Hogy tudott a ii vh alatt a fejletlen szovjetunio felszerelni egy akora hadsereget ?
A gazdasági téren messze a németek mögött kulogtak mégis képesek voltak létrehozni egy hatalmas hadiipart. Amihez csak usa volt mérhető
Putyin is hasonlót tervezhet
napjainkban?
"Ez nem igaz. Nem kaptak az USA-tól sem Mosinokat, sem T34-eseket, sem téli felszerelést."
Nem. Csupán komplett gyártósorokat húztak fel nekik az amerikaiak és az orosz hadsereget és logisztikát ők gépesítették teljesen. :) Sőt, még kész fegyverzetet is kaptak, de ez nem volt annyira jelentős, az imént említettekhez képest.
"A Szovjetunió GDP-je a háború előtt magasabb volt mint a náci németországé, konkrétan a legmagasabb volt Európában"
Azért csak sikerült elérni, hogy több millióan haltak éhen az országban. Azért csak sikerült összehozni, hogy a finnek kis híján elpcs..zták őket. Az a baj az akkori orosz (és a mostani orosz és kínai statisztikákkal), hogy elképesztő módon hazudnak, a rendszer lételeme volt a hazugság és a statisztikák manipulálása. Ugye ismered a kommunista magyar disznós viccet? Klasszikus...
Bár valóban vannak olyan időpontok, amikor elméletileg a SZU GDP-je magasabb volt, de ez önmagában nem jelent semmit:
11# a szovjetunio es oroszorszag is egy elmaradott ország a nyugathoz kepest és az is volt mindig
Oké a nehéz ipart Sztálin felporgete de a német gazdaságot igyis csak usa nyomta le akkoriban ok voltak a gazdaság tekintetében a második.
1.Amerikai és kisebbrészt brit lend lease. Itt elsősorban nem a tankokra és repülőkre kell gondolni, hanem a teherautókra amikkel gépesítették a szovjetek a hadseregük és utánpótlásuk mozgatását, illetve az élelmiszer segélyekre. A halott és fogságba került szovjet katonáknál amerikai húskonzervek kerültek elő rendszeresen, a tisztek és komisszárok az amerikai sört és cigarettát is gyakran élvezhették.
2.Hadikommunizmus. A teljes iparukat, nemzetgazdaságukat hadászatra állították át, ami a diktatórikus rendszer miatt gyorsan meg is valósult. A gyárakat simán arrébb telepítették kicsit keletebbre Tatárföld és az Ural környékére, ahol nem fenyegetett a veszély hogy odaérnek a németek.
3.A háború előtt roppant erőltetett iparosítás ment. Egy javarészt agrárországból akart Sztálin egy nehézipari óriást csinálni. Az ipar fejlesztése a mezőgazdaság rovására ment és olyan következményei lettek mint az ukrán holodomor, illetve hogy 1939-re sikerült csak elérni az 1914-es termelési szintet. Viszont a háború alatt ez a gyorsított iparosodás pont előnyösen jött ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!