Jelenleg igen, vagy Kína felé fordulnak, vagy a nyugat felé. Oroszország elveszítette a befolyása többségét a térségben, jelenleg hatalmi vákuum van. A kazahokkal együtt pedig bukják Közép-Ázsia többi részét is természetesen. Most hullik szét a Szovjetúnió volt érdekszférája véglegesen. Marad Belorusszia és ennyi.

2023. márc. 26. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 Jeffrey Spender ***** válasza:
43%

A nyugat felé nem tudnak fordulni, mert Kazahsztán és a Nyugat között van a Kaszpi-tenger, a Kaukázus szűken, és a Fekete-tenger jó nagy szélességében. Kazahsztán alatt teljesen délre menve meg Irán.


Vagy csak úgy oda teleportálódik az EU és az USA Kazahsztánba ? :)


Én azt nem értem, hogy az oroszoknak minden létező dolgot felrónak, halálos bűnként, még a kazahok elnyomását is, de ha majd a kínaiak vinnék a kazahokat átnevelőtáborba, akkor is menne a nagy szavakkal kommentelés, vagy hallgatnátok róla mélyen ?

2023. márc. 27. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
79%

"A nyugat felé nem tudnak fordulni, mert Kazahsztán és a Nyugat között van a Kaszpi-tenger"


Ja, ez ugye nem komoly? Gyakorlatilag az USA az egyetlen ország jelenleg, aminek a projekciós képessége lefedi a komplett planétát. Tajvan, Dél-Korea, Japán tud nyugati tömbbe tartozni, de egy közép-ázsiai ország meg nem, csak és kizárólag oroszba?


"Vagy csak úgy oda teleportálódik az EU és az USA Kazahsztánba ? :)"


Van egy olyan dolog, hogy repülőgép.


"Én azt nem értem, hogy az oroszoknak minden létező dolgot felrónak"


Te nem igazán érted, hogy mi a helyzet. Nem azért hullik szét az orosz érdekszféra, mert az orosz vezetés "gonosz". Eddig is azok voltak. A kínai is az. Csupán Oroszország elveszítette a hatalmának a jelenleg legnagyobb lábát: a hadsereg nimbuszát. Továbbá gazdaságilag még tovább töpörödött. Színpadiasan szólva, még többen jöttek rá, hogy a király meztelen.


De egyébként uram bocsá', már maga az alapgondolatod is hibás: miből gondolod te azt, hogy mondjuk Közép-Ázsiának feltétlenül kell húznia valahová? Ideális helyen vannak egy harmadik utas politikához, vagy támaszkodhatnak Indiára is.


"de ha majd a kínaiak vinnék a kazahokat átnevelőtáborba"


Kínán belül valóban vannak koncentrációs táborok, de a mostani érdekszférájukban sem viszik az embereket természetesen átnevelőtáborokba, nincs erre se erejük, se felhatalmazásuk, se érdekük. Miközben az oroszok egy évszázadig játszották a saját kisebbségeik aktív kiírtását. :) Áttételesen még ma is ezt csinálják az ukrán háborút kihasználva.

2023. márc. 27. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 Jeffrey Spender ***** válasza:
18%

"Tajvan, Dél-Korea, Japán tud nyugati tömbbe tartozni"


A II. világháború óta kapcsolatban vannak, pl. már azóta pénzelte és fegyverezte az USA a Kínai Köztársaságot is, csak hát az is inkább hadurak gyülekezete volt, formálisan volt Csang Kajsek a vezető, addig Maó az mindenkivel leszámolt, vaskézzel vezette a pártját és a hadseregét, ténylegesen.



"Van egy olyan dolog, hogy repülőgép."


Az elmúlt 30 évben, vagy legkésőbb 2008-ban becuccolt az USA oda Kazahsztánba / Üzbegisztánba / Türkmenisztánba ?


És az irániak átengednék-e légterükön az USA-t ?



" Nem azért hullik szét az orosz érdekszféra, mert az orosz vezetés "gonosz". Eddig is azok voltak. A kínai is az. Csupán Oroszország elveszítette a hatalmának a jelenleg legnagyobb lábát: a hadsereg nimbuszát. "


Itt az a kérdés, hogy volt-e valaha nimbusza az oroszoknak ?


1967-ben a NATO hordának tekintette a Szovjet-Orosz Hadsereget, hivatalosan lenézték. A véleményük megváltozott Jom Kippurnál, 1973-ban, nemhogy az Irak - Iráni háborúban, 1980-88 között. Jött Jelcin, őalatta bóvlira minősítették az oroszokat, az 1993 - 2014 vagy 2022 közötti időszakban lehetett beszélni nimbuszról az oroszoknál ?



" gazdaságilag még tovább töpörödött. "


Már 2015-ben megírták sokak, hogy összeomlott Oroszország, mert szétszankciózták őket egy légypiszoknyi területért is, a Krímért. Lett eredménye ? Összeomlott ? Mindegyik oldalon vannak félelmetesen buta propagandisták, akik szerint már Európa megfagyott és kifutott nyersanyagból, az oroszok gazdaságilag összeomlottak, és az USA dollár annyit ér, mint a játékpénz.


[link]


[link]



" Közép-Ázsiának feltétlenül kell húznia valahová? Ideális helyen vannak egy harmadik utas politikához, vagy támaszkodhatnak Indiára is. "


Kína és India külön kategóriás, összehasonlíthatatlan országok, azonban vannak közös pontjaik: fel kell készülniük arra, hogy függetlenek legyenek, így tudjanak önálló külpolitikát végezni, mindegy, több ezer éves ország, melyet sokszor behódoltattak, vagy fiatal, frissen egyesített ország, 70 - 80 éves ország az relatíve fiatal. Önellátók akarnak lenni, ami vagy sikerül, vagy nem. Kína régi riválisa Japán és Oroszország. Indiáé meg Pakisztán és Kína.


Az átélt történelmi viharok és elmaradott társadalmak miatt (Kína egy paraszti jellegű társadalom volt, hadurakkal és tartományurakkal, és Maó is csak ártott, nem pedig használt) egyik sem a nulláról dolgozik, saját know-how-val, mindegyik másol, csak Kína szorgalmasan vizsgálódik, ipari kémkedik, jó tanuló, és jól sikerült / érdekes és működő gépeket sorozatgyártanak, mint a T-54/55-ösre és MiG-21-esre teljesen legálisan kaptak licencet. Most T-72-esnél és F-16-osnál tartanak, és a kínai T-72-es fényévekkel jobb is, mint a T-72B.


Van J-20-asuk is, de annál óvatosan kell kezelni a híreket, hogy abból több van, mint az F-22-esből, miközben a J-10-es is egy lemásolt és módosítgatott F-16-os Falcon végeredményben.


Addig Indiában ha elérik a lemásolni szándékozott haditechnika minőségének 30 - 50 %-át, akkor ők már azzal "elégedettek", egy kisszériát sorozatgyártanak, és verik a mellényüket, de a valóságban az AK-200 / HK 416 / T-90 / Szu-30-as Flanker / Rafale a gerincük, nem pedig Arjun meg Tejas.


Nem véletlenül kinek mi a szintje....


Mérnöki és gyártói tudásban Kína magasan, sőt fényévekkel India fölött van.


Közép-Ázsiában meg milyen potenciál lenne ?

2023. márc. 27. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
66%

"A nyugat felé nem tudnak fordulni"


De tudnak. Ez már meg is történt - legalábbis gazdaságilag.

Amikor az orosz olajexport csökkenni kezdett akkor az oroszok elzárták a kazah olajat ezzel kompenzálva az exportvolumen csökkenését( ez adta az orosz olajexport 10%-át és ez egy 25 milliárd dolláros buli a kazahoknak).


A kazahok elkezdték áthajózni az olajukat az azeri terminálra és ott pumpálják a azeri-grúz vezetékbe. A Baku-Supsa vezetékről később átálltak a BTC-re és újra előrántották a tanszkaszpi olajvezeték tervét, amibe Azerbajdzsán nem nagyon akar forrással beszállni.


Türkmenisztán is újra előhúzta a a transzkaszpi gázvezeték tervét és továbbra megépítenék ( eddig az oroszok mindig megpuccsolták a dolgot ).


Ami ennél is érdekesebb: idén januárban Kazahsztán eloldalúan felmondta az oroszokkal ( és fehéroroszokkal) kötött valutakonverziós megállapodást.


Az elmúlt egy évben sok minden változott Közép-Ázsiában. Az oroszok "gyengülése miatt" kitört némi csetepaté, amit a kínaiak próbálnak gazdasági úton elsimítani, valamint az energiahordozó exportőrök vérszemet kaptak és lecsapnának az európai piacra. A kazahoknak és türkméneknek ez kincsesbánya. Közben Kína is bejelentkezett, újabb vasút épül Kína és Kazahsztán között. A Silk Road vasúti ága Oroszországon és Fehéroroszországon át haladt ami most nem túl népszerű útvonal, Kínának viszont kell egy szárazföldi korridor a konténerforgalomnak. Kína és Kazahsztán megállapodott az aktaui konténerterminál büvítéséről, az azeriek is bővítik az bakui terminált és az sem kizárt, hogy a most épülő zirai kikötőben is lesz egy konténerterminál.

Tavaly elindult egy kínai gázmező Türkmenisztánban...


Kína nem fogja átnevelőtáborba zárni a kazahokat, de gazdaságilag megpróbálja őket is kihasználni de ez a kapcsolat még nevezhető win-win-nek. Kazahsztánba az elmúlt években közel tízszer annyi tőke ment Kínából, mint Oroszországból. A helyzet fokozódásának jele:

[link]


Szerintem most már kimondhatjuk, Oroszország elvesztette közép Ázsiát, Kína gazdaságilag behúzza az egészet. Tavaly év végén Üzbegisztán gazdasági programot indított a friss orosz "emigránsok" gazdaságba integrálásába, vállalkozási támogatással, egyszerűsített honosítással meg egy rakás kedvezménnyel és talán erre készül Kirgizisztán is ha jól emlékszem.


Az EU és az USA nem teleportálódik oda, de Kína már ott van és Kína legalább annyira védi a külföldi tőke- és gazdasági érdekeltségeit, mint akármelyik másik nagyhatalom. Az EUnak is komoly lehetőség ez, mivel gyakorlatilag lassan magától megépül a korábban - orosz nyomásra - lemondott Nabucco gázvezeték és ezen baromi jól keresnek a törökök is így nekik is érdekük a vezeték bővítése, átvették a Fekete-tengeren ( a grúzokkal együtt ) a szénhidrogén elosztó szerepet az oroszoktól.


A közép-ázsia hirtelen fontos lett és mindkét oldalról megindult a tőkebeáramlás amit az oroszok nem fognak tudni kompenzálni ( lásd a korábbi kínai arányt ). Ez a régió már a két tőkeerős oldal felé fordult: Kína és az EU felé.


Ami még ennél is szebb lesz, ha a Irán is beszáll a buliba. Tavaly szeptember óta Irán is tadja a Sanghaji Együttműködési Szervezetnek és a tagságba lépés után előálltak egy nagyon meredek dologgal: beszállnának a kínai vasúti tranzitba! Az iráni vasút egész korrekt, megvannak a keleti és nyugati tranzitkapcsolatok és az irániak felvetették hogy lehetne a türkmén főváros a helyi vasúti hub ( Irán már normál nyomtáv, míg a közép ázsiai országok széles nyomtávon gurulnak ). Így lehetőség nyílna egy Kína-Kazahsztán-Üzbegisztán-Türkmenisztán-Asgabat terminál/Irán és egy Kína-Kazahsztán-Aktau kikötő-Asgabat/Irán útvonalra és Asgabattól normál nyomtávon a tehervonatok egészen Rotterdamig gurulhatnának.


[link]


Nagyon durva, de mindegyik ország elindult a pénz, befektetések és fejlesztések után még IRÁN is. Ennél már csak az lesz durvább, ha fű alatt Irán is rácsatlakozik a gázvezetékekre és belép még egy nagykitermelő az európai piacra. Irán tavaly valami gázzal kapcsolatos megállapodást kötött a türkménekkel.


Szóval ezek nem hogy nem tudnak nyugat ( és kelet ) felé fordulni, hanem ez a fordulat már meg is történt.

2023. márc. 27. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
75%

ps: a sarakshi átrakón keresztül akár holnap megindulhat a tranzit.

[link]

2023. márc. 27. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
100%
Nem eléggé
2023. márc. 27. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

Egyre jobban. Mostmár három irányból is igény van a Közép-Ázsiai területekre mint az érdekszféra része. (Európa, Oroszország, Kína)

Ezek közül messze az Oroszok tudják nekik a legkevesebbet adni, cserébe erőszakos kőbunkók. Nyilván nem akar senki velük barátkozni.

2023. márc. 27. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
100%
Tudtommal a laza népsűrűségű Kazahsztán kimondottan tart a sokkal erősebb hadsereg felett rendelkező, túlnépesedett Kínától.
2023. márc. 27. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 Jeffrey Spender ***** válasza:
66%

[link]


Parlamenti választás kezdődött Türkmenisztánban, ahol a szavazólapokon nem szerepelnek ellenzéki jelöltek.

2023. márc. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!