Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Szerintetek ezzel a taktikával...

Szerintetek ezzel a taktikával képesek lettek volna megnyerni a központi hatalmak az első világháborút?

Figyelt kérdés

-Németország Franciaország helyett Oroszországot igyekezik minél de minél hamarabb térdre kényszeríteni a monarchia erőivel együttesen első perctől kezdve. Nem támadják meg Belgiumot így legalább egy évig kimaradnak a háborúból az angolok. A rövid, könnyen védhető Francia-Német határszakaszon pedig védekezésbe kezdenek a németek.

-Az osztrákok feladják dél-Tirolt és Triesztet az olaszoknak önként hogy biztosítsák hogy az ő oldalukra állnak majd a háborúban.

-Miután Oroszországot gyorsan kiütik a háborúból (még akár egy enyhe békediktátum árán is Oroszországgal szemben), a bolgárok és a törökök segítségével könnyedén megszállják Szerbiát és Montenegrót.

-Legvégül pedig a franciák ellen indítanak meglepetés offenzívát a németek Belgiumon keresztül (ekkora már biztosan benne lesznek az angolok a háborúban de valószínűleg az amerikaiak is) elmenetelnek Párizsig és megnyerik a háborút.


Szerintetek ez mennyire reális?



#I. világháború #Központi Hatalmak #Antant #időgép #A jó befejezés #II. Vilmos császár
2023. jan. 23. 22:23
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Elvben jól hangzik - pár bökkenővel. Ugyanezt megpróbálta anno Napóleon és Hitler is, pedig nekik nem volt érdemi 2. frontjuk amikor megindultak az oroszok ellen. Lehet előrenyomulnak sok-sok száz km-t, de a ruszkik nem adták volna meg magukat. Sőt ha oroszország anyácska területén harcolnak akkor összezárnak, a forradalom puskapora még később robban be. A németek ott álltak volna valahol Oroszország területén sok ezer km-re nyúlt hadtáppal teljesen letolt gatyával a nyugati fronton.

S ahogy fenet is írják eszük ágában sem lett volna az Antant többi országának csendben ülni. Ahogy a németek, úgy az Antant is alig várta hogy kitörjön a háború. Az már csak a történelem "játéka" hogy a tengely kezdte, de szíve szerint ugyanúgy elkezdte volna az Antant is. Így viszont a békénél kapóra jött hogy a németeket lehetett támadó, agresszív félként feltüntetni.

2023. jan. 24. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 IV. KecskeShajt ***** válasza:
100%

Ez a videó pont ezt dolgozza fel:

https://www.youtube.com/watch?v=xCLNbGdXXK0

2023. jan. 24. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 IV. KecskeShajt ***** válasza:
100%
A nagy hibája az elméletnek, ha az orosz fronton lett volna a hangsúly, akkor előbb-utóbb az antant is nagyobb segítséget küld és csapatokat dob át az oroszokhoz, hogy elkerüljék az orosz összeomlást. Szerbia persze mindenképpen összeomlott volna, még hamarabb is, ha német csapatokkal erősítik meg az ottani frontot már az elején.
2023. jan. 24. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 IV. KecskeShajt ***** válasza:
100%

Szerintem alapvetően a villámháborús taktika és a Schlieffen-terv helyes volt, azt leszámítva, hogy az oroszokat kissé lebecsülve, bár ezt a németek eleve korrigálták azzal, hogy nem a német haderő 10%-át helyezték a keleti frontra, hanem 30-at.

Rengeteg dologgal viszont nem számoltak: a Monarchia súlyosan alulteljesített, még Szerbiát sem voltak képesek egyedül legyőzni, Galíciában kis híján összeomlott a front.

Az oroszok a vártnál gyorsabban indítottak támadást Kelet-Poroszország ellen, bár ezt Hindenburg és Ludendorff gyorsan megállították, ennek ellenére átirányítottak tartalék csapatokat a nyugati frontról, meggyengítve a támadást a franciák ellen.

Az angolok belépésével sem igazán számoltak.

Amit viszont én a legsúlyosabb hibának tartok, az ezen a térképen látszik:

[link]

A Párizst átkaroló 1. hadsereg eredetileg a holland Limburg tartományon keresztül haladt volna át, ezzel lerövidítendő (az egyébként leghosszabb megteendő) útvonalat. A németek viszont - ahogy utólag kiderült - feleslegesen óvatosak voltak, azt hitték, ha nem követelnek átvonulást és nem támadják meg a hollandokat, csak a belgákat, elkerülhető az angolok belépése. Így viszont az 1. hadseregnek még ennél is hosszabb útvonalat kellett megtennie, jelenős vargabetűt leírva.

[link]

A Párizst átkaroló támadás így emiatt is ellehetetlenült, meg amiatt is, hogy eközben fel kellett venni a harcot a brit expedíciós hadsereggel.

2023. jan. 24. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 IV. KecskeShajt ***** válasza:
100%

Ahogy a véleményem szerint esély lett volna megnyerni:

Fel kellett volna vállalni egy valóban mindent, vagy semmit taktikát, ahogy valójában a Schlieffen-terv is az lett volna.

Eleve egy november-decemberig tartó hadművelettel kellett volna számolva, beleértve Hollandia megszállását arra az esetre, ha nem adnak átvonulást, keleten pedig felvállalni azt is, hogy az oroszok esetlegesen megszállják Kelet-Poroszország egy részét.

Minden hangsúlyt az első hadseregre kellett volna helyezni és Párizs bekerítésére, majd megszállására, a Maginot-vonal elszigetelése helyett. Mivel a francia ipar 90%-a Párizs környékén koncentrálódott, Párizs gyors megszállása még 1914-ben a franciák összeomlását eredményezte volna és az olaszokat is ösztönözte volna a belépésre, pont ahogyan a második világháborúban is. Ráadásul ez eltántorította volna Románia csatlakozását az antanthoz, akik főleg francia ösztönzésre támadtak, viszont a franciák kiesésével Besszarábiáért inkább a Központi Hatalmakhoz csatlakoztak volna. Ugyanígy Finnországért akár még a svédek is beléptek volna a németek oldalán. Az oroszoknak esélyük sem lett volna, miután a franciák kiesnek. Meg kell említeni a flották erőviszonyait: a brit és a francia flotta együttesen felülmúlta a németet, viszont a francia flotta kiesésével ez már kevésbé igaz. Ezenfelül itt is azt lehet feltételezni, hogy a második világháború eseményei történnek meg - a britek megtámadják a franciákat, hogy megsemmisítsék a francia flottát, nehogy a németek rátegyék a kezüket. Ráadásul Churchill rendelte el akkor is, aki az első világháborúban az admiralitás első lordjaként megindította a Gallipoli-partraszállást.

2023. jan. 24. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 kürasszír ***** válasza:
85%

# 14 # 15


Rossz a kalkulációd.


A marnei csata ugyanis elsősorban a francia-brit túlerő miatt lett német vereség.


MARNEI CSATA ERŐARÁNYOK:


Német: 900 000 katona

Francia-brit: 1 082 000 katona.


Azaz a marnei csatában az 1 082 000 fős francia-brit csapatok 182 000 katonával (10 hadosztálynyi erő) fölényben voltak a 900 000 katonával rendelkező németekkel szemben. Alapvetően ez, a francia-brit túlerő volt a német vereség elsődleges oka.


Egyébként 1914-ben a 4 017 000 fős francia és a 975 000 fős brit szárazföldi hadsereg együtt nagyobb volt, mint a 4 500 000 fős német teljes német szárazföldi hadsereg. Ugye a németeknek eleve jelentős német erőket, a 8. német hadsereget kellett keleten hagyni az oroszok ellen, sőt a gumbinneni német vereség miatt a 8. hadsereget nyugatról elvont csapatokkal meg is kellet erősíteni.


FLOTTA:


Azt írtad, hogy a francia flotta nélkül a brit fölénye már nem egyértelmű a némettel szemben.


HADITENGERÉSZETI ERŐARÁNYOK 1914:


Hadiflotta teljes mérete:

Brit: 2 205 000 tonna

Német: 1 019 000 tonna


Azaz a német hadiflotta még a fele sem volt a britnek.


DREADNOUGHT TÍPUSÚ, PÁNCÉLOS NEHÉZ HADIHAJÓK SZÁMA:


Brit:

Csatahajó: 25 db (+ 10 db megépült)

Csatacirkáló: 10 db (+ 2 db megépült)


Német:

Csatahajó: 17 db (+ 2 db megépült)

Csatacirkáló: 6 db (+ 1 db megépült)


A legfontosabb hadihajókategóriában 1914-ben 35 db brit dreadnought csatahajóval és csatacirkálóval szemben 23 db német állt. A német flotta helyzetét rontotta, hogy 1916-fa további 12 db brit csatahajó és csatacirkáló állt szolgálatba, még a németek az I. világháború végéig már csak 3 db új csatahajót és csatacirkálót tudtak szolgálatba

állítani.


A brit flotta közepes (páncélos cirkslók, könnyűcirkálók) és könnyű (rombolók, torpedónaszádok) felszíni egységekben majdnem 3:1 arányú erőfölényben volt a németekkel szemben.

2023. jan. 24. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!