Anno, régen hallottam, olyanokat öregektől, , hogy "Donkanyar, meg, fogság, meg menekülés. Ez hogy is volt ?
Most jut eszembe ahogy, öregszek, és emlékszek ilyen történetekre.
Talán orosz fogságba voltak.🙄
Hol, és miért?
Talánn szöktek is el onnat,
De talán , el is engedték őket.
Valami ijesmit , jó lenne tudni, nemistom , miért, érdekel most..
Hogy volt ez régen?
Köszönöm ha felfilágosít kicsit.
A 80k visszavonulóban benne volt a hadtáp, a logisztika, a tüzérség (aki eleve kicsit távolabb van), a tábori csendőség, a kiszolgáló alakulatok. Az első vonalból nem jöttek élve/fogság nélkül haza túl sokan.
Nagypapám mesélt róla időnként mikor a kisunokája nyüstölte meséljen a háborúról - már amíg tudott beszélni róla, mert egy idő múlva könnybe lábadt a szeme és nem akarta felidézni azt amin ott átment.
#3.: "Második világháborúban vagyunk. Magyarország hadat üzent a Szovjetuniónak"
Nem üzent hadat. Beállt a hadiállapot a Kassát, a rahói gyorsvonatot, stb. ért szovjet repülőtámadások miatt - amelyek persze lehettek céltévesztések is, ha eredetileg szlovák célpontokat akartak támadni. Erről máig folyik a vita.
Kérdező, neked pedig ajánlom pl. Csalog Zsolt "M. Lajos, 42 éves" című könyvét. Pont ebbe a témába vág.
A II. Magyar Elit Hadsereg védelmi állásokban volt (a románokkal együtt, egymás melletti területeket biztosítottak) a Sztálingrádban harcoló egységek védelmében. A dologgal kapcsolatban több probléma is volt. Akkor már a német hadsereg sem volt pariban a Szovjet Vörös hadsereggel. A magyar és román csapatok jóval szélesebb arcvonalat védtek, mint amit reális lett volna megvédeni. A magyar csapatok soha nem voltak úgy feltöltve, ahogy a vezetés lejelentette (a német vezetés ennek ellenére valószínűleg tisztában volt a valós erőkkel). A szovjet csapatok ahelyett, hogy a viszonylag jól képzett, jól felszerelt német csapatokat támadták volna meg, a magyar és román csapatok által védett szárnyakat támadták meg. A támadó ékeket ezek a gyengébben felszerelt, gyengébben, korábbi doktrinák szerint kiképzett csapatok nem tudták feltartóztatni. Sok csapatot bekerítettek, ezek hadifogságba kerültek.
A visszavonulás gyakran volt kaotikus, a nem megfelelő felszerelés hiányában sokan megfagytak.
Az, hogy viszonylag sokan el tudtak menekülni (többé-kevésbé rendezetten visszavonultak) a személyes bátorságot és helytállást dicséri, hiszen visszavonulni nem lehetett volna komoly utóvédek nélkül.
A magyar csapatok felszerelése elég vegyes volt. Voltak, akik több év kiképzést kaptak és voltak, akik pár hónapos, jelképes kiképzés után kerültek a frontra.
A csapatok utánpótlása elég hektikus volt. Például a Király géppisztoly egyedi kőszert használt (a fegyverből sem bolt elegendő, a Mouser export lőszerből még kevésbé). Az utánpótlás azért is volt problémás, mert a Románokkal a kapcsolat elég feszült volt. Amikor éppen feszültebbé vált, akkor az utánpótlást az országban maradt csapatok kapták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!