A NATO, EU hogy érti, hogy a fő cél Oroszország veresége a háborúban? Milyen vereséget képzelnek el, meddig akarják folytatni a háborút?
Ez biztos, hogy az 1991-es határok eléréséig folytatják a háborút vagy még változhat?
Az még nagyon sok idő, nagyon sok pénz, nagyon sok halott, amire sikerülhet kiűzni az oroszokat Herszonból, Zaporizsjéből, Donyeckből, Luhanszkból, a Krími Köztársaságból és Szevasztopolból.
Tavaly a német, francia vezetők még csak olyan igényeket mondtak, hogy a február 22. előtti demarkációs vonalakhoz kell visszatérni. És 2014-2015 körül is úgy tűnt, hogy a NATO, EU nem is igazán akar nagy háborút, eléggé passzívan voltak a Krím elcsatolása és a donbaszi háború idején. A béketeremtéssel is csak Németország, Franciaország próbálkozott (Minszki egyezmények), az USA számára ez a konfliktus távolinak tűnt még akkor.
Olyan nyilatkozatok is vannak Nyugaton, hogy szeretnék elkerülni a nagyobb eszkalációt, nukleáris háborút, viszont ott van a kockázat, hogy végső esetben az orosz vezetés elővenné ezeket az eszközöket. Nem is pont Kijev megsemmisülésére kell gondolni, de néhány taktikai atomfegyver bevetése a hadszíntéren vagy a műholdakat rongáló, de emberéletet nem követelő űrbéli atomrobbantásoknak is talán rossz üzenete lenne a világbéke, nyugati biztonsági, katonai, gazdasági érdekek szempontjából.
A baj az hogy Ukrajna nem lát garanciát hogy ha tűzszünetet vagy békét köt utána pár évvel ne támadná meg Oroszország újra. Hiszen mi változna addig? Megerősödik Oroszország és újra nekivág behódoltatni Ukrajnát.
Ezt a problémát kellene megoldani.
Még változhat.
De ha Putyin hazamenne szépen a seregével, akkor béke lenne.
Kérdés meddig akár még Putyin támadni?
Stratégiailag Oroszország már veszített - nem tudta Ukrajnát visszaterelni az orosz érdekszférába s a dolgok jelenlegi állása szerint nem is fogja az elkövetkező 50 évben.
Ez a mondat arra utal, hogy egyenlőre (sajnos) messze van a békés rendezés lehetősége tovább fognak dübörögni a fegyverek. A NATO-nak kényelmes a szitu, mert "csak" pénzbe kerül (igaz jó sokba) s gazdaságilag a NATO az erősebb. Egyenlőre az USA-t nem igazán érintette meg gazdaságilag a háború, még jó sokáig lesz zsozsó a folytatást finanszírozni. Európa persze szív mint a torkosborz, de az USA-nak az nem fáj (miért is fájna neki ha romlik az EU versenyképessége és piacokat veszít?).
"A baj az hogy Ukrajna nem lát garanciát hogy ha tűzszünetet vagy békét köt utána pár évvel ne támadná meg Oroszország újra. Hiszen mi változna addig? Megerősödik Oroszország és újra nekivág behódoltatni Ukrajnát.
Ezt a problémát kellene megoldani."
Ez igaz, ebből a szempontból egy tűzszünet, a konfliktus befagyasztása nem jó megoldás. Kellene egy békeszerződés, amit aláír Oroszország, az USA, Nagy-Britannia és esetleg mások is és biztonsági garanciákat is adnak mellé. De ettől még biztosan nagyon távol állunk. Jelenleg inkább csak egy tűzszünetre lehet némi esély, egy nagyhatalmak közti békeszerződés most irreális elképzelésnek tűnik.
"(miért is fájna neki ha romlik az EU versenyképessége és piacokat veszít?)."
Az USA-nak nagyon is kényelmes egy erős (de nem túl erős) EU, közötte és az oroszok között, főleg hogy az 'oroszok kontinensén' van, és nem a sajátjukon. Mint egy jó masszív, kis kontinensnyi előretolt helyőrség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!