Mi volt ennek a pontos oka?
Annak,hogy a központi hatalmak az 1. vhba nem próbálkoztak
több olyan offenzívával mint Románia lerohanásakor? Olyannal ,hogy német, osztrák-magyar, török,bolgár csapatok közös offenzívát indítsanak? Amikor tényleg ez nagyon nagy siker volt amikor Románia esetében megcsinálták.
Kedves kérdező!
Szerbia vereségét az okozta, hogy a központi hatalmak oldalán hadba lépő Bulgária hátba támadta, így több irányból mérhettek rá csapást és foghatták harapófogóba a központi hatalmak osztrák-magyar és bolgár csapatai.
Románia esete is hasonló volt, az osztrák-magyar, német, bolgár és török csapatok több irányból mértek egyszerre csapást a román hadseregre.
De ennek mind Szerbia, mind Románia esetében földrajzi okai voltak, nevezetesen, hogy Szerbiát az Osztrák-Magyar Monarchia északról és nyugatról, még Bulgária keletről határolta, így a szerb hadsereget északról, nyugatról és keletről egyszerre lehetett megtámadni. Így a szerb hadsereg védekezési lehetőségei szinte kilátástalanokká váltak.
Románia esetében az osztrák-magyar és a német csapatok nyugatról, a német, bolgár és török csapatok délről tudtak támadást indítani, így a román hadsereg védekezési lehetőségei erősen korlátozottakká váltak, megint csak földrajzi okokból.
Kedves kérdező!
A nyugati, vagy az olasz fronton szerinted hogy lehetett volna ilyennel próbálkozni?
Hagyjuk a logisztikai nehézségeket, hogy egyáltalán hogy lehetett volna nagy létszámú bolgár, török, vagy osztrák-magyar erőket átszállítani oda.
A PROBLÉMA:
1.) Az antant szinte minden frontszakaszon túlerőben volt.
2.) Ha az osztrák-magyar, bolgár, török csapatokból nagy erőket vonnak ki a keleti, és a balkáni, a közel-keleti frontról, és átcsoportosítják őket nyugatra, vagy az olasz frontra, akkor a központi hatalmak keleti és a balkáni frontjai pillanatok alatt összeomlottak volna, hiszen az erők kivonásának következtében ezeken a frontokon az antant azonnal óriási túlerőbe került volna és azonnal támad, amely támadás ezen frontszakaszok kártyavárszerű összeomlását eredményezte volna.
Kedves kérdező!
Az I világháború több fronton zajlott párhuzamosan:
1.) Nyugati front
2.) Keleti front
3.) Olasz front
4.) Balkáni front
5.) Kaukázusi front
6.) Palesztinai front
7.) Mezopotámiai front
Tegyük fel, Törökország kivont volna 500 000 török katonát az általa tartott palesztinai, mezopotámiai és kaukázusi frontok állományából, és átvezényeli őket a nyugati frontra, Franciaország ellen. Ennek az 500 000 török katonának a frontokról kivonása és a nyugati, francia-német frontra való átszállítása hosszú hónapokig tartott volna.
Azonban az antant az 500 000 török katona kivonásával a palesztinai, mezopotámiai, kaukázusi frontokról, azonnal elsöprő túlerőbe került volna ezen három frontszakaszon az ott maradt török csapatokkal szemben.
A britek a palesztinai és a mezopotámiai frontokon, az oroszok pedig a kaukázusi fronton a kialakult elsöprő túlerejük birtokában azonnal támadásba lendültek volna az ottmaradt, meggyengült török csapatok ellen, amely támadások ezen három török front gyors összeomlásához és valószínűleg Törökország teljes katonai vereségéhez vezettek volna igen rövid időn belül.
Tehát nem lehetett csak úgy kivonogatni az erőket egyes frontokról és átdobni őket más frontokra a kivonással meggyengített front összeomlásának megkockáztatása nélkül.
"1 Olasz, Nyugati fronton is lehetett volna ilyennel próbálkozni."
Szerintem te még életedben nem láttál térképet Európáról, jól sejtem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!