Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Oroszország és az USA, NATO,...

Oroszország és az USA, NATO, EU számára mennyire fontos egész Ukrajna megszerzése? Lehet, hogy egyiknek sem sikerül? Megosztoznak rajta?

Figyelt kérdés
Előállhat egy olyan helyzet a háború után, hogy hasonlóan a korábbi helyzethez Ukrajna nagy része nyugati befolyás alatt áll, míg a Donbaszt, Krímet Oroszország uralja?

2023. febr. 21. 23:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nincs ott semmi amiből a ruszkiknak vagy a jenkiknek ne lenne sokkal több viszont az eu nak és afrikának fontosak az onnan származó gabona szállítmányok
2023. febr. 21. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%

Az oroszoknak sem fontos, ez csak Putyin nedves álma.


Európának azért fontos, mert ha hagyják hogy egy barom állat kedvére foglaljon el szuverén államokat akkor ezzel precedenst teremt és borul az 1945 óta fennálló egyensúly Európában és a világban. Ha ezt benyelik akkor onnantól nincs megállás, Szerbia megy Koszovóra, Kína Tajvanra és egész pofás listát lehetne még írni a többi országról ami a szomszédjának esne.

2023. febr. 22. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

#2 azért ez a nem fontos annyira nem igaz.

Krím stratégiailag iszonyatosan sokat ér az oroszoknak. Inkább itt a plusz területek azok, amik annyira nem számítanak. Persze báb kormány lett volna a cél:D tehát nem hülyeségből szerették volna elfoglalni.


Az eu-nak egy fejlődő ukrajna aranyat érne, szóval inkább 70-30 az arány arra, hogy nem engedhetik meg jól is jönne ukrajna.

2023. febr. 22. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#2


Ez most Ukrajnára vonatkozik. Nincs abban semmi újdonság a mostani nemzetközi rendszerben sem, hogy egy nagyhatalom inváziót indít egy szuverén ország ellen, számos példa volt rá, csak megfeledkeztél, nem tudtál róla:

- 1956-ban szovjet intervenció Magyarországon

- szintén 1956-ban az Egyesült Királyság, Franciaország és Izrael lerohanja Egyiptomot

- 1965-ben az USA megszállja a Dominikai Köztársaságot

- 1968-ban a Szovjetunió és a Varsói Szerződés indít inváziót Csehszlovákia ellen

- 1983-ban az amerikaiak Grenadát szállják meg

- 1989-ben pedig Panama lerohanása következett

- 2001-ben az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság Afganisztán ellen indít inváziót, majd 2003-ban Irakot szállják meg.


Ezek célja jellemzően valami rezsimváltás, a hatalmon lévők eltávolítása, lecserélése volt baráti rezsimekre.

A 2022-es Ukrajna elleni invázió során is ez lehetett a fő cél, de Oroszország kudarcot vallott, nagyon túlbecsülte a lehetőségeit, képességeit.


Abban is tévedsz, hogy ezek után pont Koszovót és Tajvant hozod fel példának egy szuverén ország elleni esetleges hadműveletre. Ezek a nemzetközi jog szerint nem szuverén államok. Ilyenre is számos példa volt már az utóbbi években, évtizedekben, hogy egy ország szakadár államra támadt, ki akarta erőszakolni a szuverenitása, fennhatósága kiterjesztését az elszakadt területre:

- 1999-ben az orosz hadsereg bevonult Csecsenföldre és pusztító háborúba kezdett

- 2008-ban Grúzia inváziót indított Dél-Oszétia ellen

- 2020-ban Azerbajdzsán Hegyi-Karabah ellen indított offenzívát


Hasonló lett volna, ha Ukrajna indít háborút a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság ellen. Oroszország szerint Ukrajna készült is erre, részben ezzel is indokolta Putyin a tavalyi inváziót, valamiféle megelőző akciónak beállítva a "különleges hadműveletet".

2023. febr. 22. 20:27
 5/7 anonim ***** válasza:

"Nincs abban semmi újdonság a mostani nemzetközi rendszerben sem, hogy egy nagyhatalom inváziót indít egy szuverén ország ellen, számos példa volt rá, csak megfeledkeztél, nem tudtál róla:"


Az általad felsoroltak közül melyik esetben történt területrablás? Mert most ez megtörtént.

2023. febr. 22. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

A fenti példákban nem volt annexió. Erre lehet mondani, hogy Oroszország valóban túl messzire ment, a nyugati nagyhatalmak ilyet nem csinálnak. Ez példátlan, veszélyes precedens lenne.


De azt lehet látni, hogy nem ez volt Putyin célja, inkább sodródik az eseményekkel, próbál valami eredményt elérni.

- A 2014-es minszki egyezmény alapján Donyeck és Luhanszk speciális státuszt kap, Ukrajnán belüli autonóm tartományok lesznek. De ezt Ukrajna elutasította.

- A háború előtti napokban Oroszország úgy döntött, hogy a szakadár tartományokat elismeri független államnak. Ebben más ország nem követte.

- Aztán tavaly nyáron született csak meg a döntés, hogy rendeznek valamiféle népszavazást és annektálják a megszállt területeket.


Viszont a határok erőszakos átrajzolása kapcsán lehet mondani, hogy ez sem volt eddig példa nélküli. Az 1971-es pakisztáni-indiai háborúban Pakisztán vereséget szenvedett, Kelet-Pakisztán elszakították és Szovjetunió, majd a nyugati nagyhatalmak elismerték függetlennek (Kína akkor sem támogatta az egyoldalú elszakadást, csak azután ismerte el Banglades függetlenségét, miután Pakisztán lemondott a területről). A NATO is megsértette Szerbia szuverenitását, területi integritását, amikor hadjáratot indított 1999-ben és elszakította Koszovót. Elismerték független államnak, mellette azért megtiltották, hogy csatlakozzon Albániához, mivel az azt mutatná, hogy a vitatott területeket végül is lehet egyik országtól a másik országhoz csatolni annak háborús veresége után.

Ezek alapján talán a Donbasz kapcsán is az lehetne egy kompromisszum, hogy Donyeck és Luhanszk független lesz, de nem csatlakozhatnak sosem Oroszországhoz. Viszont most Ukrajna, USA, NATO és Oroszország sem nyitott erre.


Egyébként a háborús hódítás, annexió sem lenne példa nélküli. Izrael az 1967-es háborúban elfoglalta, annektálta Kelet-Jeruzsálemet és a Golán-fennsíkot. Ezeket az Egyesült Államok néhány éve elismerte Izrael területének, megtarthatják a jövőben. Az amerikai politika alkalmazkodott a realitáshoz. Bár ebben a kérdésben a Nyugat is megosztottabb, az európai nagyhatalmak nem ismerték el az izraeli annexiót, mert belpolitikai okok miatt talán kényes téma és bennük felmerült, hogy ezzel veszélyes precedens jönne létre, még jobban aláásnák a korábbi hivatalos nemzetközi rendet, a határok sérthetetlenségét, annexió tilalmát.

2023. febr. 22. 21:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Az Oroszország és az USA, NATO, EU számára Ukrajna megszerzése vagy elvesztése igen fontos stratégiai kérdés, mivel Ukrajna fontos gazdasági, politikai és biztonsági tényező a térségben. Ukrajna számos fontos nyersanyag-forrása van, és az ország a közlekedési útvonalak kereszteződésében helyezkedik el, így stratégiai szempontból fontos szerepe van a térségben. Emellett Ukrajna fontos politikai és kulturális kapcsolatokkal rendelkezik a szomszédos országokkal.


Az USA, az EU és a NATO számára Ukrajna megszerzése fontos lenne, mert az ország a Nyugat felé kacsingat, és erősíti az együttműködést a Nyugattal. Az oroszok számára Ukrajna megszerzése azt jelentené, hogy továbbra is hatással lehetnek a térségre, és a NATO-tól távol tarthatják magukat.


Azonban egyik fél sem szeretné, ha Ukrajna szétesne, és a terület különböző részei külön-külön kerülnének befolyás alá. Valószínűbb, hogy a felek megpróbálják megtalálni az együttműködés lehetőségét Ukrajnával, és az ország egész területe befolyásuk alá kerüljön.


Az Ukrajna megszerzése és megosztása azonban nem kívánatos helyzet lenne, és valószínűbb, hogy a felek keresni fogják az együttműködés lehetőségét, és megtalálják az olyan megoldásokat, amelyek lehetővé teszik az ország egész területének megtartását. Azonban az is elképzelhető, hogy a jelenlegi konfliktus és feszültségek tovább folytatódnak, és az ország területe a jelenlegi módon marad megosztva.

2023. febr. 23. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!